metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 19 °C

Středa 4. října 2023. Svátek má František
Martin Ballaty | foto: Archiv

Na pomoc handicapovaným mají koule. Sladké a čerstvě usmažené

  17:59
Začalo to smaženými koblížky na akcích, pokračuje to nově otevřeným stánkem s čerstvě upečenými sušenkami cookies u metra Budějovická v Praze 4. Sociální podnik GULE neboli Gastronomie Umožňující Lidem Existovat, zaměstnává osoby s postižením a své kulinářské aktivity rozjíždí dle svých slov na plné koule.

Nápad propojit podnikání a pomoc lidem s handicapem klíčil v hlavě zakladatele tohoto podniku Martina Ballatyho od dětství. Inspirací mu byl bratr s postižením, proto se o tematiku uplatnění handicapovaných v pracovním prostředí začal zajímat hlouběji.

Poté, co vystudoval resocializační pedagogiku, získal praxi v odvětví neziskových organizací a sociálních podniků. Před pěti lety vymyslel koncept, jak propojit svou vášeň ke gastronomii a pomoc sociálně znevýhodněným lidem. Přípravy projektu GULE zabraly další dva roky. Pojízdný stánek s občerstvením poprvé vyrazil na akce v roce 2019.

„Začátky nebyly jednoduché, ale nezastavily nás posměšky, nedůvěra v koncept ani covid,“ říká Ballaty. V tuto chvíli zaměstnává šest osob se III. stupněm invalidity. Například Lucku, která se narodila s dětskou mozkovou obrnou, několik let pracovala v kavárnách, ale na vysněný bar se z pozice „myče nádobí“ nikdy nedostala. Nebo Zbyňka, který má kvůli cukrovce 1. typu zavedenou inzulinovou pumpu a pro zapálení do smažení minikoblížků mu ostatní kolegové přezdívají „gulomet“.

Sezonu má pojízdný stánek GULE Food Truck po celý rok. Účastní se nejčastěji venkovních akcí, festivalů a veletrhů po Česku. Mimo to připravují zaměstnanci také sezonní nabídku. „Aktuálně si lidé mohou objednat beránka, mazanec a další velikonoční dobroty, které si pak vyzvednou ve stánku na Budějovické,“ komentuje nové aktivity Ballaty. K ochutnání doporučuje minikoblížky Snickers a sušenky s příchutí štrúdlu, protože jsou podle jeho slov „jako od babičky“. Ve stánku nedaleko obchodního centra DBK mohou zákazníci ochutnat také výběrovou kávu.

Kromě sladkých pokrmů se sociální podnik snaží bořit stereotypy o zaměstnávání lidí s postižením a skrze osvětovou kampaň „Handicap? No a co, my na to máme GULE“ veřejnosti ukázat, že lidé s handicapem mohou pracovat stejně kvalitně jako kdokoli jiný.

V dubnu food truck uvidíte na mnoha akcích. „Čeká nás Kokořínský jarmark, v Praze Karlínský street food festival nebo jarní Plzeňský festival vína. Navíc máme pro tuto sezonu nachystanou novinku v podobě stánku s názvem GULE 2, který bude doplňovat food truck na akcích a festivalech tak, aby si naše koblížky mohli lidé dopřát na více místech,“ dodává Ballaty. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Taxi v Praze už nikdy nesmí být jako dřív, říkají manažeři značky SVEZ.SE

vydáno 4. října 2023  11:49

Kornel Altman a Jakub Paroulek. Dva dlouholetí kamarádi. Bývali úspěšní reprezentanti ve veslování, kteří šli do rizika a rozhodli se, že úplně od podlahy...  celý článek

Karlín očima Karlíňanů. Příběhy této čtvrti jsou různorodé, napínavé, zábavné i dojemné

vydáno 4. října 2023  4:55

Vesnický, sousedský, malý, hezky rovný, zelený, moderní, kancelářský i drahý. Takový je podle místních pražský Karlín. Ti se společně podíleli na knize,...  celý článek

Komerční sdělení

INGDOP: machři na dopravní stavby

vydáno 4. října 2023

Stavební společnost INGDOP nabízí zkušenost, odbornost a spolehlivost a poskytuje komplexní služby nejen v dopravním stavitelství. Má za sebou 30 let...  celý článek

Fenoménem tuzemské turistiky je dál nomádský styl cestování díky obytňákům a také glamping

vydáno 3. října 2023  17:36

Češi milují cestování. Už několik let to není jen letecky k moři do resortu od cestovek. Táhne také kombinace kempování v přírodě a komfortu nebo obytňáky.  celý článek