metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 18 °C

Pátek 24. května 2024. Svátek má Jana

Štefánikova hvězdárna láká na unikátní výstavu meteoritů

  14:49
Unikátní výstavou meteoritů i rozšířením návštěvních hodin přes léto láká Štefánikova hvězdárna na pražském Petříně. O prázdninách bude otevřena každý den od 11 do 23 hodin. Pro výstavu meteoritů, jež ze svých sbírek zapůjčil cestovatel a sběratel Jiří Šimek, vybudovala hvězdárna nové prostory. Vznikla tak nejrozsáhlejší podrobná sbírka svého druhu v Česku.

Další 3 fotografie v galerii
Štefánikova hvězdárna na Petříně | foto: ČTK

Expozici se zhruba 90 vzorky připravovala hvězdárna ve spolupráci s uznávaným planetárním geologem a předním odborníkem na lunární meteority Jakubem Halodou. Hvězdárna za vstup do "muzea meteoritů" nevybírá peníze navíc, základní vstupné do celé budovy se pohybuje kolem 55 korun.

Jsou zde také meteority z planetky Vesta

Zájemci o kosmická tělesa, jež dopadají na Zemi z vesmíru, si mohou potěžkat železný i kamenný meteorit. Ostatní si mohou prohlédnout a nasvítit ve skleněných baňkách, jež doprovázejí podrobné popisky o původu a stáří vzorků. Právě díky meteoritům se lidstvo dozvídá, jak vznikla sluneční soustava. Zhlédnout mohou například vzorek meteoritu, který v 60. letech spadl u mexického města Allende a je největším známým zástupcem takzvaných uhlíkatých chondritů. Těleso je o 30 milionů let starší než Země, stáří bylo určeno na 4,567 miliardy let.

Nechybějí ani vzácné meteority z Měsíce i Marsu. "Jsou zde také meteority, o kterých se domníváme, že pocházejí z planetky Vesta. Na jejím povrchu pozorujeme obrovský kráter, který svědčí o jakési dávné kolizi, která musela do prostoru vynést obrovské množství materiálu. Část se mohla takto dostat i k nám na Zemi," řekl vedoucí hvězdárny Jakub Rozehnal.

Zrnka, která jsou starší než sluneční soustava

Cestovatele Šimka prý vždy fascinoval původ meteoritů. "Můžu mít v ruce něco, co nepochází z naší planety. Dokonce některé meteority mají zrnka, která jsou starší než sluneční soustava. Jsou to zrnka z výbuchu supernovy, ze které postupně vznikla sluneční soustava. To je pro mě dostatečné vzrušení," prozradil.

Šimek vystavuje své sbírky po celém světě, Štefánikově hvězdárně ji zapůjčil bezplatně a na neomezenou dobu. Za svůj největší úspěch považuje nálezy z Laponska, 300 kilometrů za polárním kruhem. "Tam jsme objevili zónu, ze které máme už hodně tun meteoritů. Odtud právě pochází tunový, který je tady také vystaven," řekl ČTK. Doma nemá z bezpečnostních důvodů žádné, uschoval je prý na několika kontinentech a některé vystavuje. "Je to extrémně vzácný materiál. Záleží na druhu. Jsou meteority, které pořídíte za dolar za gram, jiné stojí tisíce dolarů za gram," řekl ČTK.

Autor: ČTK

Hlavní zprávy

Ve slovenštině plánuji celé album, říká zpěvák s hlubokým sametovým hlasem Adam Pavlovčin

vydáno 24. května 2024  6:15

Vystupuje pod jménem Adonxs a v Praze ho naživo můžete vidět 31. května. V rámci Prague Open Air se představí na Občanské plovárně, kam si pozval i...  celý článek

Šéf festivalu Rock for People sní o Red Hot Chilli Peppers a System Of A Down

vydáno 20. května 2024  12:57

Michal Thomes dokázal z lokální akce vydupat mezinárodně uznávaný festival obřích rozměrů. Šéf festivalu Rock for People deníku Metro říká, že se letos...  celý článek

Mládí vpřed! Slavný pochod obsadili teenageři, neztratil se ani editor deníku Metro

vydáno 20. května 2024  5:03

Nejslavnější český pochod Praha-Prčice ovládl deštivou sobotu. Ti největší odvážlivci se vydali na nejdelší, 75 kilometrů dlouhou trasu. V cíli panovaly...  celý článek

Deset hodin čekání. Pětiapůltunovému motýlovi hrozil nekoordinovaný let

vydáno 19. května 2024  18:55

Praha v sobotu zažila nečekanou podívanou. Lidé, kteří mířili k Národní třídě vstoupit do běžně nepřístupných domů a užít si výjimečné výhledy na město z...  celý článek