metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 11 °C

Středa 21. února 2024. Svátek má Lenka
Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Čeští turisté teď kvůli mořskému predátorovi dovolené v Egyptě neruší

  5:46
Česká učitelka sežraná žralokem na Jadranu patří mezi trvalé báchorky našich turistů už dlouhé desítky let. Lidé se jimi častovali už za Rakouska-Uherska.

Nejdřív osmašedesátiletá rakouská žena. Zakrátko po ní oznamují egyptské úřady další mrtvou z téže země. To je bilance minulého týdne ve známém letovisku Hurghada, kam každoročně míří i tisíce českých dovolenkářů.

Tím, kdo má na svědomí jejich smrt, je žralok. Jestli obě ženy napadl dravec krátce po sobě, není jasné. To, na čem se pozorovatelé obou neštěstí shodují, je pravděpodobnost, že útočícím byl jeden z nejrychlejších žraloků světa, a to druh mako. Dokáže vyvinout rychlost až sedmdesát kilometrů v hodině a může dorůst až třímetrové délky.

Jak se střety s nebezpečným mořským živočichem odrazily v českých cestovních kancelářích?

Útěk ze země egyptské se nekoná, Češi kufry nebalí
Cestovní kancelář Alexandria už názvem naznačuje, že její oblastí zájmu je mimo jiné Egypt. Setkali se pracovníci s obavami klientů? „Ověřoval jsem informace s kolegy na pobočkách, zatím nemáme žádné reakce,“ říká Petr Šatný, mluvčí cestovky, na dotaz, jestli zákazníci požadují změnu egyptského letoviska nebo jestli cesty do této země ruší úplně.

I malý dravec děsí

Dvacet metrů měří žralok obrovský neboli velrybí. Jenže se neživí lidmi ani rybami, ale planktonem. O tomto zástupci žraločí rodiny lze mluvit jako o obřím. Jak známo, velikost jakékoli stvůry roste úměrně se vzdáleností od místa, kde žralok na člověka zaútočil. V egyptské Hurghadě obě ženy napadl žralok, který měřil dva metry, rozhodně ho proto nelze označovat jako obra. Průměrná délka tohoto dravce bývá necelé dva metry. Každopádně tato paryba děsí plavce bez ohledu na délku. Lidožravý druh může dorůst až do 7 metrů.

Stejné poznatky mají také v cestovní agentuře Invia, která prodává zájezdy více českých cestovek. „Ověřovala jsem informace u jednotlivých kanceláří, nikdo zájezdy neruší, není to důvod, proč necestovat do Egypta,“ potvrdila „neobavy“ Andrea Řezníčková, mluvčí Invie.

„Pár klientů, kteří jsou přímo na místě, nás požádalo o přestěhování do hotelu v jiné oblasti, v tom jsme jim vyhověli,“ reagoval na dotaz deníku Metro Jan Bezděk, mluvčí cestovní kanceláře Fischer. Pobyty rozhodně nikdo neruší. Pracovníci cestovky jsou ale v kontaktu s turisty a partnery v Hurghadě, aby je o případném vývoji situace včas informovali.

Poslouchejte personál, radí cestovky
Aktuální informace směřují i k zákazníkům Čedoku, který má v nabídce několik hurghadských hotelů a resortů. „Tam, kde úřady přistoupily k uzavření pláží, jsme klienty informovali. Podle delegátů je situace na místě v pořádku a turisté v dovolené pokračují,“ uvedla k celé záležitosti Kateřina Pavlíková, mluvčí Čedoku. Dodává, že kancelář většinou nabízí pobyty v jiné části Hurghady, než došlo k neštěstí.

Ani zákazníci, kteří se do egyptského letoviska teprve chystají, cesty tímto směrem neruší. Cestovka eviduje pouze jediné stornování, kde však zákazníci žádný důvod neudali. „Obecně je klíčové, aby návštěvníci respektovali aktuální nařízení, při koupání v moři se pohybovali pouze ve vyznačených částech a postupovali podle doporučení hotelového personálu,“ připomíná Pavlíková.

Na Jadranu straší splašky
Predátorů se nebojí. V oblíbené letní destinaci, v Chorvatsku, české turisty letos trápí spíše stav některých pláží. Na několika místech upozornili na splašky, mastné skvrny a výkaly v moři. Mohou za to odpady vypouštěné z některých obydlí na pobřeží i fekálie, kterých se tajně zbavují výletní lodě a jachty. Tento problém se v Chorvatsku vyskytuje pravidelně a obtěžuje až do září.

A přece tam plavou

  • Dovolená na Jadranu je opředena mýty. Žralokem zabitá česká učitelka není jediná. Také se traduje, že Jaderské moře je bez žraloků. Jaderské moře jako okrajové toho Středozemního žraloky pochopitelně hostí. Vyskytuje se jich tady kolem třiceti druhů.
  • Od roku 1888 kolem jugoslávského pobřeží zdokumentovali přes dvacet žraločích ataků. Z nich 14 bylo smrtelných.
  • Paní učitelka ve žraločím žaludku, to je pověst, kterou se naše média živí už více než sto let. První zmínky o nešťastné učitelce se objevují už v roce 1907 v Národních listech.Pravdou je, že v roce 1907 vedou statistiky čtyři smrtelné střety se žraloky. Tři ženy a jeden muž. O povolání žen se údaje nezmiňují.
  • Nejhorší v moderní historii byl rok 1974, kdy predátoři zabili hned tři turisty. Dva z nich byli údajně dvě československé plavkyně, jednou z obětí byl Němec.
  • Posledním ověřeným napadením bylo to z roku 2008. U ostrova Hvar v zátoce Smokvina se střetl s pětimetrovým bílým, tedy lidožravým, žralokem 43letý Damjan Pecek. Potápěč to odnesl zraněním lýtka.

Komentáře

Hlavní zprávy

Tři podivní pánové pili krev a jedli syrové holuby. Atrakce pěkně vydělávala

vydáno 21. února 2024  12:00

To bylo tak. Jednoho dne do ulice, které se v té době říkalo Kožešnická, zabloudil muž poněkud netradičního vzezření. Kalhoty jen po kolena, lýtka ve...  celý článek

Problém s HHC se začal řešit, až když děti končily v nemocnicích, říká Stabla

vydáno 21. února 2024  5:00

Fenomén HHC (Hexahydrokanabinol) více než rok sklízel kritiku z řad nejen znalců konopného průmyslu, ale také lékařů a vědců. I přes potvrzená rizika byl...  celý článek

I bez Ježíše bude zábava. V Holešovicích chtějí mít kulturně-společenská centra

vydáno 20. února 2024  17:27

Mají zajímavou historii, konaly se tady významné akce a v budoucnu se stanou ještě větším tahákem. Řeč je o dvou areálech – o Výstavišti Praha a...  celý článek

Pozvánku na Mont Blanc jsem nemohl odmítnout, říká student, který se léčí z hemofilie

vydáno 20. února 2024  9:56

Třiadvacetiletý Daniel Šimek se jako první český hemofilik pokusí v červenci zdolat vrchol nejvyšší hory Alp Mont Blanc. Přestože trpí poruchou...  celý článek