metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 29 °C

Pátek 19. července 2024. Svátek má Čeněk

V neděli dojde k úpravám časů i počtu spojů napříč republikou

  5:52
Poslední dny zbývají do začátku platnosti nového jízdního řádu, provoz na železnici se jím bude řídit od neděle 15. prosince.
Usměvavé pracovníky ve vestách potkáte v Praze. | foto: Ropid

Pokud jste v těchto dnech cestovali přes některá z klíčových nádraží Prahy, Brna a dalších tuzemských metropolí, patrně se vám v rukou ocitl nový kartičkový jízdní řád. Od této neděle totiž oznámily změny jak Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), jež je v tuzemsku tvůrcem jízdních řádů na železnici, tak České dráhy a dopravní podniky velkých měst. „Řády a užitečné tiskoviny rozdáváme na smíchovském nádraží, na trase Bubny–Vltavská a na Kačerově,“ uvádí organizátor pražské dopravy Ropid.

Častěji do Polska
Největší český železniční dopravce v novém jízdním řádu posiluje zejména dálkovou dopravu a rozšiřuje nabídku spojů. Více vlaků má začít jezdit například do Rakouska a Polska. Od května příštího roku poprvé vyjede přímé spojení Štýrského Hradce a Vídně s Drážďany a Berlínem. Tento railjet s názvem Vindobona spojí Brno s německými městy, kde budou moci cestující přestoupit na rychlovlaky jedoucí dál do západní Evropy. V čase dopravní špičky bude v pátek a v neděli v úseku Praha– Brno–Praha doplněn o posilovou dvojici vlaků nazývanou Brněnský drak.

Více spojů pro Moravany
V pátek a v neděli posílí také spoje mezi Prahou, Břeclaví a Vídní a rovněž mezi severní Moravou a Rakouskem. Severomoravané pak budou moci využívat až čtyři páry přímých vlaků do Vídně a nově navíc jeden až do jižního Rakouska. Již dříve zavedený spoj Porta Moravica naopak bude nově pokračovat do Krakova a Přemyšle na východě Polska, kousek od ukrajinských hranic.

Vlak s názvem EuroCity Báthory bude jezdit až do polského Terespolu při běloruských hranicích. Většina spojů Valašského expresu bude naopak zkrácena do slovenského Púchova.

Do Třeboně i Klatov
Množství větších i drobných změn v jízdních řádech se dočká i vnitrostátní doprava. Zlepšení mohou již netrpělivě očekávat cestující, kteří pravidelně pendlují mezi Prahou a západními Čechami. Nově tu totiž bude jezdit mnohem více přímých vlaků do Klatov, jež by si navíc měly o několik minut polepšit. Příjemnou novinkou pro ty, kteří by se chtěli občas zdržet v Děčíně a naopak, je zařazení posledního večerního rychlíku z Děčína do Prahy ve 21.46. Ten tu dříve jezdil pouze v neděli, což mělo za následek stovky stížností cestujících. Nově bude pendlovat denně.

Jihočeská města Třeboň a České Velenice budou mít po letité přestávce přímé spojení s Prahou, a to zhruba čtyřikrát denně. U vybraných spojů, například rychlíků Rožmberk linky R 11, dojde k navýšení počtu jízd. Některé totiž jezdily jen ve vybrané dny v týdnu.

Brno a Praha
Celostátní změna řádů od 15. prosince potká také ty brněnské. Jde však o drobné úpravy, které jsou srovnatelné s těmi, jež budou řešit v Praze. Hlavní změny navíc Brňané pocítili již začátkem prosince. Dopravní podnik města Brna otevřel tramvajovou trať v Zábrdovické ulici a obnovil tak linky na Starou osadu. Zároveň zprovoznil úsek trolejbusové trati mezi zastávkami Novolíšeňská a Jírova. Tato novinka s sebou nese i úpravu tras autobusových linek na východě města.

Protože chce brněnský dopravce potěšit také početný zástup těch, kteří prosili o zachování linky X27 mezi Dělnickým domem a sídlištěm Vinohrady, bude jezdit dál. Spojení tu nově zajistí linka 78. Ta obslouží sídliště Vinohrady a také zastávku Strnadova.

Pražský dopravní podnik již spustil většinu změn. Mezi ně patří například linka 192 z Nemocnice Pod Petřínem na Florenc, kterou nahradí linka 194. Se začátkem prosince se také přejmenovaly dvě zastávky. Krausova je nově Sídliště Letňany a Milovice, Rozc. Zbožíčko nese název Milovice, Třešňová.

Jedinou významnější změnou je spuštění integrace Rakovnicka, která zahrnuje autobusové linky na trase Praha– Rakovník a regionální linky mezi Kladnem, Berounem a Rakovníkem. Na nových linkách bude platit tarif PID stejně jako v hlavním městě, včetně využití Lítačky.

Další změny jízdních řádů v Praze a okolí

  • I železniční stanice si jednou začas zaslouží omladit, hlavně proto, aby mohly dál bezpečně fungovat. V pražských Vršovicích tohle potřebné omlazení přinese od neděle pořádnou výluku. A to až do srpna 2021. „Za komplikace se omlouváme,“ uvádí organizátor dopravy Ropid.
  • Vlivem probíhající modernizace vršovické stanice Pražany od 15. prosince do odvolání čekají následující změny: vlaky linek S8 a S88 ve směru Vrané nad Vltavou budou vedeny na nově zprovozněné čtvrté nástupiště (koleje číslo 6 a 7), přístup ke kolejím číslo 6 a 7 bude dočasně možný pouze z Bartoškovy ulice. 
  • Při přestupu mezi linkami S8 nebo S88 a ostatními vlaky bude potřeba ve Vršovicích počítat s delším přestupem (zhruba 20 minut). Při cestě ke kolejím číslo 6 a 7 bude zároveň možné využít bus 193 do zastávky Náměstí Bratří Synků. 
  • V rámci aktuální etapy integrace Rakovnicka do Pražské integrované dopravy dochází ke změnám nejen v okolí Rakovníka a Kladna, ale také v blízkosti metropole. Ukázkou toho, jak pět set metrů navíc může významně zlepšit dopravní obsluhu města, je podle Ropidu linka 347, která nově spojí obyvatele Hostivice s jejich nádražím. Všechny její spoje budou ve stanici Hostivice po celý den navázány na vlaky ve směru Praha. „A nemusíte se bát, že byste se do vlaku již nevešli. V rámci nového řádu na železnici dochází k navýšení kapacity špičkových spojů téměř o 50 sedadel na spoj,“ píše Ropid.
  • l Drobné změny se chystají také v pojmenování vlaků napříč republikou. Dosavadní spoje Hradečanu v trase Praha – Hradec Králové – Trutnov ponesou nově jméno Krakonoš a v jízdních řádech se tak výrazně odliší.
Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Kina pod širákem mají zvláštní atmosféru. Víme, kde v metropoli zažít pravou letní pohodičku

vydáno 19. července 2024  5:36

Možností, kde o prázdninách mrknout na film, jsou v Praze desítky. Pár tipů na letní kina má i deník Metro. Náš výběr nabízí klasiky pro velký počet...  celý článek

Mladí nepracují efektivněji, jen v práci nechtějí strávit celý život

vydáno 18. července 2024  19:46

Čtyřdenní pracovní doba se v Evropě stává trendem. Svým zaměstnancům ji nabízejí například firmy na Islandu, v Belgii, Švýcarsku nebo Německu. V Česku se...  celý článek

Zastávky na znamení plošně zavedli před třemi týdny. PIDiatr Vondráček je ale ne vždy stíhá hlásit

vydáno 18. července 2024  14:52

„Pro výstup stiskněte tlačítko.“ Tuhle hlášku slýchávají cestující v pražských autobusech a trolejbusech od konce minulého měsíce častěji, než by možná...  celý článek

Zvířata na Facebooku frčí víc než pervitin. Jaké jsou nejbizarnější zásahy pražských strážníků?

vydáno 18. července 2024  11:00

Připravili jsme přehled nejbizarnějších zásahů strážníků. V létě si máknou i kvůli nepozorným chovatelům. Co byste třeba udělali, kdybyste viděli zalézat...  celý článek