metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 13 °C

Neděle 3. března 2024. Svátek má Kamil

Další 2 fotografie v galerii
Tramvaj 14T má najeto 465 416 kilometrů. | foto: DPPMetro.cz

Draží se tramvaje, trezor nebo metač, vyhrát může i výkupna

  18:47
Vyšší nabídka v obálce vítězí. Pražský dopravní podnik se opět zbavuje nepotřebného majetku.

Šotoušové neboli milovníci hromadné dopravy mají opět žně. Dopravní podnik Praha (DPP) totiž již tradičně prodává svůj nepotřebný majetek. Na seznamu tentokrát absentují vyřazené autobusy a tramvaje tu najdeme pouze dvě. Mezi kurióznějšími kousky ale nechybí radar, trezor, vysloužilý kouřoměr, popelářský vůz s logem dopravce, růžový kontejner z pankrácké vozovny či odřené ponky z dílen. Získat lze také kladkostroj, vysokozdvižný vozík, služebáky od Škodovky, zvedáky nebo velký pojízdný kompresor.

Tramvaj 14T má najeto 465 416 kilometrů.

„V případě zájmu o majetek zašlete prosím vámi navrhovanou kupní cenu v zalepené, nadepsané obálce s heslem Obálková metoda a inventárním číslem poptávaného majetku. Kromě návrhu ceny uveďte prosím své jméno, telefonní číslo a e-mailovou adresu,“ říká pro deník Metro mluvčí DPP Aneta Řehková.

Možnost odevzdání obálek je buďto poštou na adresu dopravního podnik nebo osobním předáním do podatelny v Sokolovské ulici.

„Případní zájemci nechť tak učiní nejpozději do příštího pátku 10. června do patnácti hodin,“ dodává Řehková.

Další šance na nákup majetku DPP přijde nejdříve za několik měsíců, kdy dopravce plánuje akci zopakovat. Takzvaná obálková metoda se dopravnímu podniku osvědčuje hned z několika důvodů. Kromě faktu, že zaměstnanci nemusí jednotlivé položky dávat oceňovat, případně platit za úschovu a likvidaci, je to také záruka nejvyšších prodejních cen.

„Cílem metody je zajištění nejvyšších prodejních cen, abychom nemuseli zbytečně vynakládat veřejné prostředky na oceňování majetku, případně za jeho úschovu a ekologickou likvidaci,“ vysvětluje pro Metro Řehková a připojuje, že například u bouraných tramvají 14T z hostivařské vozovny nejsou v seznamu tentokrát uvedeny minimální ceny.

Trezor je funkční a jeho výška činí 126 centimetrů.

Chcete-li si majetek podniku okouknout osobně, lze si po předběžné telefonické dohodě na čísle 724 332 706 domluvit prohlídku. Dopravce ale soutěžení majetku postupně vylepšuje, a tak na jeho webu naleznete nejen seznam položek doplněný fotkami a údaji o stavu a původu prostředků a vybavení. Proto jsou zde také odkazy na prohlídková videa. Ta tradičně doplňuje audiokomentář jako v případě nabízené mobilní buňky. „Má kovový rám pro naložení, nakládací oka jsou dole a není přibetonována k zemi,“ zní ve videu.

Každý rok končí v soukromých rukou fanoušků hromadné dopravy mnoho desítek vyřazených autobusů a tramvají. Co se s nimi děje poté, je často zahaleno tajemstvím. Některé si jejich majitelé hrdě šperkují na svém dvorku, jiné končí na vrakovišti. Zajímavostí také je, že šotoušové i jiní zájemci při nákupu nesoupeří jen mezi sebou, ale také s výkupnami kovů. Bude-li totiž podle Řehkové cena kovového šrotu z výkupen vyšší než nabízená cena kupujících za daný majetek, bude ze seznamu vyřazen.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Senioři, zatočte s dluhy, které vás tíží!

vydáno 3. března 2024

Pan Karel žije sám, je mu 71 let a má problém, který mu nedává spát. Hrozí mu, že kvůli nesplacenému úvěru přijde o byt. Nyní mu svitla naděje, že...  celý článek

Netradiční pivo, to je „léčivý“ chmel i med z kaštanů. Jiříkovo vidění vám zachutná

vydáno 2. března 2024  19:45

Vymyslel recepturu několika piv. Sám se ale za sládka nepovažuje. Příběh člověka, kterému neslouží oči, ale nevzdal to.  celý článek

Námět na vycházku. Malíř Rittstein má na Kampě Dvě klády. A Nohy na stole.

vydáno 2. března 2024  15:21

Emeritní profesor pražské Akademie výtvarných umění patří již téměř půl století mezi přední představitele české figurativní malby.  celý článek

Bedřich Smetana. Třetina skladatelovy tvorby vznikla v naprosté hluchotě

vydáno 2. března 2024  5:37

Bedřich Smetana, který by dnes oslavil 200. narozeniny, je vedle Antonína Dvořáka patrně největším českým skladatelem. Nicméně Smetanův zvuk je v...  celý článek