metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 7 °C

Pondělí 22. dubna 2024. Svátek má Evženie
Petr Hrubý - ředitel Jedličkova ústavu a školy | foto: Archiv P.H.

Rozhovor: Křest autobusu a extrémní sporty na vozíčku. Jedličkův ústav a školy čeká řada akcí

  6:45
Slavnostní křest nového autobusu, slaňování z Nuseláku a box vozíčkářů. Jedličkův ústav čeká zahradní slavnost a festival, kde představí nové vozidlo. Proč Jedle potřebovala nový autobus, kdo na festivalu Pojď dál vystoupí a co ústav ještě v dohledné době čeká, prozradil ředitel bezbariérové školy Petr Hrubý. Ta ucelenou léčebnou rehabilitací připravuje děti a mládež s tělesným postižením k integraci do života.

Proč jste se rozhodli vyhlásit sbírku právě na nový autobus?

Nový autobus jsme již potřebovali. Ten minulý sloužil už téměř dvacet let a jeho technické parametry přestávaly vyhovovat našim potřebám. Jen těžko si Jedličkův ústav a školy může půjčovat autobus někde jinde. Naše potřeby jsou velice specifické a když cestuje větší počet lidí pohybujících se pomocí vozíku, je zkrátka nutné mít speciální autobus. Běžný dopravce nemá autobus s plošinou a variabilním vnitřním uspořádáním. Bylo třeba, aby ten náš umožňoval více kombinací. V tom současném může být umístěno až šest vozíků mezi sedadly.

Jaké má autobus přednosti?

Autobus je bezpečnější, není poruchový, je pohodlný, plošina umožňuje zvednout daleko těžší vozíky. V poslední době mají totiž elektrické vozíky mnohem větší váhu než před dvaceti lety. Autobus má i větší kapacitu. Navíc Scania má servisy po celé Evropě, a tak se nemusíme bát vyjet do zahraničí. Velké poděkování patří Nadaci Jedličkova ústavu, která se na tom, že nový autobus máme, podílela opravdu velkou měrou. Radost budou mít hlavně studenti a kolegové. Ti se tak dostanou tam, kam by se jen tak nedostali, a hlavně jedou na výlet se svými kamarády. Autobus již absolvoval jednu první zátěžovou zkoušku do Francie, v květnu pak mladí vyrazí také na Bukovou u Nových Hradů v rámci škol v přírodě, pojedou se podívat do plzeňské zoo a čeká nás mnoho dalších výletů. Již dnes autobus dostane „jméno“, návrhy vzešly od studentů a zaměstnanců.

Od koho jste autobus získali?

Autobus jsme získali pomocí všech dárců, kteří se zúčastnili veřejné sbírky, která byla zahájena v roce 2012 na Mezinárodnímu filmovém festivalu v Karlových Varech. Velká část financí byla získána od veřejnosti a firem. Všem patří velký dík.

Představte nám prosím program zítřejšího festivalu Pojď dál.

Festival organizuje občanské sdružení Tap. Akce začne slaňováním veřejnosti z Nuselské mostu. Lidé si budou moci vyzkoušet jaké to je slaňovat se na vozíku. Pod mostem pak bude několik dalších aktivit. Mimo jiné i ukázka boxu vozíčkářů. Festivalu se zúčastní i boxeři Lukáš Konečný a Ruda Kraj. Akce bude pokračovat v areálu Jedličkova ústavu, kde zahrají kapely Vltava a The Tap Tap. Uskuteční se tu i další doprovodný program, včetně ukázky autobusu.

Na jaře se chystá v Jedličkově ústavu i abilympiáda. Co je to za akci?

Jedná se už o desátý ročník takové pracovní „olympiády“ pro děti. Mladí lidé a děti s hendikepem budou v sobotu 16. května soutěžit v tak trochu jiných disciplínách. Abilympiáda (pozn. red. anglické slovo „ability“ znamená „schopnost“) je pro děti, a tak se bude soutěžit ve skládání puzzlí či lega, v malování, korálkování, studené kuchyni, zdobení dortů, vazbě květin a mnoha dalších disciplínách. Soutěžit mezi sebou budou děti s hendikepem z různých koutů republiky. Dobré na tom je, že řada dětí si díky soutěžím posílí sebevědomí a zažije hezké chvíle s kamarády.

Sebevědomí mohou studenti Jedličkova ústavu získat třeba i v tréninkovém podniku Ta Kavárna. Jak jsou absolventi tréninku úspěšní v hledání si další práce?

Kavárna funguje už osm let. Projektem prošlo přes padesát lidí s různými druhy hendikepu. Víc než polovině se pak povedlo sehnat si práci. Tady se museli více či méně naučit vařit kávu na několik způsobů, obsluhovat pokladnu, být přívětiví k lidem a chodit včas do práce. Ne každý, kdo tento kurz absolvoval, pracuje v kavárenství, ale to není zásadní. Důležité je, že díky tréninku se absolventi kurzu naučí určitým návykům, které potom uplatní v zaměstnání. V kavárně pracují i lidé z venku, kteří u nás v Jedli nestudovali.

Chystají se v Jedli nějaké novinky?

Rádi bychom otevřeli přípravný ročník, budeme tu tak mít i děti, které budou v denní režimu navštěvovat Jedličkův ústav a školy, budou využívat naše terapie a připraví se na vstup do první třídy. Nově tu bude obor keramické práce. V plánu je i dostavba areálu. Chceme, aby tu vznikl nový divadelní sál, nové technické zázemí a nové učebny. To ale není otázka letošního roku. Doufáme, že v horizontu pár let se nám povede vše realizovat.

Komentáře

Hlavní zprávy

Billie Eilish, Katy Perry, Bon Jovi a další mají konkurenci. Jmenuje se umělá inteligence

vydáno 22. dubna 2024  4:42

Stále se vyvíjející technologie pobouřila zahraniční umělce. Umělá inteligence (AI) ale hýbe celou společností. Někteří se jí bojí, jiní se s ní učí...  celý článek

Herci neustále bojují o práci, je to kolotoč pádů a vzestupů, říká agentka Daňková

vydáno 21. dubna 2024  7:00

Lenka Daňková vystudovala germanistiku a hudební vědu na MUNI v Brně, poté se věnovala hudební produkci jak v Česku, tak v rakouském Grazu a od roku 2010...  celý článek

Americký sen. Češka z New Yorku prožívá lakrosové vrcholy ve Spojených státech amerických

vydáno 20. dubna 2024  13:00

Předloni zažila s českou lakrosovou reprezentací velké úspěchy. Na mistrovství světa byly Češky sedmé, vzápětí si zahrály mezi osmi nejlepšími zeměmi na...  celý článek

Poslední adresa Jaroslava Klabíka byla na Hradčanech. Prožil život dobrodruha

vydáno 21. dubna 2024  11:53

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek