metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 21 °C

Neděle 19. května 2024. Svátek má Ivo

V metru se už vše připravuje na změnu. Ta přijde přesně za 14 dní

  9:03
Až si pánové ozdobí pomlázky a v pondělí na Velikonoce vyrazí na koledu, otevřou se také nové stanice metra na lince A. Do otevření zbývají od dnešního dne jen dva týdny. Finišují práce na změnách informační grafiky.

Další 3 fotografie v galerii
Nové plány ve stanicích metra už naznačují změnu, která nastane od pondělí 6. dubna. | foto: Jakub KocábMetro.cz

Nový úsek metra A

Čtyři nové stanice se otevřou v pondělí 6. dubna v 15 hodin.

  • Jde o stanice Bořislavka, Nádraží Veleslavín, Petřiny a Nemocnice Motol. Nový úsek měří 6 134 metrů.
  • Předpokládaná doba jízdy mezi Dejvickou a stanicí Nemocnice Motol je 7,5 min.
  • Stavba nového úseku stála 20,2 miliardy korun.
  • V rámci úprav informační grafiky dochází i k výměně všech schémat ve vozech metra a u dozorčích stanic (celkem cca 7500 schémat).

Všechny plány, tabule a schémata, která zobrazují linky metra, musí dostat nový kabát. Kvůli čtyřem stanicím na trase A, které se otevřou v pondělí 6. dubna, se informační systém zcela vymění. 

S výměnou grafiky se začalo 24. února. Pracuje na ní výhradně v noční výluce metra, přibližně od 0.50 do 3.50 hodin šest zaměstnanců odborné firmy. „Výměna grafiky informačního systému ve stanicích a vozech metra byla naplánována na zhruba jeden měsíc s určitou rezervou,“ říká mluvčí Dopravního podniku Praha Aneta Řehková. V nejbližších dnech tedy bude výměna finišovat.

Ve stanicích je grafika upravena tak, aby nemátla cestující. Na novém úseku lidé můžou spatřit přelepku, že bude zprovozněn 6. dubna. „Práce musí probíhat v předstihu, aby k otevření nového úseku Dejvická – Nemocnice Motol bylo už vše vyměněno,“ doplňuje Řehková.

Ta také upřesnila, že změny se zdaleka nedotýkají jen nástupišť metra: „Probíhá výměna ploch v podchodech stanic, schémat ve vozech metra a u dozorčích stanic“.

U povrchové dopravy budou vyměněna schémata v tramvajích a na zastávkových sloupcích. Přeprogramovat je třeba také informace o zastavujících linkách na tzv. čočkách. Upravují se i hlášení ve vozech metra a povrchové dopravy.

Kvůli dubnovému otevření nového úseku metra musel dopravní podnik najmout celkem 46 nových dozorčí stanic a 26 strojvedoucí metra.

Autor: Pavel Urban Metro.cz

Hlavní zprávy

Dovolená je pro Čechy stěžejním bodem v kalendáři. Podle průzkumu balí až den před odjezdem

vydáno 18. května 2024  14:00

Ačkoli před odjezdem na dovolenou někteří prožívají mírnou nervozitu, u třetiny Čechů převládá radost a nadšení. Preferují kombinaci aktivní dovolené a...  celý článek

Je rozhodně lepší trávit čas v kolektivu než sedět doma a litovat se, říká parahokejista Krupička

vydáno 18. května 2024  7:00

Sport miluje. Česko reprezentoval na čtyřech paralympiádách. Při poslední výpravě se Zdeněk Krupička dokonce stal vlajkonošem.  celý článek

Paralelní světy, kočka a pocuchaný mozek. Bestseller Temná hmota nepřekvapuje

Strážce streamu
vydáno 17. května 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Štve vás manželka? Děti pořád jen pyskují? Šéf je blbec? Nevadí. Stačí, když si promyslíte, jaké vaše životní rozhodnutí vás do tohohle neutěšeného...  celý článek

Fanoušci MHD vymění letos na akci Autobusový den terminál metra Letňany za Letenskou pláň

vydáno 17. května 2024  5:00

„Po šesti minulých ročnících, které se konaly v terminálu u stanice metra C Letňany, se letošní akce uskuteční na zcela novém místě! V sobotu 18. května...  celý článek