metro.cz

Počasí v Praze

20 °C / 30 °C

Pátek 12. července 2024. Svátek má Bořek

Vjedete do garáže, vystoupíte a auto zaparkuje samo. Po práci ho najdete nabité

  11:02
Modré, fialové a oranžové zóny, nekonečné „kroužení“ a pokuty za špatné parkování. Množí se hlasy, že Praha potřebuje zažít revoluci v parkování.
Každé parkovací místo by mělo mít svou nabíječku. | foto: TA ČR

Se zajímavým řešením přišli odborníci z Centra ENET při Vysoké škole báňské – Technické univerzitě Ostrava. Ve spolupráci s firmou Koma – Industry vyvíjejí automatický parkovací systém, který je navíc šetrný k přírodě. Sebevědomý český projekt podpořila i Technologická agentura ČR částkou přes deset milionů korun z programu EPSILON.

O co jde? „Zjednodušeně jde o typ parkovacího domu, kam nemusí řidič vůbec chodit – vše za něj zajistí automatický systém. Díky tomu se jedná o mnohem bezpečnější řešení, než jsou třeba podzemní garáže,“ říká Petr Konvalinka z Technologické agentury ČR.

Systém maximálně využívá stavební plochu, která je ve srovnání s klasickými parkovišti nesrovnatelně menší. Také si dokáže poradit s řešením nadzemním, podzemním i jejich kombinací. Pro řidiče je zase nespornou výhodou úspora času, kterou hledáním vhodného parkovacího místa ušetří. To je samozřejmě spojené i se snížením nákladů na palivo a menší produkcí škodlivin v ovzduší.

Konstrukce celé budovy bude navíc navržena tak, aby umožnila eliminaci prachových částic a zároveň i částečně hospodařila s dešťovou vodou. Vnitřek budou tvořit automatické manipulační vozíky a výtahy, které budou parkovat nosné palety s automobily. Vozíky budou vybaveny hybridním napájením včetně systému pro nabíjení elektromobilů.

„Celý systém automatické garáže je řízen pomocí umělé inteligence tak, že dokáže efektivně na stejnou plochu koncentrovat vyšší počet automobilů než klasické parkoviště. Veškeré tyto výhody v jednom dokážou zaručit, že využití bude i konkurenceschopnější ve svém odvětví,“ zdůraznil Stanislav Mišák z báňské univerzity.

Do roku 2021 chtějí autoři projektu postupně dokončit veškeré projektové etapy. Ty samozřejmě zahrnují vytvoření prototypu skutečných rozměrů, který bude podroben detailnímu testování pro zajištění zabezpečení parkovacího komplexu. Výstupem projektu bude řešení univerzální, škálovatelné a jednoduše upravitelné pro konkrétní podmínky vybrané lokality ve městě.

Chytré parkování

  • V Číně to zkoušejí našikmo. Ve městě Čchung-čching mají první diagonální parkování v zemi. Jak uvedly Novinky.cz, automatický parkovací systém v čínském městě zvedl kapacitu parkoviště z 24 vozidel na čtyřicet. Řidič najede na zvedací paletu a pomocí čipové karty ji odešle zaparkovat. Paleta zvedne příď auta do výšky. Auta tak parkují částečně pod sebou.
  • Existuje několik firem, které nabízejí montáž chytrých garáží. Například systém Car Tower umožňuje zaparkovat až 16 osobních aut na půdorysu dvou parkovacích míst. Vertikální rotační parkovací systém vypadá jako zmenšené ruské kolo. Zaparkovat do něj lze osobní vozy i vozy SUV. Ovládání je zajištěno pomocí dotykové obrazovky, identifikační karty nebo čipu. Existuje mnoho variant systému.
  • V Kanadě si s tím hlavou nelámou. Zřejmě největší parkoviště na světě pojme v klidu dvacet tisíc plechových miláčků. Komplex West Edmonton Mall v kanadské Albertě podle serveru Autoforum.cz celkově pokrývá plochu zhruba 490 tisíc metrů čtverečních. Je tu více než 800 obchodů a služeb, devět zábavních atrakcí, dva hotely a přes stovku stravovacích zařízení. Parkoviště mají rovnou pro dvacet tisíc aut.
  • Na okraji Plzně se nachází Smart City Polygon, kde si můžete v praxi vyzkoušet právě chytré parkování. Na volné místo vás navedou ukazatele. Systém naskenuje registrační značku auta a pak řidiče navádí na volné parkovací místo pomocí symbolů. Že je místo volné, pozná zařízení podle změn elektromagnetického pole. Pokud zapomenete, kde stojíte, stačí si pamatovat registračku.
  • V dánském městě Aarhus může na automatickém parkovišti stát až tisíc aut. Takovou kapacitu nikde v Česku nenajdete, ačkoli v Praze je systémů hned několik. Další jsou například v Ostravě u nádraží ve Svinově. Naopak ve Slaném byl takový parkovací dům letos po soudních tahanicích uzavřen.
Autor: Petr Holeček Metro.cz

Hlavní zprávy

Slunce opaluje pokožku a také aktivuje pudy. Letní sexy románek může skončit třeba „čapí chůzí“

vydáno 12. července 2024  4:45

Je to už třiapadesát let, kdy se začínající lékař Roman Trýzna dostal k tomu, že se na pražské venerologii učil herec Petr Čepek, jak správně zahrát...  celý článek

Sbírky „venkovských“ galerií překvapí. Ukrývají jedinečná díla i světoznámých umělců

vydáno 11. července 2024  12:13

Vydat se za uměním do Prahy je logické. Jsou tu perly od gotiky po současnost, od manýrismu po kubismus. Vše na jednom místě. Jenže překvapivě hodnotná...  celý článek

Srnčata zachraňují před krutou smrtí, norování jim ale nevadí, diví se ochránci přírody

vydáno 11. července 2024  6:53

Myslivci a další dobrovolníci se v těchto dnech usilovně snaží bezmocná srnčata zachraňovat před ostrými sekačkami. Nově se k vyhledávání mláďat používají...  celý článek

Fotbalové léto Kaizen Gaming je tady!

vydáno 11. července 2024  6:00

Přední světová sázková společnost se stala oficiálním partnerem fotbalových turnajů UEFA EURO 2024™ i CONMEBOL Copa America™️ 2024, což je v tomto...  celý článek