metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 10 °C

Úterý 16. dubna 2024. Svátek má Irena

Netopýří senioři se nechají pohladit, pochutnají si na moučných červech

  5:54
Důchodcům z Prahy 10 dělali dřív společnost noční letci. Teď si za nimi směle výletují.

Další 1 fotografie v galerii
Netopýři milují červy. | foto: ČSOPMetro.cz

Tento rok vyhlásil Český svaz ochránců přírody Rokem netopýrů. Chce tak upozornit veřejnost na tato zajímavá zvířata, přispět k vysvětlení mnohých fám, které se o těchto nočních letcích mezi lidmi šíří, a ukázat, s jakými překážkami musí netopýři v našem světě bojovat o přežití.

„Pražští ochránci pak seznamují se životem netopýrů i seniory, a to přímo v terénu. Klienti klubů seniorů Centra sociální a ošetřovatelské pomoci v Praze 10 se vydali společně s ochránci přírody na hrad v Týnci nad Sázavou. Hlavním cílem výpravy tentokrát byla letní kolonie samic netopýra velkého, která již desítky let sídlí v hradní věži,“ říká pro Metro Dagmar Zieglerová z ekocentra Nyctalus, jež pod svaz ochránců spadá.

Zmiňovaná hradní věž je podle ní vzorovou ukázkou přátelského soužití lidí a netopýrů. „Netopýři zde mají vyhrazený prostor, kam vletují otevřeným okénkem ve střeše. Na jaře přiletí, poté zavěšené na trámech zde samičky porodí a vychovají novou generaci netopýrů. Na konci léta zase odletí do svých zimovišť,“ dodává Zieglerová.

Milují moučné červy.

Někteří ochočení a trvale handicapovaní netopýři se na podobných výletech nechávají obvykle vyfotit, pohladit a za to dostávají odměnu – moučné červy. Dříve pořádali ochránci pro seniory besedy a přednášky s těmito nočními zvířaty přímo v jejich domovech. Teď za nimi pořádají zájezdy. V září se důchodci z desáté městské části chystají za netopýry s odborníky do Vlašimi.

„Akce pro seniory a zdravotně znevýhodněné jsou zaměřeny především na programy s živými zvířaty v zařízení klientů, jako jsou kluby seniorů, denní stacionáře, domovy domácí péče, centra sociální a ošetřovatelské pomoci, školy pro děti se speciálními potřebami a podobně,“ uvádí Zieglerová.

Mezi chlupaté celebrity patří na desítce Kájínek a Matyáš. Tahle dvojka netopýrů rezavých jsou zde staří známí, a to nejen z výletů, ale i z dob, kdy s nimi ochránci domovy obcházeli. Kuriozitou je, že jsou to vlastně netopýří dědečkové.

„Narodili se před dvanácti lety, což je u netopýrů rezavých úctyhodný věk, a přes jedenáct let jsou v péči Nyctalu,“ uzavírá pro Metro Zieglerová.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Rozjíždějí mejdany v metru. Někdy se cestující zapojí, jindy je ve vagonu trapné „ticho“

vydáno 16. dubna 2024  16:10

Radek Lembacher dělá marketing, Vašek Komárek zase pracuje na Rádiu Impuls. Jejich společnou vášní je karaoke. Pro veřejnost ho pořádají v Elpíčku na...  celý článek

„Teď můžeme určovat trendy a překvapit. To, co jsme už vydali, je odvážnější“

vydáno 16. dubna 2024  7:00

Kapela Mirai, nesoucí jméno svého frontmana Miraie Navrátila, obráží česká pódia už deset let. „Tak to pěkně vyšlo k výročí, že vydáváme čtvrtou desku,“...  celý článek

Češi si potrpí na kvalitu. Radši si připlatí za konopí než nějaké jiné bylinky

vydáno 15. dubna 2024  18:00

Svět kanabinoidů se rozpíná, aktivisté chtějí potlačit černý trh. Až tři rostlinky marihuany na dospělou osobu v jedné domácnosti a legální držení...  celý článek

Provoz na D2 u Brna zastavila nehoda. Srazila se dvě nákladní auta

vydáno 16. dubna 2024  20:02

Provoz na dálnici D2 na devátém kilometru ve směru na Brno zastavila vpodvečer nehoda dvou nákladních vozů. Rozsypal se náklad. Z dálnice se sjíždí na...  celý článek