metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 13 °C

Neděle 3. března 2024. Svátek má Kamil

Další 1 fotografie v galerii
Christian Chu | foto: www.thespectre.cz

Vietnamská káva má pověst nejsilnější kávy na světě, říká Christian Chu

  13:48
Červená barva je ve Vietnamu považována za barvu štěstí. Červený je i interiér nové kavárny Spectre na Novém Městě. Založil ji Christian Chu, šéfkuchař z nordicko-asijské restaurace Levitate a jeho tři přátelé. Myšlenkou bylo vytvořit tento prostor i jako jejich osobní vzpomínku na Vietnam.

Čím je interiér kavárny inspirovaný?
Jeden z hlavních prvků designu jsou lampiony, které jsou i symbolem kouzelného města Hoi An. My jsme je nakombinovali i s tradičními barevnými ozdobami lunárního roku. S přáteli a společníky věříme, že každý den je Nový rok a důvod k oslavě.

S Asií mám spojené spíše čaje. Má i káva ve Vietnamu takovou tradici?
Pití kávy nemá ve Vietnamu příliš dlouhou historii. Dovezli ji tam až francouzští kolonisté ve druhé polovině 19. století a na konci vietnamské války, kolem roku 1975 to již byl oblíbený nápoj všech Vietnamců. Ne že by Vietnamci neznali jiná povzbuzovadla. Ve Vietnamu je stále oblíbené žvýkání betelových listů a občas se tu lze setkat i s popíjením nálevu z kratomu, což je lehký opiát, který je oblíbený v celé tropické Asii.

Čím je vietnamská káva typická?
Má bohatou a delikátní chuť a překrásnou vůni. Původně se ve Vietnamu pěstovala Robusta, která není tak kvalitní jako Arabica, ale není tak náročná na pěstování a má mnohem větší výnosy. Robusta navíc obsahuje až dvakrát až třikrát více kofeinu než Arabica a díky speciální technice pražení mají pak kávová zrna vůni po vanilce, čokoládě nebo karamelu. Také proto má vietnamská káva pověst nejsilnější kávy na světě. Ve Vietnamu si můžete dát Ca phe sua da anebo Ca phe da. Obě varianty jsou slazené kondenzovaným mlékem a vždy jde o velmi silnou kávu. Ca phe sua da je ale studená varianta, kdy dostanete sklenici s kávou, kondenzovaným mlékem a pořádnou porcí ledu. V horkém podnebí Vietnamu je tato káva velmi osvěžující. Trochu to pak svádí k jejímu častějšímu pití, což může mít za následek nejednu probdělou noc.

Děláte i ve vašem podniku kávu ze zrn z Vietnamu?
Ve Spectre najdete suroviny z celé Asie, z Vietnamu máme kávu, dezerty i různé malé pochoutky. Naše výběrová zrnková káva je od mého kamaráda Tonyho, firma Dak Lak. Vybírají pouze a jen kávu té nejlepší kvality. Tony a jeho rodina se osobně znají s farmáři a dováží pro nás výběrovou kávu z Vietnamu přímo do Brna, kde ji každé dva týdny čerstvě praží. K nám do Spectre se tedy dostanou jen ty nejčerstvější zrna.

Kavárna Spectre

Zmínil jste různé malé pochoutky. Co si u vás všechno můžu dát?
Ve Vietnamu je zvykem dát si ke kávě i něco malého k snědku, nabízíme tedy i jednoduché pokrmy, jako je vietnamský Banh mi ala Sandwich, Ramen nudle a vietnamské dezerty. Menu se mění podle sezony a také ingrediencí. Samozřejmě nesmí chybět něco na zobání k pití ve formě asijsko-evropských tapas – vietnamské rýžové krekry, oříšky, sýry a salámy. V nabídce máme i klasické kávy, jako je espresso, cappuccino, latté, flat white, cortado a podobně. K tomu doplňujeme neklasické, jako je například matcha latté.

A co třeba i něco ostřejšího k pití?
Kromě kávy a jídla máme v nabídce i česká a světová vína, výběr speciálních koktejlů. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Senioři, zatočte s dluhy, které vás tíží!

vydáno 3. března 2024

Pan Karel žije sám, je mu 71 let a má problém, který mu nedává spát. Hrozí mu, že kvůli nesplacenému úvěru přijde o byt. Nyní mu svitla naděje, že...  celý článek

Netradiční pivo, to je „léčivý“ chmel i med z kaštanů. Jiříkovo vidění vám zachutná

vydáno 2. března 2024  19:45

Vymyslel recepturu několika piv. Sám se ale za sládka nepovažuje. Příběh člověka, kterému neslouží oči, ale nevzdal to.  celý článek

Námět na vycházku. Malíř Rittstein má na Kampě Dvě klády. A Nohy na stole.

vydáno 2. března 2024  15:21

Emeritní profesor pražské Akademie výtvarných umění patří již téměř půl století mezi přední představitele české figurativní malby.  celý článek

Bedřich Smetana. Třetina skladatelovy tvorby vznikla v naprosté hluchotě

vydáno 2. března 2024  5:37

Bedřich Smetana, který by dnes oslavil 200. narozeniny, je vedle Antonína Dvořáka patrně největším českým skladatelem. Nicméně Smetanův zvuk je v...  celý článek