metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 23 °C

Neděle 26. května 2024. Svátek má Filip

Rozhovor: Podzim není pro astmatiky ideální období, říká doktor

  8:30
Astmatiky v těchto dnech trápí problémy s dechem. Podle lékaře se na podzim jedná o běžný jev. Může za to především suchý studený vzduch.
Doktor Zdeněk Vilikus | foto: VFN

Chladné počasí nesvědčí astmatikům. "Zhruba patnáct procent pacientů, kteří jsou náchylní na změny počasí, mohou potvrdit, že jsou příznaky astmatu na podzim a v zimě horší než v letních měsících. Hlavním důvodem je suchý studený vzduch, který přecitlivělý dýchací systém dráždí," vysvětluje přednosta ústavu tělovýchovného lékařství Zdeněk Vilikus z Centra individuální péče Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Na co si mají na podzim astmatici dávat pozor?
Problémem ve studeném počasí jsou infekce dýchacího ústrojí, které mohou představovat pro astmatiky velké riziko. Již lehká infekce může po několika hodinách vést k astmatické krizi.

 Dá se určit, kdo je na astma citlivější? Ženy, nebo muži?
V dětství je astma nejčastějším chronickým onemocněním. Trpí jím zhruba deset procent dětí, a to většinou chlapců. Tento rozdíl se postupně obrací a v dospělosti již mezi nemocnými značně převažují ženy. Čím později se astmatické projevy objeví, tím je pravděpodobnější, že jsou z určité části způsobeny specifickou alergickou reakcí.

Jak na podzim poznám, že mám astma, a ne jen obyčejný kašel?
Osoby trpící astmatem může trápit dušnost, dýchání může být provázeno sípotem nebo chrčením. U některých pacientů se jako první projev astmatu objeví kašel, někdy provázený svíráním na hrudníku. Nejprve je dušnost jen námahová, mohou se však vyvinout i záchvaty klidové dušnosti, kdy se pacientovi hůře vydechuje, než nadechuje.

Jak zjistíte, že někdo trpí astmatem?
U každého pacienta či sportovce, který navštíví individuální péči při Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, provedeme na základě preventivního programu funkční vyšetření plic a dýchacích cest, tím zjistíme kapacitu plic a také, jak rychle je pacient schopen vzduch z plic vydechnout. Trvá-li výdech déle a jsou-li průtoky malé, znamená to vážné podezření na astma.

Autor: Adam Váchal Metro.cz
Témata: Astma, Lékař, zdraví, zima

Hlavní zprávy

Poláci na osmdesátá léta nezapomínají. Symbolem lží a bídy byl Jaruzelski

vydáno 25. května 2024  4:04

Rok 2014, Polsko jen kvete. Náhle ale ožijí osmdesátá léta, kdy nebylo maso, dámské vložky, bicykly. Tuhle hnusnou éru symbolizoval Wojciech Jaruzelski,...  celý článek

Šéf festivalu Rock for People sní o Red Hot Chilli Peppers a System Of A Down

vydáno 20. května 2024  12:57

Michal Thomes dokázal z lokální akce vydupat mezinárodně uznávaný festival obřích rozměrů. Šéf festivalu Rock for People deníku Metro říká, že se letos...  celý článek

Mládí vpřed! Slavný pochod obsadili teenageři, neztratil se ani editor deníku Metro

vydáno 20. května 2024  5:03

Nejslavnější český pochod Praha-Prčice ovládl deštivou sobotu. Ti největší odvážlivci se vydali na nejdelší, 75 kilometrů dlouhou trasu. V cíli panovaly...  celý článek

Deset hodin čekání. Pětiapůltunovému motýlovi hrozil nekoordinovaný let

vydáno 19. května 2024  18:55

Praha v sobotu zažila nečekanou podívanou. Lidé, kteří mířili k Národní třídě vstoupit do běžně nepřístupných domů a užít si výjimečné výhledy na město z...  celý článek