metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / -1 °C

Pátek 1. prosince 2023. Svátek má Iva
Martin Ballaty | foto: Archiv

Na pomoc handicapovaným mají koule. Sladké a čerstvě usmažené

  17:59
Začalo to smaženými koblížky na akcích, pokračuje to nově otevřeným stánkem s čerstvě upečenými sušenkami cookies u metra Budějovická v Praze 4. Sociální podnik GULE neboli Gastronomie Umožňující Lidem Existovat, zaměstnává osoby s postižením a své kulinářské aktivity rozjíždí dle svých slov na plné koule.

Nápad propojit podnikání a pomoc lidem s handicapem klíčil v hlavě zakladatele tohoto podniku Martina Ballatyho od dětství. Inspirací mu byl bratr s postižením, proto se o tematiku uplatnění handicapovaných v pracovním prostředí začal zajímat hlouběji.

Poté, co vystudoval resocializační pedagogiku, získal praxi v odvětví neziskových organizací a sociálních podniků. Před pěti lety vymyslel koncept, jak propojit svou vášeň ke gastronomii a pomoc sociálně znevýhodněným lidem. Přípravy projektu GULE zabraly další dva roky. Pojízdný stánek s občerstvením poprvé vyrazil na akce v roce 2019.

„Začátky nebyly jednoduché, ale nezastavily nás posměšky, nedůvěra v koncept ani covid,“ říká Ballaty. V tuto chvíli zaměstnává šest osob se III. stupněm invalidity. Například Lucku, která se narodila s dětskou mozkovou obrnou, několik let pracovala v kavárnách, ale na vysněný bar se z pozice „myče nádobí“ nikdy nedostala. Nebo Zbyňka, který má kvůli cukrovce 1. typu zavedenou inzulinovou pumpu a pro zapálení do smažení minikoblížků mu ostatní kolegové přezdívají „gulomet“.

Sezonu má pojízdný stánek GULE Food Truck po celý rok. Účastní se nejčastěji venkovních akcí, festivalů a veletrhů po Česku. Mimo to připravují zaměstnanci také sezonní nabídku. „Aktuálně si lidé mohou objednat beránka, mazanec a další velikonoční dobroty, které si pak vyzvednou ve stánku na Budějovické,“ komentuje nové aktivity Ballaty. K ochutnání doporučuje minikoblížky Snickers a sušenky s příchutí štrúdlu, protože jsou podle jeho slov „jako od babičky“. Ve stánku nedaleko obchodního centra DBK mohou zákazníci ochutnat také výběrovou kávu.

Kromě sladkých pokrmů se sociální podnik snaží bořit stereotypy o zaměstnávání lidí s postižením a skrze osvětovou kampaň „Handicap? No a co, my na to máme GULE“ veřejnosti ukázat, že lidé s handicapem mohou pracovat stejně kvalitně jako kdokoli jiný.

V dubnu food truck uvidíte na mnoha akcích. „Čeká nás Kokořínský jarmark, v Praze Karlínský street food festival nebo jarní Plzeňský festival vína. Navíc máme pro tuto sezonu nachystanou novinku v podobě stánku s názvem GULE 2, který bude doplňovat food truck na akcích a festivalech tak, aby si naše koblížky mohli lidé dopřát na více místech,“ dodává Ballaty. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Slibované kontroverze i férovost hledejte jinde! Hra na oliheň: Výzva překonává očekávání

Strážce streamu
vydáno 1. prosince 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Zbohatni nebo chcípni. Předtím si ale zahraj sérii v tuzemsku většinou neznámých dětských her. A buď v nich nejlepší ze všech. Tohle jednoduché motto se...  celý článek

Čtyři roky s covidem. Rozhovor s epidemiologem Rastislavem Maďarem Poučili jsme se?

vydáno 1. prosince 2023  5:25

Čas šíleně letí. Právě dnes jsou tomu čtyři roky, co v Číně odhalili neslavně proslulý virus covid-19. Deník Metro přináší rozhovor s epidemiologem...  celý článek

Přízračná oblaka páry v Hostivaři dosyčí. Na Vánoce po nich nebude památky

vydáno 30. listopadu 2023  16:59

Žádná díra není pro deník Metro a jeho čtenáře málo významná. Zní to jako nadsázka, ale tento fakt platí zejména tehdy, když se z ní skoro dva roky valí...  celý článek

Je tu prostě příliš mnoho aut. Praha není nakufovací, líčí náměstek primátora Zdeněk Hřib

vydáno 30. listopadu 2023  11:00

Magistrát chystá reformu zón placeného stání. Účinnost nového nastavení systému by měla začít 1. října 2024.  celý článek