metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 6 °C

Pondělí 26. února 2024. Svátek má Dorota
Stadion pražského fotbalového klubu FK Viktoria Žižkov | foto: Hynek GlosMAFRA

Viktoria Žižkov se zařadí po bok dalších slavných celků, bude mít vlastní zastávku

  10:51
Když se minulý týden představovala na nové autobusové lince 101 zastávka U Prdlavky, lehce zanikla informace, že konečnou stanicí zmíněné linky bude ta s názvem Viktoria Žižkov. Stejně se bude jmenovat i tramvajová zastávka, která dosud nesla název Husinecká.

„O zavedení této linky usilují zástupci Prahy 3 dlouhá léta. Spojení MHD oblasti náměstí Jiřího z Poděbrad s dolním Žižkovem úplně chybí. Buď musíte jet tramvají s přestupem na Floře, nebo jít prostě pěšky. Prodloužená linka 101 nám významně zkracuje vzdálenosti a přibližuje také oblast Vršovic. Atraktivní je také vazba bus 101 na nové pěší propojení na hlavní nádraží a poslouží také studentům VŠE,“ uvedl místostarosta městské části Praha 3 Ondřej Rut.

Žižkovský klub, který nezažívá zrovna dobré časy, protože přezimuje ve druhé lize na posledním místě, si od zítřka připíše aspoň jednu pozitivní věc. S pojmenováním zastávky MHD po klubu se tak Viktoria zařadí mezi další slavné fotbalové pražské týmy, které už své stanice poblíž stadionů mají.

Klokani zabojovali
Až od léta roku 2012 se jmenuje zastávka ve Vršovicích u stadionu Ďolíček Bohemians podle zde sídlícího klubu. Předtím nesla název Oblouková. Za přejmenování bojovali hlavně fanoušci „Klokanů“, a to i prostřednictvím politického hnutí Desítka pro domácí. „Klokani by se tak přidali ke Spartě a Slavii, kteréžto kluby mají pojmenované zastávky u svých stadionů od nepaměti,“ psala tehdy v prohlášení strana Desítka pro domácí.

A pro byl také tehdejší starosta Prahy 10 Milan Richter: „Je to takový malý dárek k osmdesátým narozeninám Ďolíčku.“ Přání na přejmenování pak vyslyšel i magistrát.

Na Slavii jezdí nově i vlak
Zaběhlá je už cesta o kousek dál – na Slavii. Dostanete se sem jak tramvají, tak od nynějšího hlavního vchodu také autobusem. Pikantní je, že kdysi po druhé světové válce, ještě než se sem z Letné přestěhovala dřevěná montovaná tribuna, nesla tramvajová zastávka mezi Edenem a Kubání název Zahrádky.

Od loňského prosince se dá do těsné blízkosti stadionu dojet na železniční zastávku Praha-Eden také vlakem. Zmíněná novinka je součástí nově budovaného čtyřkolejného koridoru mezi Vršovicemi a Hostivaří. Netradiční je na zastávce jak povrch, tak i tvar zastřešení ve formě takzvané vlaštovky. Správa železnic testuje, jestli bude tvar méně náročný na údržbu.

Od roku 2000 jezdili fanoušci Slavie osm sezon na domácí zápasy na Strahov, kde sešívaní hráli na stadionu Evžena Rošického. A také místní autobusová zastávka celkem logicky nese název Stadion Strahov.

Spartu posunuli
Jen o rok dříve se v souvislosti s výstavbou tunelového komplexu Blanka hýbalo také s tramvajovými zastávkami u Letenské pláně. Na jaře roku 2011 tak cestující z centra slyšeli název zastávky Sparta hned dvakrát. Když v červnu následujícího roku končila rekonstrukce tramvajové trati ze Špejcharu na Letenské náměstí, zůstala už jen nově umístěná zastávka u stadionu směrem do centra. Ta nová stálá se přemístila blíže ke křižovatce s ulicí U Sparty a nahradila tak provizorní zastávku v tomto směru. V protisměru zůstala zachována a obdržela název Korunovační. Na Spartu se ale jezdí tramvají už dlouho.

Juliska už před otevřením
A zapomenout nesmíme ani na stadion nyní druholigové Dukly Praha. Místní zastávka v jeho blízkosti se však nejmenuje Dukla, ale Juliska. Ostatně tak se stadion, kde kdysi hrály i slavné evropské celky, jmenuje. Na zmíněnou zastávku jezdila například už v roce 1959 autobusová linka 125. Samotný stadion byl při tom otevřen až o rok později. 

Hlavní zprávy

Znovu se v rozmanitých grimasách rozhýbe tvář proslulého spisovatele Franze Kafky

vydáno 26. února 2024  17:48

Rekonstrukce pohyblivé sochy znázorňující hlavu Franze Kafky, umístěné u obchodního centra Quadrio poblíž pražské Národní třídy, byla úspěšně završena. Už...  celý článek

Krvavý boj o Japonsko. Na obrazovky platformy Disney+ přichází ambiciózní seriál Šógun

vydáno 26. února 2024  15:42

Nová původní adaptace slavného románu Jamese Clavella Šógun, jejíž první dva díly si odbývají premiéru na obrazovkách streamovací platformy studia Disney,...  celý článek

Setkáte se s legendou světového šachu Višvanáthanem Ánandem? V Praze pobude tři dny

vydáno 26. února 2024  12:30

Hvězdy šachového nebe míří do Česka. Festival královské hry potrvá až do 7. března.  celý článek

Česká republika je jednou z nejlepších zemí pro život, říká cestovatel Petr Horký

vydáno 26. února 2024  5:35

Právě se pouštíte do rozhovoru, který vznikal na vzdálenost 14 tisíc kilometrů. Cestovatel, spisovatel a režisér Petr Horký totiž zrovna dlí na ostrově...  celý článek