metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 12 °C

Čtvrtek 29. února 2024. Svátek má Horymír
Petr Hrubý - ředitel Jedličkova ústavu a školy | foto: Archiv P.H.

Rozhovor: Křest autobusu a extrémní sporty na vozíčku. Jedličkův ústav a školy čeká řada akcí

  6:45
Slavnostní křest nového autobusu, slaňování z Nuseláku a box vozíčkářů. Jedličkův ústav čeká zahradní slavnost a festival, kde představí nové vozidlo. Proč Jedle potřebovala nový autobus, kdo na festivalu Pojď dál vystoupí a co ústav ještě v dohledné době čeká, prozradil ředitel bezbariérové školy Petr Hrubý. Ta ucelenou léčebnou rehabilitací připravuje děti a mládež s tělesným postižením k integraci do života.

Proč jste se rozhodli vyhlásit sbírku právě na nový autobus?

Nový autobus jsme již potřebovali. Ten minulý sloužil už téměř dvacet let a jeho technické parametry přestávaly vyhovovat našim potřebám. Jen těžko si Jedličkův ústav a školy může půjčovat autobus někde jinde. Naše potřeby jsou velice specifické a když cestuje větší počet lidí pohybujících se pomocí vozíku, je zkrátka nutné mít speciální autobus. Běžný dopravce nemá autobus s plošinou a variabilním vnitřním uspořádáním. Bylo třeba, aby ten náš umožňoval více kombinací. V tom současném může být umístěno až šest vozíků mezi sedadly.

Jaké má autobus přednosti?

Autobus je bezpečnější, není poruchový, je pohodlný, plošina umožňuje zvednout daleko těžší vozíky. V poslední době mají totiž elektrické vozíky mnohem větší váhu než před dvaceti lety. Autobus má i větší kapacitu. Navíc Scania má servisy po celé Evropě, a tak se nemusíme bát vyjet do zahraničí. Velké poděkování patří Nadaci Jedličkova ústavu, která se na tom, že nový autobus máme, podílela opravdu velkou měrou. Radost budou mít hlavně studenti a kolegové. Ti se tak dostanou tam, kam by se jen tak nedostali, a hlavně jedou na výlet se svými kamarády. Autobus již absolvoval jednu první zátěžovou zkoušku do Francie, v květnu pak mladí vyrazí také na Bukovou u Nových Hradů v rámci škol v přírodě, pojedou se podívat do plzeňské zoo a čeká nás mnoho dalších výletů. Již dnes autobus dostane „jméno“, návrhy vzešly od studentů a zaměstnanců.

Od koho jste autobus získali?

Autobus jsme získali pomocí všech dárců, kteří se zúčastnili veřejné sbírky, která byla zahájena v roce 2012 na Mezinárodnímu filmovém festivalu v Karlových Varech. Velká část financí byla získána od veřejnosti a firem. Všem patří velký dík.

Představte nám prosím program zítřejšího festivalu Pojď dál.

Festival organizuje občanské sdružení Tap. Akce začne slaňováním veřejnosti z Nuselské mostu. Lidé si budou moci vyzkoušet jaké to je slaňovat se na vozíku. Pod mostem pak bude několik dalších aktivit. Mimo jiné i ukázka boxu vozíčkářů. Festivalu se zúčastní i boxeři Lukáš Konečný a Ruda Kraj. Akce bude pokračovat v areálu Jedličkova ústavu, kde zahrají kapely Vltava a The Tap Tap. Uskuteční se tu i další doprovodný program, včetně ukázky autobusu.

Na jaře se chystá v Jedličkově ústavu i abilympiáda. Co je to za akci?

Jedná se už o desátý ročník takové pracovní „olympiády“ pro děti. Mladí lidé a děti s hendikepem budou v sobotu 16. května soutěžit v tak trochu jiných disciplínách. Abilympiáda (pozn. red. anglické slovo „ability“ znamená „schopnost“) je pro děti, a tak se bude soutěžit ve skládání puzzlí či lega, v malování, korálkování, studené kuchyni, zdobení dortů, vazbě květin a mnoha dalších disciplínách. Soutěžit mezi sebou budou děti s hendikepem z různých koutů republiky. Dobré na tom je, že řada dětí si díky soutěžím posílí sebevědomí a zažije hezké chvíle s kamarády.

Sebevědomí mohou studenti Jedličkova ústavu získat třeba i v tréninkovém podniku Ta Kavárna. Jak jsou absolventi tréninku úspěšní v hledání si další práce?

Kavárna funguje už osm let. Projektem prošlo přes padesát lidí s různými druhy hendikepu. Víc než polovině se pak povedlo sehnat si práci. Tady se museli více či méně naučit vařit kávu na několik způsobů, obsluhovat pokladnu, být přívětiví k lidem a chodit včas do práce. Ne každý, kdo tento kurz absolvoval, pracuje v kavárenství, ale to není zásadní. Důležité je, že díky tréninku se absolventi kurzu naučí určitým návykům, které potom uplatní v zaměstnání. V kavárně pracují i lidé z venku, kteří u nás v Jedli nestudovali.

Chystají se v Jedli nějaké novinky?

Rádi bychom otevřeli přípravný ročník, budeme tu tak mít i děti, které budou v denní režimu navštěvovat Jedličkův ústav a školy, budou využívat naše terapie a připraví se na vstup do první třídy. Nově tu bude obor keramické práce. V plánu je i dostavba areálu. Chceme, aby tu vznikl nový divadelní sál, nové technické zázemí a nové učebny. To ale není otázka letošního roku. Doufáme, že v horizontu pár let se nám povede vše realizovat.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Orientační běžci se při Adamovském sprintu popasují s kopcovitým terénem

vydáno 29. února 2024

Čtyřapůltisícové město v úzkém údolí řeky Svitavy, odkud po obou stranách strmě stoupají stráně vzhůru – tak lze nejlépe popsat Adamov, který za svůj...  celý článek

Pokaždé se těším na emoce v sále, říká výkonná ředitelka ČFTA Tereza Rychnovská

vydáno 28. února 2024  20:00

V sobotu 9. března budou v přímém přenosu České televize předány filmové ceny Český lev. Podle čeho se vybírají nejen moderátor a hudebníci a jak dlouho...  celý článek

Hluk a tma. Vlezli jsme do metra D. Pod Pankrácí se pracuje 24 hodin denně, sedm dní v týdnu

GALERIE
vydáno 28. února 2024  14:40

Nepříjemný pravidelný zvuk se rozléhá tunelem. Vydává ho couvající bagr. Kravál je to opravdu pronikavý. Musí být. V hlučném prostředí stavby metra to ani...  celý článek

V kostele na Malé Straně straší. Řádí tu vdova a mnich, co jej vozí bezhlaví kozlové v kočáře

vydáno 28. února 2024  11:00

Mezi ulicemi Říční, Všehrdova a Besední na samém okraji Malé Strany zůstal poněkud pozapomenutý Malostranský špitál. Spolu se středověkým kostelíkem,...  celý článek