metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 10 °C

Čtvrtek 18. dubna 2024. Svátek má Valérie
Otužilec Vladimír Komárek | foto: Archiv - Anna Komárková

Rozhovor: Vltavu kvůli nováčkům nevyhříváme, říká otužilec

  8:00
Že je na plavání ve Vltavě už tak trochu zima? Ani náhodou. V neděli do řeky naskáčou desítky otužilců. Při již tradiční akci budou pokřtěni noví otužilci ze džbánu vltavskou vodou s ledem a magickými formulkami přijati za právoplatné otužilce. Jak bude akce dál probíhat řekl v rozhovoru pro Metro předseda České otužilecké unie Vladimír Komárek.

Jak se člověk stane otužilcem?
Otužilcem se člověk stane nejsnadněji tak, že v létě plave dvakrát týdně v řece nebo rybníku a na podzim a v zimě v tom pokračuje. Tím, jak pravidelně trénuje v pomalu chladnoucí  vodě, se nejsnadněji otuží. Pokud chce plavat i za nejnižších teplot, je třeba nechat si vyšetřit srdce při zátěži u lékaře. Laikovi to lze nejsnadněji popsat tak, že zájemce šlape na rotopedu a lékař zkoumá pomocí elektrod upevněných na těle činnost srdce při námaze. Křtíme zájemce, kteří se už otužují, není to jejich první zkušenost se studenou vodou.

Kolik otužilců čekáte?
Čekáme několik desítek otužilců, ale většina se otužuje už déle. Křest mají rádi a nechají se pokřtít znovu.

Na Vltavě zatím není ani led, není to nuda? Nebo berete ohled na nováčky?
Vltavu kvůli nováčkům nevyhříváme, bereme takové počasí, jaké nám příroda připraví. Vltavskou vodu se snažíme ochladit aspoň kostkami ledu.

Jak bude akce probíhat?
Jde o tradiční barvitou akci, při níž jsou noví otužilci pokřtěni ze džbánu vltavskou vodou s ledem a magickými formulkami přijati za právoplatné otužilce. Otužilci mívají různé barevné masky, paruky, historické plavky a podobně. Křtu se zúčastní i muž se sekerou nebo nožem v hlavě (podle toho, co se tam podaří zaseknout). Nakonec si všichni ve Vltavě zaplavou.

Jak se vlastně otužilci otužují v létě? Jezdíte za zimou?
V létě není otužilost tak potřebná jako v zimě. Lze ji trénovat třeba tak, že plavete půl hodiny nebo hodinu. Taková doba strávená i v letní vodě člověka hodně otuží. Kdo chce studenou vodu i v létě, může zamířit třeba do norských fjordů.

Kde všude se letos chystáte otužovat?
Otužilce čeká až do 5. dubnu skoro každou sobotu nějaká otužilecká soutěž. Teď zmíním jen nejbližší akce pořádané Českou otužileckou unií. K 90. výročí otužileckého plavání v Praze připravujeme vzpomínkové plavání. Proběhne v sobotu 21. prosince od 11.30 ve Vltavě před Pražskou tržnicí. Připomeneme si počátky otužování a otužileckou legendu Alfreda Nikodéma a zaplaveme si. V pondělí 6. ledna 2013 ve 12 hodin proběhne ve Vltavě u Muzea Karlova mostu další ročník populární otužilecké Tříkrálové plavby za převoznickým punčem.

Komentáře

Hlavní zprávy

Při hezkém počasí jsou dlahy na úrazovce denní chléb. Napilno mají nemocnice u cyklostezek

vydáno 17. dubna 2024  14:52

Prim hraje v těchto dnech venku spíš aprílové počasí. Kolařská sezona ale už vypukla naplno. Napilno mají prodejny, servisy i lékaři. S teplým počasím už...  celý článek

Potravina budoucnosti? Čeští vědci vylepšují jedlý hmyz. Krmí ho mrkví a špenátem

vydáno 17. dubna 2024  10:59

Červi, fuj. Takto asi vypadají reakce některých Čechů, když vidí na nejrůznějších food festivalech stánky s jedlým hmyzem. I když se může zdát, že Češi...  celý článek

Den, kdy se do Československa vplížila šedivá a nehybná normalizace

vydáno 17. dubna 2024  5:30

Před 55 lety nahradil Alexandra Dubčeka všehoschopný Gustáv Husák. Socialismus s lidskou tváří vystřídal socialismus s husí kůží. Život v Československu...  celý článek

Rozjíždějí mejdany v metru. Někdy se cestující zapojí, jindy je ve vagonu trapné „ticho“

vydáno 16. dubna 2024  16:10

Radek Lembacher dělá marketing, Vašek Komárek zase pracuje na Rádiu Impuls. Jejich společnou vášní je karaoke. Pro veřejnost ho pořádají v Elpíčku na...  celý článek