metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 7 °C

Pondělí 22. dubna 2024. Svátek má Evženie
Peníze (ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Účet za volby: Nejvíce zaplatila za zastupitele Trojkoalice, nejméně piráti

  15:17
Nejvíc peněz za kampaň vynaložila na zisk jednoho mandátu v pražském zastupitelstvu Trojkoalice, každý zastupitel je stál 937 500 korun. Nejméně museli zaplatit Piráti, na zisk mandátu jim stačilo 100 000 korun. Vítězné ANO vydalo na každého ze 17 zastupitelů asi 766 000 korun. Vyplývá to z údajů od jednotlivých stran a z informací společnosti Transparency International.

Nejvíce hlasů křesel v pražském zastupitelstvu získalo hnutí ANO, na předvolební kampaň v Praze vydalo 13 milionů korun. Stejnou částku vynaložilo i hnutí Pro Prahu starosty Kolodějí Zbyňka Passera, jehož kandidáti se ale do zastupitelstva nedostali. Stejně jako například Demokraté Jana Kasla, kteří za kampaň zaplatili šest milionů korun.

Shodně 625 tisíc korun vydali na zisk jednoho zastupitelského křesla strany ODS a TOP 09. Dosavadní vládnoucí strana pražského magistrátu TOP 09 zaplatila za kampaň deset milionů korun a získala 16 mandátů, ODS vydala oproti ní poloviční částku a má polovinu zastupitelů. Na půl milionu korun přišel jeden zastupitelský post sociální demokraty a komunisty. ČSSD zaplatila za kampaň čtyři miliony korun a získala osm zastupitelů, KSČM vydala polovinu a získala čtyři zastupitele.

Jak to vychází v městských částech

  • V celkovém součtu za všechny pražské městské části získala nejvíce zastupitelů TOP 09, přestože na kampaň nevynaložila nejvyšší částku. Jejích deset milionů korun se proměnilo v zisk 169 zastupitelů.
  • Za nejvyšších 13 milionů korun získalo druhé ANO o devět zastupitelů méně a hnutí Pro Prahu získalo za 13 milionů 60 zastupitelů.
  • Všechny strany Trojkoalice - zelení, KDU-ČSL a Starostové a nezávislí dohromady získaly 158 zastupitelů. Na magistrátní kampaň každá z nich vydala 2,5 milionu korun, další peníze ale každá vydala v jednotlivých městských částech.

Komentáře

Hlavní zprávy

Billie Eilish, Katy Perry, Bon Jovi a další mají konkurenci. Jmenuje se umělá inteligence

vydáno 22. dubna 2024  4:42

Stále se vyvíjející technologie pobouřila zahraniční umělce. Umělá inteligence (AI) ale hýbe celou společností. Někteří se jí bojí, jiní se s ní učí...  celý článek

Herci neustále bojují o práci, je to kolotoč pádů a vzestupů, říká agentka Daňková

vydáno 21. dubna 2024  7:00

Lenka Daňková vystudovala germanistiku a hudební vědu na MUNI v Brně, poté se věnovala hudební produkci jak v Česku, tak v rakouském Grazu a od roku 2010...  celý článek

Americký sen. Češka z New Yorku prožívá lakrosové vrcholy ve Spojených státech amerických

vydáno 20. dubna 2024  13:00

Předloni zažila s českou lakrosovou reprezentací velké úspěchy. Na mistrovství světa byly Češky sedmé, vzápětí si zahrály mezi osmi nejlepšími zeměmi na...  celý článek

Poslední adresa Jaroslava Klabíka byla na Hradčanech. Prožil život dobrodruha

vydáno 21. dubna 2024  11:53

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek