metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 28 °C

Sobota 20. července 2024. Svátek má Ilja

Skalpovaná labuť i postižený muflon. Jinonická stanice už přijala přes 40 tisíc pacientů

  5:08
Prvního zvířete se ujali pracovníci čerstvě vzniklé Záchranné stanice hlavního města Prahy pro volně žijící živočichy na sklonku zimy 2012. Do konce loňského roku pak tímto zařízením prošlo celkem 37 613 divokých zvířat. Další dva a půl tisíce k tomu přibyly za první polovinu letošního roku.

Další 2 fotografie v galerii
ilustrační snímek | foto:  Petr Topič, MAFRA

„Zvířata zraněná, vyčerpaná, osiřelá nebo jinak poznamenaná střetem s naší civilizací. I tak je to jen zlomek těch, která spolu s námi v Praze žijí a jež se s nástrahami velkoměsta denně potýkají,“ říká pro Metro mluvčí Lesů hlavního města Prahy, které stanici provozují, Petra Fišerová.

Každý rok přijmou zaměstnanci stanice přes sto různých druhů volně žijících živočichů. „Nejvíc jsme jich zaznamenali v roce 2020, a to celkem 142. Bývají mezi nimi i zástupci kriticky a silně ohrožených druhů. Z kategorie těch kriticky ohrožených jsme v minulosti ošetřili například bukače velkého, luňáka červeného, sokola stěhovavého, tenkozobce opačného, netopýra černého a netopýra velkého, vrápence malého, sysla obecného nebo ještěrku zelenou,“ dodává Fišerová.

Ze skupiny silně ohrožených druhů to byl například dudek chocholatý, chřástal polní, chřástal vodní, kalous pustovka, kavka obecná, krahujec obecný, krutihlav obecný, křepelka polní, kvakoš noční, ledňáček říční, ostříž lesní, sýc rousný, sýček obecný, včelojed lesní, žluva hajní, křeček polní, bobr evropský, vydra říční, plšík lískový, ropucha zelená, čolek obecný a užovka hladká. „Druhy vedené jako ohrožené mezi našimi pacienty zastupuje například rorýs obecný, jestřáb lesní, vlaštovka obecná, lejsek šedý, ťuhýk obecný, břehule říční, čáp bílý, výr velký, krkavec velký, sluka lesní, plch velký nebo bělozubka bělobřichá,“ vyjmenovává Fišerová.

Každý rok přijmou v Jinonicích přes 100 různých druhů.

Asi dvě třetiny pacientů tradičně tvoří ptáci, ostatní se řadí mezi savce. Za deset let stanice přijala 26 678 ptáků nebo 10 495 savců. Mezi ptačími pacienty bylo například 3217 kachen, 2024 kosů, 1332 sýkor, 1261 dravců různých druhů nebo 205 sov, hlavně kalousů a puštíků.

„Ze savců jsme přijali například 1811 netopýrů, 1331 zajíců nebo 676 veverek. Rekordmany byli ovšem ježci. Dostalo se k nám celkem 5107 ježků. To znamená, že zhruba každý sedmý pacient byl právě ježek. A budeme-li počítat pouze savce, tvořili ježci takřka celou polovinu všech savčích pacientů,“ krčí rameny Fišerová.

Skladba pacientů byla různorodá.

Z celkového množství pacientů přijatých od zahájení provozu stanice do konce roku 2021 tvořila 42 procent malá nesamostatná mláďata – 15 822. Ostatní pacienti – 21 791 – byli ve věku do jednoho roku nebo již dospělí.

Na webu Lesů lhmp.cz lze dohledat i konkrétní zajímavosti z jednotlivých let. Zajímavý byl například rok 2014. Tehdy stanice přijala muflona, který měl od narození zkrácené vazy na předních končetinách a nemohl chodit. Kromě něj se tento rok „odehrál zázrak“ i v případě labuti, která se do Jinonic dostala s rozříznutým krkem od nárazu do tramvajových drátů.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz
Témata: pacient, Ježek, Jinonice

Hlavní zprávy

V hlavě 2 je nejúspěšnějším filmem roku. Baví, je to ale klasická dvojka

vydáno 20. července 2024  16:58

Ještě ani neběžel v některých zemích a už bylo jasné, že jde o nejvýnosnější dílo značky Pixar. Animák V hlavě 2 je první a dosud jedinou letošní...  celý článek

Stověžaté středověké město se konečně nadechlo a rozepjalo svá křídla

vydáno 20. července 2024  5:40

Před 150 lety, 20. července 1874, začalo bourání hradeb, které chránily Prahu před útoky a ostřelováním. Začalo se ve čtyři hodiny ráno na procitající...  celý článek

Odpočinková úchylárna a infantilní nuda. S dvojicí nových animáků pro dospělé neztrácejte čas

Strážce streamu
vydáno 19. července 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Opět tu máme po dlouhé době seriálový tuplák. Dva animované seriály pro dospělé - Buchty a klobásy: Ráj potravin a Výbušná koťátka - si totiž před pár dny...  celý článek

Kina pod širákem mají zvláštní atmosféru. Víme, kde v metropoli zažít pravou letní pohodičku

vydáno 19. července 2024  5:36

Možností, kde o prázdninách mrknout na film, jsou v Praze desítky. Pár tipů na letní kina má i deník Metro. Náš výběr nabízí klasiky pro velký počet...  celý článek