metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 19 °C

Středa 12. června 2024. Svátek má Antonie

Vinořští kapři chytili virus. Zbudou po nich jámy vápna

  5:29
Utrácení ryb z Cukrovarského rybníka a Velké Obůrky proběhlo tento týden. Nemoc řádí také na Bruntálsku.
Cedule ve Vinoři | foto: Facebook

„Nebezpečí nákazy. Vstup zakázán.“ Tenhle červený nápis vytištěný na bílém papíře se před pár dny objevil připíchnutý na jeden ze stromů, jež rostou kolem rybníků v Praze-Vinoři. Místní kapři, kteří žili v rybníku Velká Obůrka a v Cukrovarském rybníce, se totiž nakazili nebezpečným kapřím virem s názvem herpesviróza koi. Ten přiměl pražské veterináře konat svou povinnost. S pomocí rybářů včera odlovili a utratili všechny ryby, které zde žily. „Důležité je, že tato nákaza je na člověka nepřenosná a postihuje pouze kapry. Nicméně i tak je třeba udělat vše pro to, aby se nákaza nešířila dál,“ okomentoval situaci radní městské části David Smoljak.

Dotčené vinořské rybníky je podle něj nyní třeba nejen zbavit nakažených ryb, ale také vypustit, odbagrovat a vysypat vápnem. Je také třeba vytvořit ochranné pásmo a ohlídat, aby se nákaza nešířila dál. „Stále dostáváme dotazy na okolnosti mimořádných veterinárních opatření kolem rybníka. Rybník u Kamenného stolu podle našich informací kontaminován nebyl,“ vysvětluje radní na svém Facebooku.

Kapří virus

  • Stejná nákaza se objevila před pár lety v Orlové, slezském městě v okrese Karviná.
  • Vybít kompletně celou sádku, vypustit rybník a opětovně ho osadit se zde tehdy bez problémů povedlo. Voda se v takových případech vypouští do řek i přesto, že je kontaminovaná. Jiné řešení není.

Podle ředitele Městské veterinární správy v Praze Antonína Kozáka není dění kolem rybníků ve Vinoři takovou pohromou, jak tvrdí mnoho místních. Ti na sociálních sítích již nyní vedou bouřlivé debaty. Bojí se toho, že likvidace všech druhů ryb chovaných a žijících v místních rybnících a následné odvápnění povede k tomu, že zde již nebude moci žít nic živého, natož kapři. Tyto obavy jsou však podle Kozáka naštěstí liché. „Dezinfekce se samozřejmě musí nechat nějaký čas působit. Poté se ale rybník zase napustí a ryby se zde mohou chovat dál. Nevidím v tom problém,“ objasňuje pro deník Metro Kozák.

Tuny nakažených ryb budou muset utratit rybáři také z Povodí Odry v Krnově na Bruntálsku. Místní veterinární správa totiž také objevila v tamním Petrově rybníce nebezpečnou nákazu koi herpes viru, jež napadá hlavně kapry. Škody státního podniku, kterému rybník patří, půjdou pravděpodobně do milionů. Ryby nakažené totožným virem se však v těchto dnech objevují také na Pardubicku.

Jak dochází k nakažení ryb, nejde podle odborníků jednoznačně určit. Virus mohl přenést například člověk, který se koupal ve více rybnících po sobě, nakažená ryba či předměty. Nemoc se drží také v bahně. Nákazu tak mohl do vody donést také některý rybář, kterému zůstala na obuvi. Nositelem viru mohou být v extrémním případě i vodní ptáci. „Z utrácením pražských ryb nám pomáhají také odborníci z Brna. I nadále budeme nejen ve vinořských rybnících odebírat vzorky a věříme, že se vše obrátí k lepšímu,“ doplňuje pro Metro Kozák.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Zelená oáza v pražské Troji slaví kulaté výročí. O rostliny uvnitř se starají i potápěči

vydáno 12. června 2024  18:27

Skleník Fata Morgana zná velmi dobře. V Botanické zahradě hl. m. Prahy pracuje přes dvanáct let. Začínal tu jako brigádník, nyní zahradu vede. Bohumil...  celý článek

Scházejí už jen tovaryši a povinné právo várečné. Změnit v Česku obor není snadné

vydáno 12. června 2024  16:36

Daň ze všeho, poplatek za nic a členství ve všem. Přílišná regulace českého pracovního trhu brzdí rozlet ekonomiky. Připomíná to středověkou cechovní éru.  celý článek

Karlín je vlastně Karolín. Jméno získal podle manželky císaře Františka I.

vydáno 12. června 2024  13:29

Miluju Prahu a deník Metro vybírají nejkrásnější pražské veduty. Vraťte se s námi do Prahy, která ještě nebyla Prahou a stála až za hradbami.  celý článek

Umělá inteligence. Není to jen jiný Velký bratr? Obavy i těšení se na AI

vydáno 12. června 2024  6:15

Když kapitalisté začali v 19. století zavádět ve velkém strojovou výrobu, dělníci „čertovské“ mechanismy rozbíjeli. Tak se báli o práci. Máme se nyní bát...  celý článek