metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 20 °C

Pátek 24. května 2024. Svátek má Jana

Rušné náměstí I.P.Pavlova promění pouliční festival v moderní bulvár

  15:48
Rušnou křižovatku u náměstí I.P.Pavlova v Praze na přelomu července a srpna oživí pouliční festival. Dvoutýdenním programem plným koncertů, workshopů, autorských čtení a trhů chtějí organizátoři poukázat na údajně neudržitelný stav v okolí magistrály a nabídnout možnosti řešení. Pořádající Centrum středoevropské architektury v pozvánce na Facebook uvedlo, že by se z křižovatky mohl stát žijící městskou třídu.
Náměstí I.P. Pavlova | foto: ŠJů - Wikimedia Commons

Akce, na které se bude podílet řada iniciativ, nabídne od 26. července do 10. srpna otevřenou scénu s bohatým programem. "Chceme ukázat, že z tohoto místa lze vytvořit moderní bulvár," řekl za pořadatele Matej Šišolák. "Akce nijak neomezí provoz," doplnil. K dispozici bude mimo jiné i půjčovna kol nebo kavárna na kolech. V plánu jsou výstavy, performance a taneční představení.

"Usilujte s námi o změnu pražské městské dálnice na prostředí, kde se mísí auta, chodci, cyklisti, autobusy či tramvaje, kde jsou přes cestu přechody, kde jsou vysazené stromy, instalovány lavičky..." vyzývají organizátoři.

I.P. Pavlova je nejrušnější místo metropole

  • Náměstí I.P.Pavlova leží mezi dvěma pruhy pražské magistrály - mezi Sokolskou a Legerovou ulicí. Zároveň do něj ústí rušná Ječná ulice.
  • O přetíženosti magistrály, kterou denně projede až 100 tisíc aut, se diskutuje už řadu let.
  • V minulosti vznikl mimo jiné i nápad vést severojižní magistrálu tunelem. Stávající vedení města to ale stejně jako městské části zavrhlo.
  • Město se chce vydat cestou takzvané humanizace magistrály. Přibýt by tak měly křižovatky, plánuje se zúžení jízdních pruhů.
Autor: ČTK

Hlavní zprávy

On-line nebo naživo? Mladí zažívají digitální únavu. Tu zaznamenali i lídři on-line seznamek

vydáno 23. května 2024  17:47

Bumble či Tinder patří mezi největší hráče na trhu seznamovacích aplikací. Tito lídři však v poslední době pocítili nečekaný úpadek zájmu mladých...  celý článek

Digitální gilotina. Hnutí volá po odpovědnosti za postoje a názory influencerů ve veřejném prostoru

vydáno 23. května 2024  11:00

Zatímco kvůli válkám nebo přírodním katastrofám část populace čelí hladomoru a nemocím, celebrity, influenceři a miliardáři navštěvují luxusní akce, jako...  celý článek

Fiakristům má v centru Prahy nadobro odzvonit. Bude z koní chutný salám?

vydáno 23. května 2024  4:37

Začalo to fotkou ležícího koně na dlažbě Staroměstského náměstí. A podle největších optimistů to možná, alespoň načas, skončí už dnes na mimořádném...  celý článek

Šéf festivalu Rock for People sní o Red Hot Chilli Peppers a System Of A Down

vydáno 20. května 2024  12:57

Michal Thomes dokázal z lokální akce vydupat mezinárodně uznávaný festival obřích rozměrů. Šéf festivalu Rock for People deníku Metro říká, že se letos...  celý článek