metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 27 °C

Čtvrtek 20. června 2024. Svátek má Květa

Vjedete do garáže, vystoupíte a auto zaparkuje samo. Po práci ho najdete nabité

  11:02
Modré, fialové a oranžové zóny, nekonečné „kroužení“ a pokuty za špatné parkování. Množí se hlasy, že Praha potřebuje zažít revoluci v parkování.
Každé parkovací místo by mělo mít svou nabíječku. | foto: TA ČR

Se zajímavým řešením přišli odborníci z Centra ENET při Vysoké škole báňské – Technické univerzitě Ostrava. Ve spolupráci s firmou Koma – Industry vyvíjejí automatický parkovací systém, který je navíc šetrný k přírodě. Sebevědomý český projekt podpořila i Technologická agentura ČR částkou přes deset milionů korun z programu EPSILON.

O co jde? „Zjednodušeně jde o typ parkovacího domu, kam nemusí řidič vůbec chodit – vše za něj zajistí automatický systém. Díky tomu se jedná o mnohem bezpečnější řešení, než jsou třeba podzemní garáže,“ říká Petr Konvalinka z Technologické agentury ČR.

Systém maximálně využívá stavební plochu, která je ve srovnání s klasickými parkovišti nesrovnatelně menší. Také si dokáže poradit s řešením nadzemním, podzemním i jejich kombinací. Pro řidiče je zase nespornou výhodou úspora času, kterou hledáním vhodného parkovacího místa ušetří. To je samozřejmě spojené i se snížením nákladů na palivo a menší produkcí škodlivin v ovzduší.

Konstrukce celé budovy bude navíc navržena tak, aby umožnila eliminaci prachových částic a zároveň i částečně hospodařila s dešťovou vodou. Vnitřek budou tvořit automatické manipulační vozíky a výtahy, které budou parkovat nosné palety s automobily. Vozíky budou vybaveny hybridním napájením včetně systému pro nabíjení elektromobilů.

„Celý systém automatické garáže je řízen pomocí umělé inteligence tak, že dokáže efektivně na stejnou plochu koncentrovat vyšší počet automobilů než klasické parkoviště. Veškeré tyto výhody v jednom dokážou zaručit, že využití bude i konkurenceschopnější ve svém odvětví,“ zdůraznil Stanislav Mišák z báňské univerzity.

Do roku 2021 chtějí autoři projektu postupně dokončit veškeré projektové etapy. Ty samozřejmě zahrnují vytvoření prototypu skutečných rozměrů, který bude podroben detailnímu testování pro zajištění zabezpečení parkovacího komplexu. Výstupem projektu bude řešení univerzální, škálovatelné a jednoduše upravitelné pro konkrétní podmínky vybrané lokality ve městě.

Chytré parkování

  • V Číně to zkoušejí našikmo. Ve městě Čchung-čching mají první diagonální parkování v zemi. Jak uvedly Novinky.cz, automatický parkovací systém v čínském městě zvedl kapacitu parkoviště z 24 vozidel na čtyřicet. Řidič najede na zvedací paletu a pomocí čipové karty ji odešle zaparkovat. Paleta zvedne příď auta do výšky. Auta tak parkují částečně pod sebou.
  • Existuje několik firem, které nabízejí montáž chytrých garáží. Například systém Car Tower umožňuje zaparkovat až 16 osobních aut na půdorysu dvou parkovacích míst. Vertikální rotační parkovací systém vypadá jako zmenšené ruské kolo. Zaparkovat do něj lze osobní vozy i vozy SUV. Ovládání je zajištěno pomocí dotykové obrazovky, identifikační karty nebo čipu. Existuje mnoho variant systému.
  • V Kanadě si s tím hlavou nelámou. Zřejmě největší parkoviště na světě pojme v klidu dvacet tisíc plechových miláčků. Komplex West Edmonton Mall v kanadské Albertě podle serveru Autoforum.cz celkově pokrývá plochu zhruba 490 tisíc metrů čtverečních. Je tu více než 800 obchodů a služeb, devět zábavních atrakcí, dva hotely a přes stovku stravovacích zařízení. Parkoviště mají rovnou pro dvacet tisíc aut.
  • Na okraji Plzně se nachází Smart City Polygon, kde si můžete v praxi vyzkoušet právě chytré parkování. Na volné místo vás navedou ukazatele. Systém naskenuje registrační značku auta a pak řidiče navádí na volné parkovací místo pomocí symbolů. Že je místo volné, pozná zařízení podle změn elektromagnetického pole. Pokud zapomenete, kde stojíte, stačí si pamatovat registračku.
  • V dánském městě Aarhus může na automatickém parkovišti stát až tisíc aut. Takovou kapacitu nikde v Česku nenajdete, ačkoli v Praze je systémů hned několik. Další jsou například v Ostravě u nádraží ve Svinově. Naopak ve Slaném byl takový parkovací dům letos po soudních tahanicích uzavřen.
Autor: Petr Holeček Metro.cz

Hlavní zprávy

Japonská Mazda MX-5 je nesmrtelná. Její milovníci zažijí o víkendu Rozkoš

vydáno 19. června 2024  17:20

Už za pár dní se bude okresem Náchod ozývat zvuk stovek motorů automobilů značky Mazda MX-5. Po pěti letech si tu totiž předposlední červnový víkend dají...  celý článek

Půllitr piva za 175, za vodu i 111 korun. „I tak to byl zážitek,“ popisují čeští fanoušci fotbalové Euro

vydáno 19. června 2024  5:00

Red Bull Aréna v německém Lipsku, která má kapacitu 41 122 míst, se včera otřásla v základech. Čeští fanoušci se totiž vydali na český úvodní zápas Eura,...  celý článek

Z Dlážděné je asfaltová. Rekonstrukci tratě u Masarykova nádraží se povedlo dokončit dřív

vydáno 19. června 2024  11:00

V Havlíčkově a Dlážděné ulici se má dnes brzy ráno po necelých dvou měsících opět začít ozývat cinkání tramvají. Dopravní podnik (DPP) zde totiž...  celý článek

Stopy po okupačních kulkách, které vydržely na fasádě a také vlajkodržáky na Letné

vydáno 16. června 2024  11:30

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek