metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 21 °C

Středa 29. května 2024. Svátek má Maxmilián, Maxim

Tudy neplujte! Suť z Barrandovského mostu lodě neodpuzuje

  18:18
Oprava dopravní tepny uzavřela plavební dráhy v krajních polích mostu. „Na některé prosby neplatí,“ tvrdí pražská Technická správa komunikací.

Další 1 fotografie v galerii
Takhle je to správně. Lodě mají proplouvat prostředním polem mostu. | foto: TSKMetro.cz

Jezdíte-li autem, musíte znát dopravní značky. Stejné je to s loděmi. Pokud se chcete plavit po vnitrozemských vodních cestách, klidně třeba jen na šlapadle, je dobré znát alespoň ty nejdůležitější znaky a symboly používané v rámci signalizace pro řízení plavby. Že je si tohoto faktu vědom každý? Poznatky pražské technické správy komunikací (TSK) hovoří o opaku. Rekonstrukce Barrandovského mostu přes Vltavu totiž nemá nutit k objíždění pouze řidiče aut, ale také například veslaře. Ti se totiž pod mostem prohánějí, kudy nemají.

„V rámci stavby jsou uzavřeny plavební dráhy v krajních polích mostu. Při probíhajících pracích na demolici a snášení říms hlavní části mostu je nutné, aby kanoisté a veslaři nejezdili v zavřených částech. Bohužel veřejnost tento zákaz pohybu v krajních polích nerespektuje. Je třeba na to znovu upozornit,“ říká pro deník Metro mluvčí TSK Barbora Lišková.

Jako na cyklostezce
Porušování zákazu proplutí, které se na hladině Vltavy pod Barrandovským mostem denně odehrává, nápadně připomíná situaci na levém břehu řeky. Kvůli opravě soumostí je totiž do konce srpna částečně uzavřena také frekventovaná cyklostezka A1. Jak informoval deník Metro minulý týden, i zde zákaz průjezdu kvůli padající suti kolařům a chodcům starosti zprvu příliš nedělal. Pomohly až zátarasy a kontroly ze strany pražských strážníků. TSK ale nechce být na lidi na řece příliš tvrdá a snaží se jim v těchto dnech domluvit.

„Před pár dny jsme oslovili všechny pražské kluby, které využívají služeb loděnice a pohybují se v okolí Barrandovského mostu, aby věnovaly zvýšenou pozornost probíhajícím pracím. A také respektovaly značení zde umístěné. Dotčeným stranám jsme také zaslali půdorysné schéma zobrazení uzavření plavební dráhy. Doufáme, že tak problém brzy zmizí,“ dodává pro Metro Lišková.

Takhle je to správně. Lodě mají proplouvat prostředním polem mostu.

Důvěřuj, ale prověřuj
Minulý týden si udělala TSK na Barranďáku takzvaný kontrolní den. V rámci prohlídky toho, jak zde práce prováděné zhotovitelskými firmami pokračují, se také její zaměstnanci zajímali o to, jak se zde dodržují „vodní zákazové značky“. Ukázalo se, že vcelku ano. „Byli jsme zde dopoledne a skutečně jsme zde viděli a také vyfotili lodě, které nařízení dodržovaly. Odpoledne to však prý stále není ideální,“ popisuje Lišková.

Deník Metro oslovil několik pražských veslařských oddílů. Zajímalo nás, zda o zákazu plavby vědí a dodržují jej. Odpovědi jsme se však dočkali pouze od Veslařského klubu Smíchov. Jeho zástupce Václav Maleček deníku Metro přiznal, že členové klubu opatření dodržují. Ale až od momentu, kdy je e-mailem varovala TSK.

„Jediný mail nám přišel 26. 5. o tom, že se nedodržuje zákaz plavby v krajních obloucích. Žádné předchozí upozornění nebylo,“ uvedl pro deník Metro Maleček.

Pozor na pokuty
Stejně jako na silnici, i na vodě probíhají kontroly. Nedodržení předpisů v podobě nerespektování břehových znaků může vést k vysokým pokutám. Pokud pravidla porušíte, ať už třeba na šlapadle či při jiné rekreační plavbě, můžete zaplatit pokutu až padesát tisíc korun.

„Kdokoliv, kdo se rozhodne nerespektovat pravidla pro bezpečnost na vodě, ať se na únik před plavební správou raději nespoléhá – ke kontrolám mívají k dispozici vodní skútr o rychlosti až 120 km/h,“ uvádí na svém webu firma GS PLUS, jež se výrobou a montáží dopravních značek zabývá.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Naši pozůstalí si často přejí, aby obřad nebyl truchlivý, říká zakladatelka spolku Ke kořenům

vydáno 29. května 2024  12:00

Za okny prší. Chmurné dopoledne by mohlo umocňovat i téma rozhovoru. Je to ale jinak. Při povídání s Blankou Javorovou panuje dobrá nálada. Jedna ze...  celý článek

Hnědásek na Hané i můry na Karlštejně. Svaz ochránců si přichystal exkurze do přírody

vydáno 28. května 2024  19:39

Český svaz ochránců přírody přichystal pro zájemce komentované exkurze do přírody. První se koná koncem týdne. Chcete se vydat po stopách nočních motýlů?...  celý článek

Lázně nejsou jen pro seniory. Člověk by tam měl podle expertů zajet už ve čtyřiceti

vydáno 28. května 2024  16:00

„Do lázní jezdí důchodci.“ „Nic mě nebolí, nepotřebuju tam jet.“ „Nikdo mě tam nedostane, je tam nuda.“ Tyto a další domněnky panují u mnoha Čechů. Lázně...  celý článek

Obecním domem se polinou vetřelčí, vesmírné i muší tóny. Pražský filmový orchestr je zpět

vydáno 28. května 2024  8:00

Sedmdesátičlenný soubor Pražského filmového orchestru (PFO) začal jako první v Česku hrát hudbu ze slavných filmů, a to výhradně z původních notových...  celý článek