metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 12 °C

Čtvrtek 29. února 2024. Svátek má Horymír

Dalších 6 fotografií v galerii
Koncert skupiny The Tap Tap na Václavském náměstí s názvem Už jsme trochu dál. Byl reakcí na slova prezidenta Zemana o inkluzi. | foto: Pavel TůmaMetro.cz

Tap Tap hráli kvůli Zemanovým slovům o vzdělávání postižených

  16:14,  aktualizováno  19:29
Kapela handicapovaných hudebníků The Tap Tap dnes koncertem pod sochou svatého Václava v centru hlavního města podpořila integraci zdravotně postižených lidí do společnosti a inkluzi ve vzdělávání. Vystoupení bylo reakcí na nedávná kritická slova prezidenta Miloše Zemana ke společnému vzdělávání zdravých a handicapovaných.

Návštěvníci akce s názvem Už jsme trochu dál zaplnili horní část Václavského náměstí, kde musela být odkloněna doprava. Podle policie koncert navštívily přibližně tři tisíce lidí.

„Rozhodli jsme se uspořádat vystoupení, protože v důsledku určitých vyjádření prezidenta vznikl v Česku zcela nevídaný zájem o procesy integrace a inkluze,“ řekl kapelník skupiny The Tap Tap Šimon Ornest. Zeman mluvil o inkluzi při návštěvě Pardubického kraje v polovině ledna. Vyvolal polemiku svými výroky o nevhodnosti společného vzdělávání některých handicapovaných a zdravých dětí.

Mezi diváky koncertu se objevili i aktivisté sbírající podpisy pod petici požadující odvolání prezidenta z funkce. Moderátor akce a člen The Tap Tap Ladislav Angelovič však uvedl, že kapela s těmito aktivitami nemá nic společného.

Hosty koncertu byl mimo jiné hudebník a sportovec Arnošt Doskočil, nevidomý zpěvák Radek Žalud a handicapovaná operní pěvkyně Daniela Valíčková. Píseň Známka punku si se skupinou zazpíval lídr Visacího zámku Jan Haubert, skladbu Řiditel autobusu zase její autor Xindl X.

Xindl X: Nevidím důvod, zavádět znovu středověk

„Osobně mám s lidmi s handicapem zkušenost z mládí. Moje maminka učila na škole pro nedoslýchavé a já jsem celé mládí strávil s tím, že jsem s těmito dětmi jezdil na školy v přírodě. Vůbec nemám pocit, že by to byli nějací mimozemšťané, nebo že by mě to nějak poškodilo. Nevidím důvod, proč bychom měli znovu zavádět středověk a zkoušet je nějak separovat,“ řekl Xindl X.

Na koncertu vedle různých handicapovaných umělců vystoupili zástupci neziskových organizací, magistrátu i politici. Akci zahájilo dívčí trio Makabara zpěvem Svatováclavského chorálu. The Tap Tap zahráli všechny své hity včetně dvojice skladeb Kdybych byla mrcha a Kdybych já byl xindl. Mezi písněmi se diváci seznámili s významem procesů integrace a inkluze.

The Tap Tap loni odehráli desítky koncertů v tuzemsku a dva v Izraeli. Ve prospěch sbírky na dostavbu Jedličkova ústavu spolupracovali na výstavě vtipů o lidech s handicapem. Jejich autory jsou kreslíři známí především z časopisu Sorry. Kromě startovních pěti milionů, které předloni věnoval pražský magistrát, se podařilo vybrat skoro 500 tisíc korun. Cílová částka sbírky je 100 milionů korun. Její organizátoři doufají, že částku během dvou let uvolní jako zřizovatel Jedličkova ústavu a škol magistrát a finance získané sbírkou půjdou na vybavení budovy.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Orientační běžci se při Adamovském sprintu popasují s kopcovitým terénem

vydáno 29. února 2024

Čtyřapůltisícové město v úzkém údolí řeky Svitavy, odkud po obou stranách strmě stoupají stráně vzhůru – tak lze nejlépe popsat Adamov, který za svůj...  celý článek

Pokaždé se těším na emoce v sále, říká výkonná ředitelka ČFTA Tereza Rychnovská

vydáno 28. února 2024  20:00

V sobotu 9. března budou v přímém přenosu České televize předány filmové ceny Český lev. Podle čeho se vybírají nejen moderátor a hudebníci a jak dlouho...  celý článek

Hluk a tma. Vlezli jsme do metra D. Pod Pankrácí se pracuje 24 hodin denně, sedm dní v týdnu

GALERIE
vydáno 28. února 2024  14:40

Nepříjemný pravidelný zvuk se rozléhá tunelem. Vydává ho couvající bagr. Kravál je to opravdu pronikavý. Musí být. V hlučném prostředí stavby metra to ani...  celý článek

V kostele na Malé Straně straší. Řádí tu vdova a mnich, co jej vozí bezhlaví kozlové v kočáře

vydáno 28. února 2024  11:00

Mezi ulicemi Říční, Všehrdova a Besední na samém okraji Malé Strany zůstal poněkud pozapomenutý Malostranský špitál. Spolu se středověkým kostelíkem,...  celý článek