metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 10 °C

Úterý 16. dubna 2024. Svátek má Irena

Dalších 19 fotografií v galerii
A pak, že auta do Blanky nesmí. | foto: Metro.cz

VIDEO: Projeďte se Blankou. Zjistíte, proč se tu mají lidé cítit jako v pokojíčku

  8:00
Že se první řidiči projedou tunelem Blanka až v dubnu příštího roku? Omyl, auta již v tunelu jezdí nyní. Zatím jde ale pouze o vozy těch, kteří na stavbě pracují. Nejdelším a zároveň nejdražším tunelem Česka se můžete v předstihu projet spolu s námi.

Bláto, bláto a zase bláto. Tak to vypadalo v tunelu Blanka při naší poslední návštěvě před necelýma dvěma lety. Od té doby se toho v tunelu hodně změnilo. Místo holinek a dlouhém šlapání po sotva osvětlené podzemní cestě, jsme nasedli do auta a vyjeli na Letné do tunelu Brusnice. "Po otevření bude řidičům trvat zhruba 6 až 7 minut, než celým tunelem projedou, nyní to zabere zhruba půl hodiny," říká nám mluvčí společnosti Metrostav František Polák, se kterým tunelem projíždíme.

Silnice v tunelu vydrží 20 let

Trojský most
V tunelu Blanka

Trojský most

 • Trojský most není podle města postaven podle původního zadání. Původní cena stavby měla být zhruba půl miliardy, nyní se hovoří o nákladech ve výši až 1,2 miliardy korun.
 • Město chce problémy vyřešit začátkem listopadu.

Asfaltová silnice, po které jedeme, vypadá, že už nepotřebuje další úpravy. Ve skutečnosti ještě není dokončena. "Zbývá nám položit poslední 3,5 centimetru tlustou vrstvu," vysvětluje Polák s tím, že asfaltový povrch by měl vydržet přibližně dvacet let bez oprav. "Betonový povrch sice vydrží déle, oprava by pak ale byla mnohem náročnější a nákladnější. Takovým příkladem je právě probíhající oprava dálnice D1," dodává Polák.

Tachometr našeho auta ukazuje 20 kilometrů v hodině. Víc ani jet nemůžeme. "Nikdy nevíte, kde tady zas někdo něco vykopal," říká Polák. Po otevření budou smět řidiči Blankou jezdit až sedmdesátikilometrovou rychlostí. K jízdě jim budou sloužit povětšinou dva jízdní pruhy. "U nájezdů do tunelu a na místě, kde se nachází největší stoupání to budou tři pruhy," popisuje Polák a dodává, že maximální stoupání v tunelu bude 5 procent.

Díky obkladačkám se tu budete cítit jako doma

Zákres trasy Městského okruhu v ortofotomapě Prahy

Stěny tunelu jsou již kompletně obloženy barevnými kachličkami, které kritizoval kvůli vysokým nákladům bývalý primátor Bohuslav Svoboda. Více než 70 tisíc metrů čtverečních obkladů totiž bude město stát zhruba 77 milionů korun. Magistrát zvažoval, zda se nespokojit pouze s nátěrem, který by byl o 64 milionů korun levnější. Po dvaceti letech by ale musel být proveden znovu. Zhruba tři a půl metru vysoké obložení z kachliček k tomu urychlí čištění tunelu. "Má navíc i psychologický efekt na řidiče, který se díky nim cítí v tunelu lépe," vysvětluje Polák.

Právě na dobrém pocitu řidičů z tunelu se při stavbě dbalo. "Z tohoto důvodu bude v tunelu více informačních tabulí, než je na normálních silnicích zvykem a také stěny budou osvětleny tak, aby se lidé v autech cítili co nejbezpečněji," vysvětluje Polák. Jedním z dalších faktorů, které mají pozitivně působit na všechny, kteří se v Blance nachází, je i samotná velikost a vzdušnost tunelu. Jeho příčný řez v nejširším místě je pro srovnání téměř šestkrát větší než v případě tubusu metra.

SOS dětské vesničky? Ne, světničky!

Strojovna se nachází přímo pod fotbalovým stadionem týmu AC Sparta.

Strojovna je největším prostorem Blanky.

Zastavujeme u jednoho z míst, kde se budou moci lidé schovat v případě, že se stane v tunelu nehoda. Malé místnosti, kam se ukryje zhruba šest lidí, přezdívají stavaři "SOS světničky". I v případě, že vypukne požár a do tunelu přestane proudit vzduch, zde můžete bez problému dýchat. Stojíme u jednoho ze zmíněných úkrytů. Přímo naproti němu se nachází velká kovová vrata. "Tady jsou spojeny jednotlivé tunely. Kdyby se stala nehoda, přijede tudy záchranný vůz," provádí nás Polák bezpečnostní příjezdovou cestou.

Propady Blanky

 • Celkem třikrát se při stavbě tunelu Blanka propadla půda. To způsobilo škody v řádu desítek milionů. 
 • Dvakrát vznikl kráter ve Stromovce, naposledy se půda propadla u ministerstva kultury v Praze 6. 
 • Policie vyšetřování všech tří případů odložila, protože se kriminalistům nepodařilo najít viníka nehody.
 • Za poslední propad, při kterém došlo k zavalení jednoho z dělníků, dostala stavební firma Metrostav milionovou pokutu od Českého báňského úřadu kvůli podcenění bezpečnostních opatření.

Nacházíme se zhruba někde pod letenským stadionem fotbalového týmu AC Sparta. Zde se nachází největší prostor tunelového komplexu - strojovna. Prohlížíme si obrovské ventilátory z ČKD, které do tunelu vhání vzduch. Jejich součástí jsou také filtry, které zabírají prostor několika stěn. Přestože ventilátory už jsou na svém místě, většina technologického vybavení bude do tunelu teprve dodána. Také dopravních cedulí vidíme při projížďce tunelem jen několik. Všechny jsou navíc zabaleny v ochranné fólii. Tunel je totiž doslova plný prachu.

Kdyby byly peníze, most už je v provozu

Nasedáme zpět do auta a přes několik zpomalovacích pruhů, které jako by stavařům měly zabránit v závodění v nejdražším tunelu Česka. Vyjíždíme opět na denní světlo a rovnou k novému Trojskému mostu. Kdyby město nemělo problémy s financováním celé stavby, již by po něm touto dobou jezdily tramvaje. Takhle se ale musí počkat až na příští rok. Také některé další stavby s Blankou spojené nebudou dokončeny koncem dubna spolu s otevřením tunelu. Jedná se například o několik parků a parkoviště naproti letenskému fotbalovému stadionu. "Oficiální konec stavby včetně jejího doúčtování, sadových a dalších povrchových úprav bude však až v roce 2016, takže máme čas," vysvětluje Polák.

Blanka

 • Tunel Blanka bude se svými 6,4 kilometru nejdelším městským tunelem na území celého Česka.
 • Zároveň však bude nejdražším. Město za něj zaplatí podle dosavadních odhadů 37 miliard korun.
 • Původně se přitom hovořilo o částce 27 miliard s DPH.
 • Tunel Blanka se otevře pro řidiče do konce dubna příštího roku.
 • Následující dva roky pak budou probíhat doplňkové práce. Ty se budou týkat například dostavby parků, parkoviště na Letné a dalších úprav, na kterých již však nezávisí zprovoznění tunelu.
 • Blanku budou tvořit celkem tři tunely. Budou to Brusnický, Dejvický a Bubenečský.
 • Tunely budou mít vždy dva tubusy, pro každý směr bude určen jeden.

Komentáře

Hlavní zprávy

Rozjíždějí mejdany v metru. Někdy se cestující zapojí, jindy je ve vagonu trapné „ticho“

vydáno 16. dubna 2024  16:10

Radek Lembacher dělá marketing, Vašek Komárek zase pracuje na Rádiu Impuls. Jejich společnou vášní je karaoke. Pro veřejnost ho pořádají v Elpíčku na...  celý článek

„Teď můžeme určovat trendy a překvapit. To, co jsme už vydali, je odvážnější“

vydáno 16. dubna 2024  7:00

Kapela Mirai, nesoucí jméno svého frontmana Miraie Navrátila, obráží česká pódia už deset let. „Tak to pěkně vyšlo k výročí, že vydáváme čtvrtou desku,“...  celý článek

Češi si potrpí na kvalitu. Radši si připlatí za konopí než nějaké jiné bylinky

vydáno 15. dubna 2024  18:00

Svět kanabinoidů se rozpíná, aktivisté chtějí potlačit černý trh. Až tři rostlinky marihuany na dospělou osobu v jedné domácnosti a legální držení...  celý článek

Expřítelkyni bil paličkou a bodal. Vzala na mě lahev vína a nůž, hájí se souzený

vydáno 16. dubna 2024  18:12

Svoji bývalou družku podle kriminalistů tloukl dvaapadesátiletý muž paličkou na maso. A když se mu pokusila utéct, dostihl ji a chytil za čelist tak...  celý článek