Odtajněné letecké fotografie z oblastí, kde se těžila uranová ruda, i příběhy nasazených vězňů v Jáchymově na Příbramsku. Obojí ukazuje nová výstava s názvem Nad krajinou slz a radiace, která probíhá v prostorách SOŠ Drtinova na Andělu. „Snímky ukazují nejen uranovou proměnu krajiny, zakládání šachet a pracovních táborů, ale i to, jak oblasti vypadají dnes,“ řekl deníku Metro kurátor výstavy František Bártík.
Výstava vychází z dosud nepublikovaných leteckých snímků, které zachycují, jak postupnou proměnu krajiny poznamenané produkcí uranové rudy, tak pracoviště a tábory nesvobodných pracovních sil v letech
1946 až 1986. Nejstarší letecké snímky pocházejí z roku 1936 a zachycují téměř uranovou těžbou nedotčenou krajinu. „Tyto snímky tvoří základ pro srovnávání rozrůstání měst v oblastech těžby (Ostrov, Horní Slavkov a Příbram) zejména během 50. let minulého století. Na nich je již zcela jasně patrný vliv těžby uranové rudy na krajinu (budování pracovních táborů, budování důlních děl, šachet, odvalů, koridorů v neposlední řadě i rozšiřování měst),“ láká k návštěvě výstavy Bártík.
Výstava, která má na kontě již několik ocenění potrvá do poloviny února. Nemalou měrou se na její tvorbě podíleli také studenti střední odborné školy Drtinova. „Rozšíří to jejich obzory nad rámec vyučování,“ doplňuje Bártík.