Chladné počasí nesvědčí astmatikům. "Zhruba patnáct procent pacientů, kteří jsou náchylní na změny počasí, mohou potvrdit, že jsou příznaky astmatu na podzim a v zimě horší než v letních měsících. Hlavním důvodem je suchý studený vzduch, který přecitlivělý dýchací systém dráždí," vysvětluje přednosta ústavu tělovýchovného lékařství Zdeněk Vilikus z Centra individuální péče Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
Na co si mají na podzim astmatici dávat pozor?
Problémem ve studeném počasí jsou infekce dýchacího ústrojí, které mohou představovat pro astmatiky velké riziko. Již lehká infekce může po několika hodinách vést k astmatické krizi.
Dá se určit, kdo je na astma citlivější? Ženy, nebo muži?
V dětství je astma nejčastějším chronickým onemocněním. Trpí jím zhruba deset procent dětí, a to většinou chlapců. Tento rozdíl se postupně obrací a v dospělosti již mezi nemocnými značně převažují ženy. Čím později se astmatické projevy objeví, tím je pravděpodobnější, že jsou z určité části způsobeny specifickou alergickou reakcí.
Jak na podzim poznám, že mám astma, a ne jen obyčejný kašel?
Osoby trpící astmatem může trápit dušnost, dýchání může být provázeno sípotem nebo chrčením. U některých pacientů se jako první projev astmatu objeví kašel, někdy provázený svíráním na hrudníku. Nejprve je dušnost jen námahová, mohou se však vyvinout i záchvaty klidové dušnosti, kdy se pacientovi hůře vydechuje, než nadechuje.
Jak zjistíte, že někdo trpí astmatem?
U každého pacienta či sportovce, který navštíví individuální péči při Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, provedeme na základě preventivního programu funkční vyšetření plic a dýchacích cest, tím zjistíme kapacitu plic a také, jak rychle je pacient schopen vzduch z plic vydechnout. Trvá-li výdech déle a jsou-li průtoky malé, znamená to vážné podezření na astma.