metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 21 °C

Středa 29. května 2024. Svátek má Maxmilián, Maxim

Rozhovor: Vltavu kvůli nováčkům nevyhříváme, říká otužilec

  8:00
Že je na plavání ve Vltavě už tak trochu zima? Ani náhodou. V neděli do řeky naskáčou desítky otužilců. Při již tradiční akci budou pokřtěni noví otužilci ze džbánu vltavskou vodou s ledem a magickými formulkami přijati za právoplatné otužilce. Jak bude akce dál probíhat řekl v rozhovoru pro Metro předseda České otužilecké unie Vladimír Komárek.
Otužilec Vladimír Komárek | foto: Archiv - Anna Komárková

Jak se člověk stane otužilcem?
Otužilcem se člověk stane nejsnadněji tak, že v létě plave dvakrát týdně v řece nebo rybníku a na podzim a v zimě v tom pokračuje. Tím, jak pravidelně trénuje v pomalu chladnoucí  vodě, se nejsnadněji otuží. Pokud chce plavat i za nejnižších teplot, je třeba nechat si vyšetřit srdce při zátěži u lékaře. Laikovi to lze nejsnadněji popsat tak, že zájemce šlape na rotopedu a lékař zkoumá pomocí elektrod upevněných na těle činnost srdce při námaze. Křtíme zájemce, kteří se už otužují, není to jejich první zkušenost se studenou vodou.

Kolik otužilců čekáte?
Čekáme několik desítek otužilců, ale většina se otužuje už déle. Křest mají rádi a nechají se pokřtít znovu.

Na Vltavě zatím není ani led, není to nuda? Nebo berete ohled na nováčky?
Vltavu kvůli nováčkům nevyhříváme, bereme takové počasí, jaké nám příroda připraví. Vltavskou vodu se snažíme ochladit aspoň kostkami ledu.

Jak bude akce probíhat?
Jde o tradiční barvitou akci, při níž jsou noví otužilci pokřtěni ze džbánu vltavskou vodou s ledem a magickými formulkami přijati za právoplatné otužilce. Otužilci mívají různé barevné masky, paruky, historické plavky a podobně. Křtu se zúčastní i muž se sekerou nebo nožem v hlavě (podle toho, co se tam podaří zaseknout). Nakonec si všichni ve Vltavě zaplavou.

Jak se vlastně otužilci otužují v létě? Jezdíte za zimou?
V létě není otužilost tak potřebná jako v zimě. Lze ji trénovat třeba tak, že plavete půl hodiny nebo hodinu. Taková doba strávená i v letní vodě člověka hodně otuží. Kdo chce studenou vodu i v létě, může zamířit třeba do norských fjordů.

Kde všude se letos chystáte otužovat?
Otužilce čeká až do 5. dubnu skoro každou sobotu nějaká otužilecká soutěž. Teď zmíním jen nejbližší akce pořádané Českou otužileckou unií. K 90. výročí otužileckého plavání v Praze připravujeme vzpomínkové plavání. Proběhne v sobotu 21. prosince od 11.30 ve Vltavě před Pražskou tržnicí. Připomeneme si počátky otužování a otužileckou legendu Alfreda Nikodéma a zaplaveme si. V pondělí 6. ledna 2013 ve 12 hodin proběhne ve Vltavě u Muzea Karlova mostu další ročník populární otužilecké Tříkrálové plavby za převoznickým punčem.

Autor: Adam Váchal Metro.cz

Hlavní zprávy

Naši pozůstalí si často přejí, aby obřad nebyl truchlivý, říká zakladatelka spolku Ke kořenům

vydáno 29. května 2024  12:00

Za okny prší. Chmurné dopoledne by mohlo umocňovat i téma rozhovoru. Je to ale jinak. Při povídání s Blankou Javorovou panuje dobrá nálada. Jedna ze...  celý článek

Hnědásek na Hané i můry na Karlštejně. Svaz ochránců si přichystal exkurze do přírody

vydáno 28. května 2024  19:39

Český svaz ochránců přírody přichystal pro zájemce komentované exkurze do přírody. První se koná koncem týdne. Chcete se vydat po stopách nočních motýlů?...  celý článek

Lázně nejsou jen pro seniory. Člověk by tam měl podle expertů zajet už ve čtyřiceti

vydáno 28. května 2024  16:00

„Do lázní jezdí důchodci.“ „Nic mě nebolí, nepotřebuju tam jet.“ „Nikdo mě tam nedostane, je tam nuda.“ Tyto a další domněnky panují u mnoha Čechů. Lázně...  celý článek

Obecním domem se polinou vetřelčí, vesmírné i muší tóny. Pražský filmový orchestr je zpět

vydáno 28. května 2024  8:00

Sedmdesátičlenný soubor Pražského filmového orchestru (PFO) začal jako první v Česku hrát hudbu ze slavných filmů, a to výhradně z původních notových...  celý článek