metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 7 °C

Pondělí 22. dubna 2024. Svátek má Evženie
Doktor Zdeněk Vilikus | foto: VFN

Rozhovor: Podzim není pro astmatiky ideální období, říká doktor

  8:30
Astmatiky v těchto dnech trápí problémy s dechem. Podle lékaře se na podzim jedná o běžný jev. Může za to především suchý studený vzduch.

Chladné počasí nesvědčí astmatikům. "Zhruba patnáct procent pacientů, kteří jsou náchylní na změny počasí, mohou potvrdit, že jsou příznaky astmatu na podzim a v zimě horší než v letních měsících. Hlavním důvodem je suchý studený vzduch, který přecitlivělý dýchací systém dráždí," vysvětluje přednosta ústavu tělovýchovného lékařství Zdeněk Vilikus z Centra individuální péče Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Na co si mají na podzim astmatici dávat pozor?
Problémem ve studeném počasí jsou infekce dýchacího ústrojí, které mohou představovat pro astmatiky velké riziko. Již lehká infekce může po několika hodinách vést k astmatické krizi.

 Dá se určit, kdo je na astma citlivější? Ženy, nebo muži?
V dětství je astma nejčastějším chronickým onemocněním. Trpí jím zhruba deset procent dětí, a to většinou chlapců. Tento rozdíl se postupně obrací a v dospělosti již mezi nemocnými značně převažují ženy. Čím později se astmatické projevy objeví, tím je pravděpodobnější, že jsou z určité části způsobeny specifickou alergickou reakcí.

Jak na podzim poznám, že mám astma, a ne jen obyčejný kašel?
Osoby trpící astmatem může trápit dušnost, dýchání může být provázeno sípotem nebo chrčením. U některých pacientů se jako první projev astmatu objeví kašel, někdy provázený svíráním na hrudníku. Nejprve je dušnost jen námahová, mohou se však vyvinout i záchvaty klidové dušnosti, kdy se pacientovi hůře vydechuje, než nadechuje.

Jak zjistíte, že někdo trpí astmatem?
U každého pacienta či sportovce, který navštíví individuální péči při Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, provedeme na základě preventivního programu funkční vyšetření plic a dýchacích cest, tím zjistíme kapacitu plic a také, jak rychle je pacient schopen vzduch z plic vydechnout. Trvá-li výdech déle a jsou-li průtoky malé, znamená to vážné podezření na astma.

Komentáře

Hlavní zprávy

Billie Eilish, Katy Perry, Bon Jovi a další mají konkurenci. Jmenuje se umělá inteligence

vydáno 22. dubna 2024  4:42

Stále se vyvíjející technologie pobouřila zahraniční umělce. Umělá inteligence (AI) ale hýbe celou společností. Někteří se jí bojí, jiní se s ní učí...  celý článek

Herci neustále bojují o práci, je to kolotoč pádů a vzestupů, říká agentka Daňková

vydáno 21. dubna 2024  7:00

Lenka Daňková vystudovala germanistiku a hudební vědu na MUNI v Brně, poté se věnovala hudební produkci jak v Česku, tak v rakouském Grazu a od roku 2010...  celý článek

Americký sen. Češka z New Yorku prožívá lakrosové vrcholy ve Spojených státech amerických

vydáno 20. dubna 2024  13:00

Předloni zažila s českou lakrosovou reprezentací velké úspěchy. Na mistrovství světa byly Češky sedmé, vzápětí si zahrály mezi osmi nejlepšími zeměmi na...  celý článek

Poslední adresa Jaroslava Klabíka byla na Hradčanech. Prožil život dobrodruha

vydáno 21. dubna 2024  11:53

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek