metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 12 °C

Sobota 2. března 2024. Svátek má Anežka
Račte vstoupit, vodu vám dolejeme. | foto: Dolej si

Vyprahlé hrdlo zdarma svlaží kohoutková voda. Běžte za symbolem kapky

  21:00
Pro potřebné osvěžení v letních úmorných vedrech už na záchody s petkou nemusíte.

Když vám ve městě dojde pití, netřeba panikařit. Kohoutkovou vodu vám na vybraných místech zdarma dotočí, a někde i s úsměvem. Stačí najít samolepku kapky na dveřích.

Horké dny a blížící se dovolené lákají na výlety. Studentům z Univerzity Palackého v Olomouci nemožnost doplnit si vodu během nich nedala spát. V rámci vysokoškolské iniciativy Udržitelný Palacký, která se na univerzitě snaží posilovat společenskou odpovědnost a environmentálně příznivé chování, proto přišli s konceptem Dolej si. Díky němu si v desítkách podniků po celé republice můžete doplnit vodu z kohoutku zdarma. Z Olomouce se kapku po kapce iniciativa šíří celým Českem.

Za nápadem stála nejen nechuť kupovat si po dopití novou plastovou lahev, když pitná voda teče všude kolem, ale také ekologické cítění, protože s každou novou zakoupenou lahví přibývá jednorázový odpad.

Za jednu minutu se vyrobí jeden milion plastových lahví, denně se jich po celém světě prodá jeden a půl miliardy. Možná proto to jsou právě prázdné petky, které v přírodě vídáme pohozené nejčastěji. Donést prázdnou flašku z výletu až ke žlutému kontejneru se zdá pro část obyvatelstva příliš obtížné. Opakované používání lahví proto pomáhá k celkovému snižování produkce plastových odpadů.

Každá nekoupená PET lahev se počítá
Revolučnímu nápadu, který nemyslí na ziskovost z životadárné tekutiny, přišli na chuť mistři pořádku Trash Hero. Česká odnož celosvětového dobrovolnického hnutí tak k pořádání veřejných úklidů přidala další aktivitu a rozlévání pitné vody zdarma rozjela ve velkém. Přestože studenti, kteří s projektem Dolej si původně přišli, už dávno studenty nejsou, organizace Trash Hero šíří jejich myšlenku dál. Zapojit se mohou hotely, restaurace, bary, obchody a další podniky, kterým není ekologické smýšlení cizí.

Správné místo poznáte podle symbolu kapky
Výletníci si mohou načepovat čerstvé osvěžení například v půjčovně kol ve Valticích, ve studentském klubu Kampa v Českých Budějovicích nebo ve veganském bistru v Liberci VEGway. K pražským podnikům, které Dolej si podporují, patří také bezobalový obchod Bout. „Na dveřích máme speciální nálepku, podle které lidé poznají, že jim vodu rádi dolejeme, nemusí říkat žádné speciální tajné heslo,“ popisuje poznávací znamení iniciativy majitelka obchodu Tereza Kovalčíková. „Chtěla jsem tím podpořit rozvoj zero waste u nás, zároveň si myslím, že je kohoutková voda pořád lepší než balená. Ve městě navíc pořádně není kde si ji jen tak doplnit. A plížit se tajně na záchodky s lahví pod trikem mi přijde v dnešní době nesmysl,“ doplňuje Kovalčíková.

Seznam všech míst je uveden v mapě na webovkách www.trashhero.cz

Komentáře

Hlavní zprávy

Bedřich Smetana. Třetina skladatelovy tvorby vznikla v naprosté hluchotě

vydáno 2. března 2024  5:37

Bedřich Smetana, který by dnes oslavil 200. narozeniny, je vedle Antonína Dvořáka patrně největším českým skladatelem. Nicméně Smetanův zvuk je v...  celý článek

Arrow zase řádí na Netflixu. Dvojka Kódu 8 je dražší, zato však utahanější, než jednička

Strážce streamu
vydáno 1. března 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Na streamovací platformu Netflix před pár dny dorazila očekávaná sci-fi jednohubka Kód 8: Část 2 (Code 8: Part II). Pokračování pět let starého...  celý článek

Neřiďte se kalendářem. Zima pro auta nekončí a v lyžařských střediscích se hodně bourá

vydáno 1. března 2024  6:01

Obleva vyhání lyžaře ze svahů českých hor rychlým tempem. Lidé se snaží urvat poslední radovánky na sněhu a ještě spěchají do hor.  celý článek

Podle studie více než čtvrtina novinářů zvažuje odchod z médií. Mohou za to i nízké platy

vydáno 29. února 2024  18:45

Žurnalistická profese (nejen) v Česku v současnosti čelí mnoha výzvám. Novinářský svět prošel v posledních letech velkými změnami.  celý článek