metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / -2 °C

Středa 29. listopadu 2023. Svátek má Zina

Dalších 8 fotografií v galerii
Film Italský hřebec z roku 1970 | foto: archiv autora

Sylvester Stallone poprvé. Neuměl mluvit a z ulice jej vytáhla až erotika

  14:37
Fanoušci Sylvestra Stallonea mají důvod k radosti. Úspěch sklidili Expendables: Postradatelní 2, v létě se k nám dostal slušný akčňák Jedna mezi oči a už 17. října má v kinech premiéru napínavý thriller Plán útěku. To vše s neustále čiperným Slyem v hlavních rolích. Znáte ho z bezpočtu filmů, co ale o představiteli Rockyho, Ramba ve skutečnosti víte? Přiučit se můžete v našem sylvestrovském speciálu.

Slyův příběh začíná ne úplně vesele v New Yorku 6. července 1946, kdy se v nemocnici na 44. ulici narodí Frankovi a Jacqueline chlapec. Doktoři mu však při komplikovaném porodu přiskřípnou levou tvářičku a Sylvester Gardenzio Stallone, jak tatínek chlapečka pojmenuje, ochrne na levou část obličeje od oka až po bradu.

Neduživý hoch, který neumí mluvit

Tato fotografie se objevila ve filmu Rocky.

Rodinné foto z roku 1962

Říkal si Mike

  • Naproti nemocnici, ve které se Sly narodil, stojí na 44. ulici slavné Actors Studio. Herectví se tu vyučil například Dustin Hoffman. Že by znamení?
  • Otec Frank kdysi pronesl větu, na kterou jeho syn nikdy nezapomněl. "Nenarodil ses s příliš velkým mozkem, tak raději trénuj tělo.“
  • Aby na střední škole v Manoru předešel věčným narážkám na své jméno, se svolením ředitele se Sylvestr představoval všude jako Mike.

Aby toho nebylo málo, matka malého Sylvestra ignoruje a otec ho psychicky i fyzicky týrá. Chlapec je vzpurný, mluvit se kvůli ochrnutí naučí až později. Do svých pěti let vyrůstá v newyorské čtvrti Queens, než se celá rodina přestěhuje do Silver Springs ve státě Maryland. Rodiče doufají, že ve škole, do které má jejich syn brzy nastoupit, půjde vše mnohem lépe, ovšem teprve tady začíná Sylvestrovi to pravé peklo. Hubený a divně mluvící chlapec s neposednými kudrlinami se brzy stává terčem posměchu.

Když je Sylvestrovi sedm let, rozvádí se mu rodiče a s matkou se stěhuje do Philadelphie, do níž později zasadil i příběh o boxerovi Rockym, který ho proslavil. Tady ale Sylvestrovy problémy nekončí. Nemá žádné kamarády, sám se toulá ulicemi a ve volných chvílích chodí do kina, nejraději na filmy o pirátech.

Chtěl být jako Herkules. A bil se po sexu

Sylvester během studií

Jeho největším miláčkem se však stává Herkules v podání Steva Reevse. Malý Sylvester chce být okamžitě jako on. Jacqueline, která si mezitím otevřela fitness pro ženy, mu domu kupuje dvě činky, aby mohl posilovat. Z hubeného chlapečka se tak začíná stávat svalnatý klacek, na kterého si už žádný z jeho spolužáků nikdy netroufne.

Jenže na střední škole jsou s dospívajícím Sylvestrem problémy. Nejde mu učení, nesoustředí se a kdo se mu třeba jen trochu pousměje, tomu udělí budoucí hvězda pořádný výprask. V žádné škole ho nechtějí, a tak Jacqueline svého synka přihlásí do Manoru, na soukromou školu pro zvláštní případy. Tady se Sylvester cítí konečně dobře. Vyniká tu v mnoha sportech, je tu box, fotbal i jízda na koni. Školu by proto možná i dochodil nebýt jeho prvního sexuálního zážitku, pro který si vybral přítelkyni spolužáka. Podvedený mladík je sleduje a znova dochází ke rvačce. Hádejte, kdo vyhrál?

Ve Švýcarku seká latinu a rozhodne se stát hercem

Ve Švýcarku začal Sylvester aktivně sportovat.

Mladý Sylvester

Jako Superman

  • Erotický film Party u Kitty a hřebců dostal po úspěchu filmu Rocky název Italský hřebec. Film pak běžel v několika sex-kinech a později se dostal i na video.
  • V dětství byl Sylvestrův nejoblíbenější hrdina Superman. Chtěl umět lítat jako on, a tak v roce 1957 vyskočil z okna v druhém patře. Málem přišel o život.

Maminka Jacqueline však neztrácí hlavu a Sylvestra přihlašuje na americkou kolej ve švýcarském Leysinu. Tady se už její syn chová slušně. Pilně se učí a dál se věnuje sportům. Prokazuje i vlohy pro umění a literaturu a probouzí se v něm zájem o herectví. Velkými ovacemi je oceněn jeho výkon ve školním představení Smrt obchodního cestujícího, v němž si střihl roli Biffa Lomana. Tato zkušenost jej inspiruje natolik, že se rozhodne, stát se hercem.

V roce 1967 se Stallone vrací do států, aby se přihlásil na univerzitu v Miami a studoval herectví. Bohužel se mu ale nedaří tak, jak by si přál. Tamější profesoři ho za talentovaného nepovažují a přesto že začíná psát své vlastní náměty, nikde o něj není zájem. Protože se nechce svého snu jen tak vzdát, stěhuje se zpátky do New Yorku. Tady si pronajímá malý pokoj v hotelu, aby měl klid na psaní, a dál se pokouší tvořit. Sem tam se účastní konkurzů, jen občas najde divadelní práci. Nic z toho mu však nepřinese uznání ani popularitu.

Z bezdomovce hvězdou filmu pro dospělé

Sylvester na začátku kariéry

Film Italský hřebec z roku 1970

V květnu roku 1970 proto Sylvester opouští svůj hotelový pokojík a s prázdnou kapsou i břichem se přidává k bezdomovcům na autobusovém nádraží. Od sklouznutí ke zločinu jej zachraňuje až inzerát v novinách na konkurz do proslulého erotického filmu Italský hřebec (Party at Kitty and Studs). Sly získá hlavní roli a film, ve kterém si vydělá ubohé dvě stovky dolarů, tak navždy zůstává tím nejčernějším puntíkem v jeho filmografii. Nebýt ale něj Sylvester Stallone by už nikdy nemusel dostat šanci se znovu postavit na vlastní nohy.

Pokračování: Sylvester Stallone podruhé. Na natáčení Rockyho trénoval jako filmový boxer

Komentáře

Hlavní zprávy

Karlův most byl až do roku 1841 jediným mostem v Praze. Tramvaje přes něj jezdily jen tři roky

vydáno 29. listopadu 2023  6:15

Na slavnou památku se před lety vrátily plynové lampy. V současnosti je má na starost nejvyšší muž v oboru. Do ulic metropole vyráží 205 centimetru vysoký...  celý článek

Naším cílem je, ať jsou lidé tady šťastní, říkají architekti k nové tváři hlavního nádraží

vydáno 28. listopadu 2023  17:01

Hlavní nádraží a jeho okolí projdou velkou proměnou. Architektonická soutěž určila, že těžký úkol dostane na svá bedra kodaňské studio Henning Larsen...  celý článek

Jsme ve vesmíru sami? Odpoví na to chystaná česká komedie Franta mimozemšťan?

vydáno 28. listopadu 2023  15:26

Na Jakuba Prachaře čekal úkol zhostit se dvou postav – reálného Franty a mimozemšťana Franťana. Mají něco společného? „Je tam určitá podoba. Jinak jsou...  celý článek

Světové časy u Florence i chytré displeje na zastávkách MHD. Praha vstupuje do budoucnosti

vydáno 28. listopadu 2023  5:46

„U ikonických hodin ukazujících světový čas na Florenci se finišuje s pokládkou dlažby, aby vše bylo, jak má být. V době, kdy jsem monument fotila, na...  celý článek