metro.cz

Počasí v Praze

5 °C / 10 °C

Středa 24. dubna 2024. Svátek má Jiří

Havajky, zvířecí vzory i fusekle v sandálech. Jímá vás hrůza?

  5:15
Letní ulice zaplaví ležérní styl, ale i módní prohřešky. Jaké jsou v tuzemsku ty zdaleka nejzávažnější?

Další 2 fotografie v galerii
Takhle ne. Podle českých mužů ženy nemají nosit ledvinky. | foto: GlamiMetro.cz

Letošní léto bude pekelné, a to nejen kvůli vysokým teplotám. Jsme Češi, a tak se mnoho z nás při oblékání drží takových stálic, které byly v módě buďto hodně dávno, nebo vůbec nikdy. Řada lidí by je raději neviděla. Tohoto faktu si jsou vědomi i zaměstnanci módního vyhledávače Glami. Jeho průzkum zmapoval nejčastější prohřešky.

Čím víc plavek, tím lépe? Řada žen unosí i dvoje.

V legínách na brunch nebo ponožky do sandálů
Některé stálice jsou v tuzemsku zaběhnuté natolik, že se mění jen velmi obtížně. I letos lze očekávat výskyt ponožek v sandálech, přestože by se jich padesát šest procent žen i každý čtvrtý muž rádi zbavili. Zdaleka to ale není jen o nich. Ženám se na ostatních dámách nelíbí bílé ponožky k černým botám, oblečení s leopardím potiskem a za faux pas považují silonky v otevřených botách.

Zástupci obou pohlaví by byli nejraději, kdyby z pánských outfitů vymizely slipové plavky a vysoké ponožky k mokasínám. Hlavou nesouhlasně kroutí i nad nošením spodního prádla pod plavkami. Muži by zase ocenili, kdyby ženy upustily od leopardího potisku a ledvinek. Zároveň nejsou velkými příznivci oblékání tepláků jinde než na doma.

Také vám vadí vysoké ponožky? Češkám ano

Odpor k havajkám
Neexistuje lepší synonymum pro dovolenou, než je ležérní havajská košile. Klopový límec, rozhalenka a květinový vzor však nemusí patřit jen k volnému času. Takzvaná havajka se dá při správné volbě ostatních prvků outfitu nosit i do kanceláře. Z průzkumu módního vyhledávače nicméně vyplynulo, že podobný typ košil na mužích nemůže vystát celých dvacet dva procent žen. A to i přesto, když jsou vyhotoveny z hedvábí nebo z cenově dostupnější bavlněné či rozšířené viskózové varianty.

Rumuni oblékají ponožky klidně i do žabek
Další národy sdílí podobné názory. Třeba Maďarky a Rumunky suverénně uvedly ve studii s názvem Fashion (Re)search ponožky v sandálech na první příčce prohřešků v módě – v Rumunsku se dokonce nosí i do žabek a prohřeškem jsou údajně i sluneční brýle založené za límec trička. Maďaři a Rumuni by z módních trendů nejraději vyřadili nadměrně velké módní kousky.

V Bulharsku má více než třetina žen pifku na silonky v otevřených botách, Slovenky i Slováci na crocsy obuté mimo zahradu. Řecké populaci pak nejvíce vadí vídat v neděli po restauracích lidi oblečené do tepláků a legín. Respondenti napříč zeměmi se pak shodují na tom, že by se lidé při oblékání šortek a tílek měli řídit teploměrem, nikoli kalendářním měsícem. Sporé odění při méně než dvaceti stupních nad nulou vadilo přibližně třetině dotázaných Řeků i Slováků.

Takhle ne. Podle českých mužů ženy nemají nosit ledvinky.

Pohodlné léto
Pro většinu Čechů je jako pro národ příznačné, že je pro ně na prvním místě spíše pohodlí než elegance. Podle studie padesát sedm procent českých žen nakupuje letní módu v dubnu a v květnu, v červnu pak sezona vrcholí. Každý druhý chce v létě nosit sportovní a pohodlný styl, což potvrzují i preference ve výběru obuvi – čtyřicet sedm procent Češek a padesát procent Slovenek plánuje nazout podpatky jen velmi sporadicky.

Boty na vyšším kramfleku totiž volí pouze párkrát do roka, když se naskytne zvláštní příležitost. Z barev povedou z jednačtyřiceti procent pastelové odstíny.

Na dovču klidně i dvoje plavky
Pohodlně se Češky chtějí cítit i u moře, na dovolenou si padesát devět procent z nich plánuje sbalit převážně ležérní oblečení. Zpravidla pak plní kufr více kusy, než potřebujeme – většina respondentů s nadsázkou uvádí, že sbalí celý šatník a nosí jedny plavky a šaty. Téměř u poloviny žen pak platí, že za sezonu vynosí plavky dvoje, každá čtvrtá dokonce rovnou tři různé plavkové modely.

Víc než pět tisíc Čechů
Fashion (Re)search je dlouhodobý výzkumný projekt vyhledávače módy GLAMI o stavu české módní e-commerce, založený na dlouhodobém sběru dat. Průzkum vychází z odpovědí a nákupního chování 5286 českých uživatelů. Z toho šlo konkrétně o osmdesát dva procent žen a sedmnáct procent mužů. Sběr dat proběhl v dubnu 2022. Průzkumu se nádavkem zúčastnili respondenti z Bulharska, Maďarska, Slovenska, Řecka a Rumunska.

Pozor na polyester

  • V řetězcích s rychlou módou číhá nešvar. Kdo jej přehlédne, ten se peče.
  • Látky ze směsi lnu a bavlny jsou nejen pro muže v létě ideální volbou. Není v nich totiž takové vedro, a proto si z nich opravdoví elegáni nechávají šít i obleky.
  • V obchodech typu „fast fashion“ je ale situace jiná. Běžně jsou ke koupi lněná saka, jež jsou prezentována jako prodyšná. Výrobce do nich však všil umělou polyesterovou vložku. Tím je ovšem pointa svršku z lehké látky pryč a dotyčný se peče. Řetězce se snaží šetřit. Stačilo by ale podšívku jednoduše vynechat.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Škůdci pronásledující i zvířata. Na Slovensku teď trápí psy takzvaný srdeční červ

vydáno 24. dubna 2024  13:08

Touha zachraňovat a pečovat je člověku vlastní. Projevilo se to i v životě paní Kateřiny z České Lípy, když objevila na sociálních sítích fenku, která...  celý článek

Rodiče, myslete na sykavky i vibranty svých potomků. Jednou vám za to poděkují

vydáno 24. dubna 2024  5:40

Málokterý dospělý mluví krásně precizně, ostatně každá druhá „tvář z televize“ má co dohánět, alespoň podle klinické logopedky Gabriely Kubíkové. Většina...  celý článek

Důležité je přijmout svoji identitu a bojovat za svá práva, říká manažerka Klára Sobotková

vydáno 23. dubna 2024  18:30

Ve světě, kde dominovali muži, se odvážila zaujmout klíčové pozice. Klára Sobotková se stala průkopnicí průmyslového sektoru v České republice. Od roku...  celý článek

Ve čtvrtek vše předvedeme lidem a já se už nemůžu dočkat, těší se Anna K.

vydáno 23. dubna 2024  12:30

Čerstvá držitelka Ceny Anděl za píseň Údolí včel Anna K. zve své fanoušky na dva koncerty. V pražském Foru Karlín ve čtvrtek a o dva dny později v...  celý článek