metro.cz

Počasí v Praze

-3 °C / -3 °C

Neděle 3. prosince 2023. Svátek má Svatoslav
Soud (ilustrační foto) | foto: freeimages

Soukromníci si stěžovali na volby na Zličíne. Soud jim nevyhověl. Žalobu nepodali správně

  12:32
Soud zamítl žalobu na volby na Zličíně kvůli formální chybě. Strana soukromníků ČR namítala, že jí volební komise v jednom hlasovacím okrsku upřela hlasy, které měla dostat. Strana ale do voleb kandidovala v koalici s nezávislými kandidáty, proto neměla nárok samostatně žalobu podat. Zákon to umožňuje jen kandidujícím subjektům nebo voličům. Soukromníci získali ve volbách 2,71 procenta hlasů. Volby vyhrálo hnutí Pro Prahu.

„Návrh podává Strana soukromníků ČR, tj. politická strana, jejíž kandidátní listina nebyla zaregistrována pro volby do zastupitelstva Městské části Praha-Zličín, neboť volební stranou pro tyto volby byla Strana soukromníků ČR a nezávislých kandidátů Zličína. Navrhovatel není oprávněn domáhat se ochrany soudu podáním návrhu na neplatnost voleb,“ píše se v usnesení soudu.

Strana soukromníků ČR namítala, že její zástupci neměli možnost sedět ve volebních komisích. Dále chtěla dosáhnout přepočítání hlasů ve volebním okrsku 57003, protože podle ní ji v tomto okrsku volilo více než pět voličů, tedy od nich získala více než 75 hlasů, které ji přiřkla v zápisu volební komise.

Městská část Praha-Zličín má asi 5300 obyvatel, její zastupitelstvo má 15 členů. Volby vyhrálo hnutí Pro Prahu se sedmi mandáty. Po dvou získaly Občané pro Zličín a Sobín a Hnutí nezávislého Zličína a Sobína. Jednoho zastupitele mají Hnutí občanů Prahy, Hnutí pro zdravou společnost, ČSSD a NK pro Nový Zličín a STAN.

Komentáře

Hlavní zprávy

K-trend v České republice. Kde se vzal a o co vlastně jde?

vydáno 3. prosince 2023  6:38

Hudba, kinematografie nebo třeba kosmetika. Několik světů, které korejská kultura uchvátila.  celý článek

V druhé Perinbabě Juraje Jakubiska se mihne i nesmrtelný Dan Nekonečný

vydáno 2. prosince 2023  10:00

Nový snímek je pokračováním 38 let staré fantasy pohádky, která je na Slovensku vánoční klasikou.  celý článek

Slibované kontroverze i férovost hledejte jinde! Hra na oliheň: Výzva překonává očekávání

Strážce streamu
vydáno 1. prosince 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Zbohatni nebo chcípni. Předtím si ale zahraj sérii v tuzemsku většinou neznámých dětských her. A buď v nich nejlepší ze všech. Tohle jednoduché motto se...  celý článek

Čtyři roky s covidem. Rozhovor s epidemiologem Rastislavem Maďarem Poučili jsme se?

vydáno 1. prosince 2023  5:25

Čas šíleně letí. Právě dnes jsou tomu čtyři roky, co v Číně odhalili neslavně proslulý virus covid-19. Deník Metro přináší rozhovor s epidemiologem...  celý článek