metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 10 °C

Pátek 1. března 2024. Svátek má Bedřich

Dalších 14 fotografií v galerii
Středověká bitva | foto: Battle of Nations

VIDEO: Masakr jako ve středověku! Rytíři se ostře utkají na Petříně

  6:00,  aktualizováno  11:20
Kop do břicha, úder sekerou přes helmu, mečem do štítu. Prahu čeká poprvé unikátní šampionát s názvem Bitva národů. Na začátku května se mistrovství světa v plně kontaktních středověkých bitvách uskuteční na Petříně.

„Akce se zúčastní týmy z více než třiceti pěti zemí světa,“ prozradila za pořadatele Miroslava Jozová. Na české poměry netradičně tvrdé šermířské bitvy se odehrají ve čtyřech dnech od 7. do 10 května. „Jsou to opravdoví válečníci,“ láká video, které v druhé polovině ukazuje záběry ze soubojů.

Podle pořadatelů se nejedná o žádnou inscenaci a proti sobě zde nastupují soupeři, kteří jsou připraveni pár ran utržit i rozdat. Meče, štíty a zbroj jsou autentické repliky původních středověkých zbraní a vybavení. Jsou jen ztupeny, aby nedošlo k nějakému vážnějšímu zranění.

Přijďte fandit českým bijcům

„Statisíce lidí již strhující bitvy viděly naživo nebo prostřednictvím internetu. Nyní mají jedinečnou možnost zhlédnout je i diváci v Praze. Historický středověký boj je amatérský sport a je unikátní tím, že nabízí podívanou na kontaktní masové bitvy,“ řekl prezident Mezinárodní asociace historického středověkého šermu Anton Trubikov s tím, že lidé, kteří se šermu účastní jsou vesměs amatéři. „Jsou však nesmírnými nadšenci, kteří neváhají svůj volný čas a aúspory věnovat svému netradičnímu koníčku,“ dodal.

Diváci budou na akci svědky duelů jeden na jednoho i velkolepé bitvy, do níž se zapojí přes sto šermířů. Bojovat proti sobě budou i ženy. V Bitvě národů nebude chybět ani pečlivě vybraný český tým.

Bitevní chutnávka

Hluboké oddechování, hledí se zvedá vzhůru, Ukrajina porazila Česko na meče. „Ten mě dostane, je prostě dobrej,“ tipoval ve dvoře Novoměstské radnice český bojovník už před středeční exhibicí.

Jejich brnění a zbraně jsou funkčními replikami. Jediné omezení má ostří čepelí: není nabroušené, šířka se pohybuje v řádů několika milimetrů.

Do Prahy se chystá víc než čtyři sta bojovníků z pětatřiceti zemí na turnaj plnokontaktního boje s názvem Bitva národů. „Poprvé máme nachystaný tým do bojů jednadvaceti borců proti jednadvaceti,“ těší se kapitán českého národního týmu Josef Pohl.

Další jeho bojovníci půjdou do duelů i soubojů pěti proti pěti. Pohl má na sobě sako místo brnění, pomáhá svému kolegovi po zápase s helmou. „Ještě v roce 2012 jsme museli pro mezinárodní turnaj utvořit společný tým se Slováky, teď už je zájemců tolik, že vybíráme eliminačními zápasy jen ty nejlepší,“ zmínil.

Důležité je zdůraznit, že toto není divadlo, jde o skutečnou sportovní disciplínu. „Letošní novinkou bude i ženská kategorie všechny proti všem či souboje s halapartnami,“ uvedl ve středu prezident pořádající asociace HMB Anton Trubnikov.

Kapitán českého týmu Josef Pohl (v saku) pomáhá členovi svého týmu po souboji.

Komentáře

Hlavní zprávy

Arrow zase řádí na Netflixu. Dvojka Kódu 8 je dražší, zato však utahanější, než jednička

Strážce streamu
vydáno 1. března 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Na streamovací platformu Netflix před pár dny dorazila očekávaná sci-fi jednohubka Kód 8: Část 2 (Code 8: Part II). Pokračování pět let starého...  celý článek

Neřiďte se kalendářem. Zima pro auta nekončí a v lyžařských střediscích se hodně bourá

vydáno 1. března 2024  6:01

Obleva vyhání lyžaře ze svahů českých hor rychlým tempem. Lidé se snaží urvat poslední radovánky na sněhu a ještě spěchají do hor.  celý článek

Podle studie více než čtvrtina novinářů zvažuje odchod z médií. Mohou za to i nízké platy

vydáno 29. února 2024  18:45

Žurnalistická profese (nejen) v Česku v současnosti čelí mnoha výzvám. Novinářský svět prošel v posledních letech velkými změnami.  celý článek

Čeká Pražany konec linky 190? Místním ji částečně vezme Dvorecký most

vydáno 29. února 2024  7:00,  aktualizováno  16:56

Cestující z Beránku na Smíchov budou mít na své trase bohužel o přestup víc. Modřanští nyní chystají petici.  celý článek