metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 10 °C

Pondělí 26. února 2024. Svátek má Dorota

Další 1 fotografie v galerii
Starostka Prahy 2 Jana Černochová | foto: Praha 2

SERIÁL: Pražští starostové a starostky hodnotí letošní rok

  19:48
Deník Metro tento týden přináší každý den odpovědi starostů velkých městských částí metropole. Dnes začínáme Prahou 1 a 2, v pátek skončíme starosty Prahy 9 a 10.

Praha 1 Starosta Oldřich Lomecký (TOP 09)

Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký

Jaká jsou tři největší témata k řešení pro příští rok?

Témata jsou stále stejná, jde především o problematiku buskingu, omezení provozu segwayů a ještě efektivnější potírání negativních jevů, které centrum města logicky přitahuje. Obecným cílem je celkové zlepšení komfortu života v naší městské části.

Jaké jsou priority rozpočtu a dalších investic?

Pátým rokem předkládáme zastupitelstvu stabilizovaný rozpočet okolo 800 milionů korun. Mohu garantovat, že rozpočet pokrývá potřeby městské části, ať v oblasti školství, zdravotnictví, sociální oblasti, opravy našeho nemovitého majetku, chodníků i náklady spojené s chodem úřadu. Je to také rozpočet krytý našimi příjmy, a proto dlouhodobě udržitelný. Z největších investičních plánovaných položek příštího roku bych vyzdvihl 30 milionů na rozšíření Základní školy náměstí Curieových, pokračující chodníkový program a další, jako je třeba rekonstrukce WC na Uhelném trhu. V oblasti životního prostředí třeba investici ve Vojanových sadech.

Co už se vám podařilo prosadit z programu?

Vzhledem k tomu, že v tomto volebním období v Praze 1 kontinuálně pokračujeme v tom, co jsme započali v uplynulých čtyřech letech, nemohu sloužit zprávou o drastickém překopání priorit a stylu práce. Navazujeme na již vykonané.

Řešíte ve vaší městské části v souvislosti s útoky v Paříži nějaká opatření?

Speciální bezpečnostní opatření neřešíme. Na bezpečnostním poli však samozřejmě úzce spolupracujeme s magistrátem a všemi zainteresovanými složkami, ať jde o policisty, strážníky a další.

Praha 2 Starostka Jana Černochová (ODS)

Starostka Prahy 2 Jana Černochová

Jaká jsou tři největší témata k řešení pro příští rok?

Trvalou prioritou je kvalitní péče o naše seniory, o naše školy a jejich žáky a učitele. Dále řešíme dopravní témata - zklidnění magistrály, čeká nás rozsáhlá úprava Vinohradské třídy a úspěšný průběh privatizace bytů.

Jaké jsou priority rozpočtu a dalších investic?

Opět dáme deset milionů na „chodníkový program“. Větší investicí bude například rekonstrukce Sluneční stráně nad Folimankou. Jinak počítáme opět s výraznými výdaji na školy, na sociální oblast a na údržbu domů v našem vlastnictví.

Co už se vám podařilo prosadit z programu?

Letos byla bezbariérově zpřístupněna stanice metra I. P. Pavlova, o což jsme roky usilovali. Od září jsou v našich základních školách dětští psychologové, popřípadě speciální pedagogové. Pokračujeme v privatizaci bytů, vytváříme příjemné prostředí pro podnikatele sídlící na Praze 2. Nepřipustíme vybudování aplikačních místností pro drogově závislé. Nebudeme zvyšovat seniorům nájemné v obecních sociálních bytech a budeme rozšiřovat nabídku služeb Centra sociálních služeb.

Řešíte ve vaší městské části v souvislosti s útoky v Paříži nějaká opatření?

Radnice spolupracuje s policií a strážníky městské policie neustále, v případě potřeby samozřejmě přistupujeme ke zvýšeným bezpečnostním opatřením. Zdůrazňuji, že o bezpečnost se staráme, ale nesmíme brát lidem jejich svobody či právo na soukromí, nesmíme se začít bát. Dokonce jsme letos na dvojce poprvé rozsvěceli malý stromek na náměstí Míru a přišla opravdu spousta lidí.

Komentáře

Hlavní zprávy

Motorka jako držák na láhev. Jak vlastně vypadá typický český suvenýr z Prahy?

PRAHA? AHA!
vydáno 25. února 2024  11:54

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Pomáhám zlobivějším dětem, ty hodné nechávám modelkám, říká Jonáš Motyčka

vydáno 25. února 2024  7:00

Už přes 10 let se věnuje projektům, které pomáhají dětem z dětských domovů začlenit se do běžného života. Jonáš Motyčka za tu dobu doprovodil desítky...  celý článek

Honí vás lékaři od čerta k ďáblu? Objevit příčinu nemoci je někdy těžké

vydáno 24. února 2024  14:00

Lékař není bůh. Nebo jako student nedával při přednáškách pozor. Lidské tělo se ale nechová jako motor auta. Je složitější.  celý článek

Na bolest jsem zvyklá. Nekňourám, bojuji, říká kaskadérka Hanka Dvorská

vydáno 24. února 2024  8:00

Na srdci má kardiostimulátor a na mozku jí doktoři našli nádor. I přesto každý den běhá po Praze a mimo jiné vede fitness lekce. Nejstarší česká...  celý článek