metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 9 °C

Úterý 23. dubna 2024. Svátek má Vojtěch

Filmaři opouštějí Českou republiku kvůli pobídkám. Už zase

  18:40
Zahraniční štáby loni v tuzemsku utratily přes devět miliard korun. Nyní hrozí, že budou točit jinde.

Další 1 fotografie v galerii
The Gray Man by se měl na streamovací platformě Netflix objevit 22. července. | foto: NetflixMetro.cz

Filmové pobídky fungují jako zaklínadlo, které dokáže do České republiky přitáhnout štáby z celého světa a s nimi miliardové investice. Anebo je naopak poslat utrácet ke konkurenci, tedy na Slovensko, do Maďarska či například Polska. Bohužel právě tato druhá varianta teď u nás reálně hrozí. Státní fond kinematografie totiž pro nedostatek peněz ze státního rozpočtu na začátku ledna zastavil příjem žádostí o registraci filmových pobídek. K opětovnému spuštění by mělo dojít až v říjnu.

Pobídky jsou potřeba
Filmové pobídky přinášejí do Česka velké investice, rozvoj technologií, řemesel a služeb. Ročně jde o miliardy korun. Podle zveřejněných dat celkových obratů členů Asociace producentů v audiovizi to v roce 2019 bylo devět miliard korun, sedm a půl miliardy pak v roce 2020, kdy však natáčení nejprve v první polovině roku zastavila pandemie covidu-19. A následně velmi zkomplikovala a prodražila proticovidová opatření.

Loni to bylo rekordních jedenáct miliard a letošní odhady se pohybují okolo deseti miliard korun. O získání těchto investic usiluje celá Evropa, ale u nás jsou pobídky nejnižší – dvacet procent na rozdíl od dvaceti pěti až třiceti sedmi procent v jiných zemích na společném evropském trhu.

„Pobídky si na sebe vydělají a ještě přinášejí peníze do veřejných a státních rozpočtů. Musí ale spolehlivě a předvídatelně fungovat, aby měly vůbec smysl pro zahraniční i české producenty. Pokud panuje okolo našeho systému nejistota, zahraniční producenti odcházejí do jiných evropských zemí, k naší konkurenci,“ upozorňuje filmový producent Radomír Dočekal.

V centru Prahy se loni točil thriller The Gray Man s Ryanem Goslingem v hlavní roli.

V čem je problém?
Poptávka filmařů po pobídkách výrazně překračuje částku osm set milionů korun, která je v posledních letech prostřednictvím Státního fondu kinematografie na tento účel vymezena. Opakuje se tak nejistá situace, kdy je příjem pobídek z důvodu vyčerpaných peněz pozastaven a čeká se na případné dodatečné navýšení limitu ministerstvem financí. Bez jistoty, že se pobídky k 1. říjnu znovu otevřou, filmaři nemohou plánovat a Česká republika jednoduše ztrácí konkurenceschopnost.

Sbohem, Leonardo
Současný nepředvídatelný systém a neochota situaci kolem financování filmových pobídek v tuzemsku stabilizovat už má konkrétní důsledky. Realizace několika vysokorozpočtových projektů, původně plánovaná do České republiky, byla přesunuta jinam. Jde například o TV seriály Wild Cards podle knihy George R. R. Martina, Devil in the White City producentů Martina Scorseseho a Leonarda DiCapria v hlavní roli s Keanu Reevesem, Patriot 3 pro Amazon Studios, Sisterhood of Dune pro HBO Max, Hunger Games Prequel s Jennifer Lawrence v hlavní roli nebo akční film Shadow Force s Kerrym Washingtonem.

Mekka filmařů
Česká republika je pro filmaře přitom bezesporu mimořádně atraktivní destinací. Fotogenické lokace, kvalitní filmařská infrastruktura, zkušení profesionálové. Jenže podle údajů Státního fondu kinematografie si zahraniční investor vybírá zemi, ve které zrealizuje svůj projekt, primárně právě podle výše pobídek. Panující boom velkých seriálových produkcí k nám dosud přivedl například natáčení první sezony fantasy seriálu Carnival Row s Orlandem Bloomem. Pro Amazon Studios a Legendary Television jej v České republice vyráběla společnost Stillking Films a proinvestovala tady téměř jeden a půl miliardy korun! Realizovalo se také natáčení válečné minisérie World on Fire pro BBC, americký akční thriller The Gray Man s Chrisem Evansem a Ryanem Goslingem, pokračování vysokorozpočtového projektu od Netflixu Vyproštění 2 s Chrisem Hemsworthem. A letos například seriál Nadace – 2. sezona TV série na motivy knih Isaaca Asimova pro Apple TV+. Zda budou v tomto prestižním seznamu přibývat další tituly, je však velká otázka.

Peníze prý budou
Fond kinematografie má ze svého rozpočtu každoročně vyčleněno na pobídky 800 milionů korun, po vyjednávání s vládou se v minulých letech podařilo rozpočet navýšit zpravidla o pět set milionů korun. Na neudržitelný způsob financování, kdy fond pracuje v neustálé nejistotě, upozorňuje i ředitelka fondu Helena Bezděk Fraňková. Ministr kultury Martin Baxa nicméně přednedávnem tvrdil, že peníze na pobídky budou.

„Jsem rád, že se nám i přes neutěšený stav veřejných financí, který jsme zdědili po vládě Andreje Babiše, podařilo zajistit každoroční částku osm set milionů korun na financování filmových pobídek. A zachovat tak systém jejich poskytování,“ uvedl v březnu ministr kultury Baxa.

The Gray Man

  • Pro účely natáčení filmu v Praze dali filmaři postavit tramvaj, která byla vyrobena z kusů tramvají 14T poškozených při dopravních nehodách.
  • Díky velkému přizpůsobení jí například chybělo spojení s trolejemi nebo neměla zadní část. Tyto kusy byly pouze pronajaté. Po skončení natáčení byly vráceny pražskému dopravnímu podniku.
  • V době natáčení se jednalo o film s doposud největším rozpočtem u Netflixu, a to dvě stě milionů amerických dolarů.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Braník ve víru změn. Nový biotop hlídá tučňáčí rodinka. Z ohořelé ostudy bude park

vydáno 23. dubna 2024  5:30

Kouř na obloze a zvuk sirén. V Braníku v poslední době evergeen. Opuštěný areál bývalých stavebnin hoří několikrát do roka. Objekt na začátku Vrbovy ulice...  celý článek

U sebe doma vyrobím, na chalupě si pak posvítím? Jenže je to trochu jinak

vydáno 22. dubna 2024  18:30

České obecné fotovoltaické prostředí srší optimismem, ale současně v něm vládne mezi lidmi hodně legend. Jednou z nich je třeba možnost sdílení energie...  celý článek

Závodili na Letné pštrosi? O Praze se lze stále dozvídat něco nového, říká spisovatelka

vydáno 22. dubna 2024  12:19

Nové putování Prahou. Právě vychází druhé pokračování Pražských okének – průvodce netradičními místy a událostmi Prahy od spisovatelky Stanislavy...  celý článek

Billie Eilish, Katy Perry, Bon Jovi a další mají konkurenci. Jmenuje se umělá inteligence

vydáno 22. dubna 2024  4:42

Stále se vyvíjející technologie pobouřila zahraniční umělce. Umělá inteligence (AI) ale hýbe celou společností. Někteří se jí bojí, jiní se s ní učí...  celý článek