metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 25 °C

Neděle 23. června 2024. Svátek má Zdeňka

Video: Poklad na Stříbrném jezeře má 50 let. Vydali jsme se po jeho stopách

  7:00
"Tak tady jsou, legendární postavy našeho mládí - Old Shatterhand a Vinnetou." Těmito slovy začíná legendární film Poklad na Stříbrném jezeře. Právě dnes je tomu 50 let, kdy padla první klapka a rakouský režisér Harald Reinl zvolal "akce". Deník Metro se při té příležitosti vydal na místa, kde slavné dobrodružství začalo – na Plitvická jezera.
Vinnetou, syn náčelníka mescalerských Apačů Inču-čuny

Vinnetou, syn náčelníka mescalerských Apačů Inču-čuny

Je sedm hodin ráno, Plitvická jezera otevírají své brány a my vstupujeme na místa, kde se před desítkami let proháněli na koních naši hrdinové. Tak jako ušlechtilého náčelníka Apačů doprovázel jeho bílý bratr Old Shatterhand, mě doprovází kamarád Pepa a oba netrpělivě vyhlížíme bývalé exteriéry.

Po stopách strážce pokladu Tonkavy

Hlídám poklad místo starého indiána. Žádný vor s bandity ale nevidím.

Galovački buk. Ve třetím díle tu Vinnetou zneškodní hlídkující stráž.

Brzy se dostáváme k místům, která už oba dobře známe. S nadšením hledíme na azurovou hladinu jezera Milanovic, na jehož břehu vlastně ještě nedávno stál představitel hlavního padoucha Cornela, Herbert Lom. "Mluv, nebo to děvče zemře..." znějí mi v hlavě slova bandity. Pak procházíme kolem Velike kaskade mezi jezery Gavanovac a Kaluderovac, kde se do Posledního výstřelu točila scéna, jak Vinnetou hází z vodopádu kmen stromu.

Konečně se dostáváme k známému "Stříbrnému jezeru". Úžasem skoro oněmím, když hledím na Krásné Kaluderovac s jeskyní. Nad hlavou se mi otevírá skalní rozsedlina, zatímco já stoupám po známých kamenných schodech. Snažím se ukočírovat své vzrušení a vstupuji do jeskyně. Už už se chystám pozdravit strážce pokladu Tonkavu, místo něj tu však narážím na páreček japonských turistů. Jeskyně je hluboká jen pár metrů a po Cornelovi s Hiltonem, Knoxem, Hartleyem i starém indiánském pokladu ani stopy.

Na stopě chtivým zlosynům

Veliky slap. Úvodní záběr druhého dílu. Vinnetou s koněm zmizeli a nahradil je dřevěný chodník.

Mali a Veliki Prštavac. V Pokladu se tu tiše spouštěli Utahové, aby pomohli zachránit Freda Engla.

Naše kroky teď míří k vodopádu Veliki slap. Z dálky je slyšet burácení vody, která padá z více než sedmdesáti metrů vysoké dominanty Plitvických jezer. Okamžitě si vybavuji úvodní záběr z druhého dílu, kdy sem náčelník Apačů přijíždí na koni, nebo léčku banditů ve třetím, kdy se udatný indián kryje za kameny. S každičkým pohledem na všechnu tu krásu mám pocit, jako bych já sám byl součástí onoho dobrodružství a s oběma půlkami plánu k pokladu byl na stopě chtivým zlosynům.

Ještě omrkneme Mali a Veliki Prštavac, kde se ze skály slaňovali před závěrečnou bitvou Utahové, Galovački buk, kde se banditům snažili uplavat Fred a Ellen, další jezera a vodopády s nádherně průzračnou vodou a prohlídce parku je v odpoledních hodinách konec. Jsem nadšený. Stálo to za to, vidět místa svých oblíbenců, které jsem si zamiloval jako malý kluk a věrný jim zůstal i jako dospělý. Určitě se sem ještě někdy vrátím, do té doby budu s nimi ve filmu dál prožívat velká dobrodružství a nemilosrdné boje za čest a slávu.

Pokrevní bratři

Pokrevní bratři

Vinnetou - Pierre Brice (celým jménem Pierre Louis le Bris) se narodil 6. února 1929 ve francouzském Brestu.

Než aby se stal architektem, jak si přáli jeho rodiče, odešel na vojnu. S herectvím začal po válce, ze které se vrátil se třemi vyznamenáními za statečnost.

V létě roku 1962 si ho v Berlíně na filmovém festivalu všiml producent Horst Wendlandt a nabídl mu roli náčelníka Apačů. Ta mu vynesla obrovskou popularitu a krásných šest filmových let s Apačem.

Old Shatterhand - Lex Barker se jako Alexander Crichlow Barker narodil 8. května 1919 v newyorském Rye. Vystudoval stavební inženýrství v Princetonu a stejně jako jeho rudý bratr, i on vstoupil do armády.

V druhé polovině 40. let se proslavil například rolí Tarzana, ale nesmrtelnou slávu mu přinesla až role bílého bratra Old Shatterhanda.

Zemřel 11. května 1973 na newyorské Lexington Avenue na srdeční infarkt. Bylo mu pouhých 54 let.

Mapa jezer

Plitvická jezera

Plitvická jezera
  • Plitvická jezera najdeme v Chorvatsku, na horním toku řeky Korana uprostřed zalesněného masivu Velká Kapela. Park byl v roce 1979 zařazen do Světového dědictví UNESCO.
  • Šestnáct modrozelených jezer se tu nachází na pěti řekách a navzájem jsou propojena 92 vodopády.
  • Točily se tu celkem tři filmy: Poklad na Stříbrném jezeře, Vinnetou - Rudý gentleman a Vinnetou - Poslední výstřel.

A co to slavné jezero, je opravdu stříbrné? No přece stříbrný třpyt kaskád dal jezeru jméno, které nemá nic společného s pokladem.

Věděli jste, že...

Harald Reinl a Katrin Doorová

Harald Reinl a Karin Dorová

  • Rakouský režisér Harald Reinl, byl manželem Karin Dorové (Ellen Pattersonová). Zemřel v roce 1986, kdy byl zavražděn svou třetí ženou, bývalou českou herečkou Danielou Marií Delisovou. Žena závislá na alkoholu ho zabila nožem.
  • Představitel hlavního padoucha Cornela Brinkleyho, Herbert Lom, pochází z Čech. Narodil se v Praze, kde trávil celé dětství. Před válkou však odjel do Anglie. Mluví plynule česky a do rodného města se vrací velmi rád.
  • Oba představitelé hlavních rolí, Lex Barker a Pierre Brice měli zkušenost i ze skutečného boje, jelikož si oba prošli válkou. Old Shatterhand si z ní dokonce odnesl i malou stříbrnou destičku v hlavě, jako vzpomínku na vážné zranění.
  • Úplně první natáčenou scénou nebyl souboj Old Shatterhanda s náčelníkem Utahů, jak si mnozí fanoušci filmových mayovek myslí, nýbrž scéna před soubojem, ve které Utahové obkličují noční tábor Old Shatterhanda a jeho přátel. Je tak zaznamenáno v natáčecím plánu, uloženém v göttingenském Karl-May-Archivu.
Autor: Petr Mašín Metro.cz

Hlavní zprávy

Ovčí střeva, dvoumetrový černoch a zrádný robot. Vetřelec slaví 45 let

vydáno 22. června 2024  5:08

„Vetřelec je bezchybný organismus. Jeho dokonalosti se může vyrovnat jenom jeho zrůdnost,“ cedí mezi zuby android Ash. Tváří v tvář Ripleyové obdivuje...  celý článek

Stopy po okupačních kulkách, které vydržely na fasádě a také vlajkodržáky na Letné

vydáno 16. června 2024  11:30

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

České pivovary kráčejí k udržitelnosti a zároveň se snaží šetřit životní prostředí

vydáno 15. června 2024  8:32

Radegast chce zadržet v krajině více vody, než sám spotřebuje. Tento projekt přijde na miliony korun. Plzeňský Prazdroj zase vyvinul úspornější chladič...  celý článek

Superhrdinové opět zlobí! Butcher a Homelander pořád kopou nejvyšší seriálovou ligu

Strážce streamu
vydáno 21. června 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Krvavá, brutální, dekadentní, místy až úchylná a hlavně neskutečně zábavná seriálová odpověď na superhrdinské trháky se nedávno, vlastně jen před pár dny,...  celý článek