metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 25 °C

Neděle 23. června 2024. Svátek má Zdeňka

Rozhovor: Někdy se na snímek musí počkat, jindy máte štěstí, říká fotograf ze zoo

  8:00
Za fotografii krmení mláděte vzácného loríčka rudobradého získal cenu diváků Czech Press Foto. Prostřednictvím fotografií Tomáše Adamce čtenáři většiny novin a webů vidí trojskou zoo a její obyvatele.
Tomáš Adamec, fotograf trojské zoologické zahrady

Tomáš Adamec, fotograf trojské zoologické zahrady | foto: Zoo Praha

Jak dlouho už fotíte zvířata?
V zoologické zahradě fotím čtvrtý rok. Myslím, že by mě dříve vůbec nenapadlo, že budu mít příležitost fotit zvířata každý den. Fotografie mě živí už okolo osmi let.

Je focení v zoo něčím specifické?
Tím, že si zvířata dělají, co chtějí. (smích) Focení v zoo je hodně podobné práci fotoreportéra, protože velká část fotografií má referovat o skutečnosti. Se zvířaty se ani moc nedomluvím a když nechtějí, nezmůžu nic. I když mi to kolegové moc nevěří, musím si často vystačit s podmínkami, jaké má každý běžný návštěvník zoo. Ke zvířatům mnohdy nelze vstoupit, musím respektovat jejich klid a oboustranně bezpečnou vzdálenost. A zatímco návštěvník dobrou fotku udělat může, já musím. Mou hlavní výhodou tak bývají zkušenosti a spolupráce s chovateli, kteří jsou skuteční profesionálové a vědí o svých svěřencích nejvíce. Hodně mi například pomáhají přilákat zvířata při focení různých kampaní, jako třeba billboardy, které můžete vidět v Praze.

Které zvíře se fotí nejlépe, nejhůře… které fotíte nejradši?
Snadněji se určitě fotí ta zvířata, která jsou aktivní větší část dne nebo ta, která mají zajímavé denní rituály. Proto nejde v určitý čas odejít s prázdnou od goril, žiraf, tučňáků a řady dalších. Naopak největší výzvou pro mě bývají zvířata, která moc světlo nevyhledávají. Nemám nějaké oblíbenější, baví mě fotit všechna zvířata. Zajímají mě zajímavé momenty jako narození mláďat, námluvy nebo vzájemné chování ve skupině. Ale někdy stačí "obyčejná" ryzí radost slůněte, které běží za samicí a mává přitom neobratně svým malým chobůtkem ze strany na stranu.

Loríček rudobradý

Jak dlouho čekáte na fotku nebo naopak je to víc o štěstí?
To je hodně různé. Některé fotky jsem si opravdu musel "vyčekat" a jindy pomohla kapka štěstí. Denních úkolů je ale tolik, že si nemohu dovolit trávit v pavilonu mnoho času. Proto mi tolik pomáhá komunikace s chovateli. Pokud ani to nestačí, musím se vrátit pro správnou fotku třeba i desetkrát, dokud to není ono. Na takové mládě orangutana sumaterského jsem si musel počkat několik týdnů, než ho samice Mawar přinesla ukázat trochu blíže.

Kolik už jste vyfotil fotek zvířat, dá se to nějak odhadnout?
Upřímně netuším. Asi by se to dalo nějak zprůměrovat, denně nafotím stovky fotografií.

Co může návštěvník udělat pro to, aby si ze zoo odnesl pěknou fotku?
Nejlepší je zvířata kromě focení také neustále sledovat - kdy jsou aktivní, kam chodí k návštěvníkům nejblíže nebo jaké mívají reakce. Učit se z každé situace, aby byl každý příště ještě lépe připravený.

Jak moc je fotografické vybavení podstatné pro dobrou fotku?
Důležité je hodně, ale nerozhoduje. Používám v Zoo Praha například špičkový 500mm objektiv, který mi mnohokrát pomohl udělat fotku i tam, kde nebyly vhodné podmínky. Mám k dispozici i malá záblesková světla. Ale například vloni úspěšná fotka loríčka rudobradého v soutěži Czech Press Photo vznikla bez těchto světel, se středně dlouhým teleobjektivem, z ruky a bez dlouhých příprav.

Autor: Robert Oppelt

Hlavní zprávy

Ovčí střeva, dvoumetrový černoch a zrádný robot. Vetřelec slaví 45 let

vydáno 22. června 2024  5:08

„Vetřelec je bezchybný organismus. Jeho dokonalosti se může vyrovnat jenom jeho zrůdnost,“ cedí mezi zuby android Ash. Tváří v tvář Ripleyové obdivuje...  celý článek

Stopy po okupačních kulkách, které vydržely na fasádě a také vlajkodržáky na Letné

vydáno 16. června 2024  11:30

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

České pivovary kráčejí k udržitelnosti a zároveň se snaží šetřit životní prostředí

vydáno 15. června 2024  8:32

Radegast chce zadržet v krajině více vody, než sám spotřebuje. Tento projekt přijde na miliony korun. Plzeňský Prazdroj zase vyvinul úspornější chladič...  celý článek

Superhrdinové opět zlobí! Butcher a Homelander pořád kopou nejvyšší seriálovou ligu

Strážce streamu
vydáno 21. června 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Krvavá, brutální, dekadentní, místy až úchylná a hlavně neskutečně zábavná seriálová odpověď na superhrdinské trháky se nedávno, vlastně jen před pár dny,...  celý článek