metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 20 °C

Pátek 24. května 2024. Svátek má Jana

Skalpovaná labuť i postižený muflon. Jinonická stanice už přijala přes 40 tisíc pacientů

  5:08
Prvního zvířete se ujali pracovníci čerstvě vzniklé Záchranné stanice hlavního města Prahy pro volně žijící živočichy na sklonku zimy 2012. Do konce loňského roku pak tímto zařízením prošlo celkem 37 613 divokých zvířat. Další dva a půl tisíce k tomu přibyly za první polovinu letošního roku.

Další 2 fotografie v galerii
ilustrační snímek | foto:  Petr Topič, MAFRA

„Zvířata zraněná, vyčerpaná, osiřelá nebo jinak poznamenaná střetem s naší civilizací. I tak je to jen zlomek těch, která spolu s námi v Praze žijí a jež se s nástrahami velkoměsta denně potýkají,“ říká pro Metro mluvčí Lesů hlavního města Prahy, které stanici provozují, Petra Fišerová.

Každý rok přijmou zaměstnanci stanice přes sto různých druhů volně žijících živočichů. „Nejvíc jsme jich zaznamenali v roce 2020, a to celkem 142. Bývají mezi nimi i zástupci kriticky a silně ohrožených druhů. Z kategorie těch kriticky ohrožených jsme v minulosti ošetřili například bukače velkého, luňáka červeného, sokola stěhovavého, tenkozobce opačného, netopýra černého a netopýra velkého, vrápence malého, sysla obecného nebo ještěrku zelenou,“ dodává Fišerová.

Ze skupiny silně ohrožených druhů to byl například dudek chocholatý, chřástal polní, chřástal vodní, kalous pustovka, kavka obecná, krahujec obecný, krutihlav obecný, křepelka polní, kvakoš noční, ledňáček říční, ostříž lesní, sýc rousný, sýček obecný, včelojed lesní, žluva hajní, křeček polní, bobr evropský, vydra říční, plšík lískový, ropucha zelená, čolek obecný a užovka hladká. „Druhy vedené jako ohrožené mezi našimi pacienty zastupuje například rorýs obecný, jestřáb lesní, vlaštovka obecná, lejsek šedý, ťuhýk obecný, břehule říční, čáp bílý, výr velký, krkavec velký, sluka lesní, plch velký nebo bělozubka bělobřichá,“ vyjmenovává Fišerová.

Každý rok přijmou v Jinonicích přes 100 různých druhů.

Asi dvě třetiny pacientů tradičně tvoří ptáci, ostatní se řadí mezi savce. Za deset let stanice přijala 26 678 ptáků nebo 10 495 savců. Mezi ptačími pacienty bylo například 3217 kachen, 2024 kosů, 1332 sýkor, 1261 dravců různých druhů nebo 205 sov, hlavně kalousů a puštíků.

„Ze savců jsme přijali například 1811 netopýrů, 1331 zajíců nebo 676 veverek. Rekordmany byli ovšem ježci. Dostalo se k nám celkem 5107 ježků. To znamená, že zhruba každý sedmý pacient byl právě ježek. A budeme-li počítat pouze savce, tvořili ježci takřka celou polovinu všech savčích pacientů,“ krčí rameny Fišerová.

Skladba pacientů byla různorodá.

Z celkového množství pacientů přijatých od zahájení provozu stanice do konce roku 2021 tvořila 42 procent malá nesamostatná mláďata – 15 822. Ostatní pacienti – 21 791 – byli ve věku do jednoho roku nebo již dospělí.

Na webu Lesů lhmp.cz lze dohledat i konkrétní zajímavosti z jednotlivých let. Zajímavý byl například rok 2014. Tehdy stanice přijala muflona, který měl od narození zkrácené vazy na předních končetinách a nemohl chodit. Kromě něj se tento rok „odehrál zázrak“ i v případě labuti, která se do Jinonic dostala s rozříznutým krkem od nárazu do tramvajových drátů.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz
Témata: pacient, Ježek, Jinonice

Hlavní zprávy

On-line nebo naživo? Mladí zažívají digitální únavu. Tu zaznamenali i lídři on-line seznamek

vydáno 23. května 2024  17:47

Bumble či Tinder patří mezi největší hráče na trhu seznamovacích aplikací. Tito lídři však v poslední době pocítili nečekaný úpadek zájmu mladých...  celý článek

Digitální gilotina. Hnutí volá po odpovědnosti za postoje a názory influencerů ve veřejném prostoru

vydáno 23. května 2024  11:00

Zatímco kvůli válkám nebo přírodním katastrofám část populace čelí hladomoru a nemocím, celebrity, influenceři a miliardáři navštěvují luxusní akce, jako...  celý článek

Fiakristům má v centru Prahy nadobro odzvonit. Bude z koní chutný salám?

vydáno 23. května 2024  4:37

Začalo to fotkou ležícího koně na dlažbě Staroměstského náměstí. A podle největších optimistů to možná, alespoň načas, skončí už dnes na mimořádném...  celý článek

Šéf festivalu Rock for People sní o Red Hot Chilli Peppers a System Of A Down

vydáno 20. května 2024  12:57

Michal Thomes dokázal z lokální akce vydupat mezinárodně uznávaný festival obřích rozměrů. Šéf festivalu Rock for People deníku Metro říká, že se letos...  celý článek