metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 12 °C

Sobota 2. března 2024. Svátek má Anežka

Další 1 fotografie v galerii
Netopýři milují červy. | foto: ČSOPMetro.cz

Netopýří senioři se nechají pohladit, pochutnají si na moučných červech

  5:54
Důchodcům z Prahy 10 dělali dřív společnost noční letci. Teď si za nimi směle výletují.

Tento rok vyhlásil Český svaz ochránců přírody Rokem netopýrů. Chce tak upozornit veřejnost na tato zajímavá zvířata, přispět k vysvětlení mnohých fám, které se o těchto nočních letcích mezi lidmi šíří, a ukázat, s jakými překážkami musí netopýři v našem světě bojovat o přežití.

„Pražští ochránci pak seznamují se životem netopýrů i seniory, a to přímo v terénu. Klienti klubů seniorů Centra sociální a ošetřovatelské pomoci v Praze 10 se vydali společně s ochránci přírody na hrad v Týnci nad Sázavou. Hlavním cílem výpravy tentokrát byla letní kolonie samic netopýra velkého, která již desítky let sídlí v hradní věži,“ říká pro Metro Dagmar Zieglerová z ekocentra Nyctalus, jež pod svaz ochránců spadá.

Zmiňovaná hradní věž je podle ní vzorovou ukázkou přátelského soužití lidí a netopýrů. „Netopýři zde mají vyhrazený prostor, kam vletují otevřeným okénkem ve střeše. Na jaře přiletí, poté zavěšené na trámech zde samičky porodí a vychovají novou generaci netopýrů. Na konci léta zase odletí do svých zimovišť,“ dodává Zieglerová.

Milují moučné červy.

Někteří ochočení a trvale handicapovaní netopýři se na podobných výletech nechávají obvykle vyfotit, pohladit a za to dostávají odměnu – moučné červy. Dříve pořádali ochránci pro seniory besedy a přednášky s těmito nočními zvířaty přímo v jejich domovech. Teď za nimi pořádají zájezdy. V září se důchodci z desáté městské části chystají za netopýry s odborníky do Vlašimi.

„Akce pro seniory a zdravotně znevýhodněné jsou zaměřeny především na programy s živými zvířaty v zařízení klientů, jako jsou kluby seniorů, denní stacionáře, domovy domácí péče, centra sociální a ošetřovatelské pomoci, školy pro děti se speciálními potřebami a podobně,“ uvádí Zieglerová.

Mezi chlupaté celebrity patří na desítce Kájínek a Matyáš. Tahle dvojka netopýrů rezavých jsou zde staří známí, a to nejen z výletů, ale i z dob, kdy s nimi ochránci domovy obcházeli. Kuriozitou je, že jsou to vlastně netopýří dědečkové.

„Narodili se před dvanácti lety, což je u netopýrů rezavých úctyhodný věk, a přes jedenáct let jsou v péči Nyctalu,“ uzavírá pro Metro Zieglerová.

Komentáře

Hlavní zprávy

Bedřich Smetana. Třetina skladatelovy tvorby vznikla v naprosté hluchotě

vydáno 2. března 2024  5:37

Bedřich Smetana, který by dnes oslavil 200. narozeniny, je vedle Antonína Dvořáka patrně největším českým skladatelem. Nicméně Smetanův zvuk je v...  celý článek

Arrow zase řádí na Netflixu. Dvojka Kódu 8 je dražší, zato však utahanější, než jednička

Strážce streamu
vydáno 1. března 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Na streamovací platformu Netflix před pár dny dorazila očekávaná sci-fi jednohubka Kód 8: Část 2 (Code 8: Part II). Pokračování pět let starého...  celý článek

Neřiďte se kalendářem. Zima pro auta nekončí a v lyžařských střediscích se hodně bourá

vydáno 1. března 2024  6:01

Obleva vyhání lyžaře ze svahů českých hor rychlým tempem. Lidé se snaží urvat poslední radovánky na sněhu a ještě spěchají do hor.  celý článek

Podle studie více než čtvrtina novinářů zvažuje odchod z médií. Mohou za to i nízké platy

vydáno 29. února 2024  18:45

Žurnalistická profese (nejen) v Česku v současnosti čelí mnoha výzvám. Novinářský svět prošel v posledních letech velkými změnami.  celý článek