metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 10 °C

Pondělí 26. února 2024. Svátek má Dorota
Předseda strany Zdeněk Štengl přichází do volebního štábu Strany práv občanů - zemanovců v Praze. | foto: ČTK

Na Hradě vyvěsí černé vlajky. Zemanovci se vůbec nedostanou do Sněmovny

  15:21,  aktualizováno  16:50
Strana práv občanů - zemanovci se ani napodruhé nedostane do Sněmovny. Nepřekročí potřebnou pětiprocentní hranici. Strana neuspěla ani ve volbách v roce 2010, kdy dostala 4,33 procenta hlasů.

Průběžný volební výsledek Strany práv občanů - zemanovci jejího předsedu Zdeňka Štengla zklamal. Očekává proto personální změny ve vedení strany, řekl novinářům. Lídr pražské kandidátky, ministr dopravy Zdeněk Žák řekl, že ho volební výsledek strany mrzí. Podle kandidujícího ministra vnitra Martina Peciny je špatný volební výsledek chybou SPOZ.

Zemanovci debakl nečekali

"Očekával jsem lepší výsledky, je to zklamání," řekl po sečtení zhruba dvou třetin hlasů Štengl. Dnes nebo nejpozději v neděli strana zřejmě oznámí personální změny ve svém vedení, dodal. Politická rada strany zasedne bezprostředně po sečtení všech hlasů.

"Mě, jako nestraníka, který podporoval zemanovce, samozřejmě mrzí zatím ten slabý výsledek," reagoval na nízký zisk voličských hlasů Žák. "Když se jde do voleb, jde se tam s cílem vyhrát. Takže to je jediné měřítko úspěchu nebo neúspěchu," uvedl ministr dopravy.

Výsledek je špatný, říká Pecina

"Chyba se stala u nás, výsledek je špatný. Dneska nemá smysl svalovat vinu na někoho jiného, je třeba poblahopřát vítězům," řekl novinářům Pecina. Ministr vnitra za zemanovce kandidoval jako nestraník. "Trošku mě mrzí, jak nízký výsledek má levice nebo ti, co se hlásí k levici," okomentoval průběžné výsledky voleb.

Při příchodu do volebního štábu Štengl vyjádřil přesvědčení, že strana překročí pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do Poslanecké sněmovny. Stejně optimistický byl i jeho předchůdce v čele SPOZ a současný prezidentský kancléř Vratislav Mynář.

Žák zmizel

Žák ze štábu odešel poměrně rychle, zhruba po sečtení poloviny všech hlasů. Novinářům ale řekl, že se ještě vrátí. Do sídla strany v pražské Loretánské ulici odpoledne dorazili i další ministři vlády v demisi, kteří kandidovali za SPOZ - František Koníček, František Lukl a Miroslav Toman.

Strana měla v předvolebních průzkumech většinou kolem pěti procent odhadovaných hlasů. V průběžných výsledcích má ale jen zhruba 1,5 procenta.

Komentáře

Hlavní zprávy

Motorka jako držák na láhev. Jak vlastně vypadá typický český suvenýr z Prahy?

PRAHA? AHA!
vydáno 25. února 2024  11:54

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Pomáhám zlobivějším dětem, ty hodné nechávám modelkám, říká Jonáš Motyčka

vydáno 25. února 2024  7:00

Už přes 10 let se věnuje projektům, které pomáhají dětem z dětských domovů začlenit se do běžného života. Jonáš Motyčka za tu dobu doprovodil desítky...  celý článek

Honí vás lékaři od čerta k ďáblu? Objevit příčinu nemoci je někdy těžké

vydáno 24. února 2024  14:00

Lékař není bůh. Nebo jako student nedával při přednáškách pozor. Lidské tělo se ale nechová jako motor auta. Je složitější.  celý článek

Na bolest jsem zvyklá. Nekňourám, bojuji, říká kaskadérka Hanka Dvorská

vydáno 24. února 2024  8:00

Na srdci má kardiostimulátor a na mozku jí doktoři našli nádor. I přesto každý den běhá po Praze a mimo jiné vede fitness lekce. Nejstarší česká...  celý článek