metro.cz

Počasí v Praze

20 °C / 24 °C

Středa 24. července 2024. Svátek má Kristýna

V neděli dojde k úpravám časů i počtu spojů napříč republikou

  5:52
Poslední dny zbývají do začátku platnosti nového jízdního řádu, provoz na železnici se jím bude řídit od neděle 15. prosince.
Usměvavé pracovníky ve vestách potkáte v Praze. | foto: Ropid

Pokud jste v těchto dnech cestovali přes některá z klíčových nádraží Prahy, Brna a dalších tuzemských metropolí, patrně se vám v rukou ocitl nový kartičkový jízdní řád. Od této neděle totiž oznámily změny jak Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), jež je v tuzemsku tvůrcem jízdních řádů na železnici, tak České dráhy a dopravní podniky velkých měst. „Řády a užitečné tiskoviny rozdáváme na smíchovském nádraží, na trase Bubny–Vltavská a na Kačerově,“ uvádí organizátor pražské dopravy Ropid.

Častěji do Polska
Největší český železniční dopravce v novém jízdním řádu posiluje zejména dálkovou dopravu a rozšiřuje nabídku spojů. Více vlaků má začít jezdit například do Rakouska a Polska. Od května příštího roku poprvé vyjede přímé spojení Štýrského Hradce a Vídně s Drážďany a Berlínem. Tento railjet s názvem Vindobona spojí Brno s německými městy, kde budou moci cestující přestoupit na rychlovlaky jedoucí dál do západní Evropy. V čase dopravní špičky bude v pátek a v neděli v úseku Praha– Brno–Praha doplněn o posilovou dvojici vlaků nazývanou Brněnský drak.

Více spojů pro Moravany
V pátek a v neděli posílí také spoje mezi Prahou, Břeclaví a Vídní a rovněž mezi severní Moravou a Rakouskem. Severomoravané pak budou moci využívat až čtyři páry přímých vlaků do Vídně a nově navíc jeden až do jižního Rakouska. Již dříve zavedený spoj Porta Moravica naopak bude nově pokračovat do Krakova a Přemyšle na východě Polska, kousek od ukrajinských hranic.

Vlak s názvem EuroCity Báthory bude jezdit až do polského Terespolu při běloruských hranicích. Většina spojů Valašského expresu bude naopak zkrácena do slovenského Púchova.

Do Třeboně i Klatov
Množství větších i drobných změn v jízdních řádech se dočká i vnitrostátní doprava. Zlepšení mohou již netrpělivě očekávat cestující, kteří pravidelně pendlují mezi Prahou a západními Čechami. Nově tu totiž bude jezdit mnohem více přímých vlaků do Klatov, jež by si navíc měly o několik minut polepšit. Příjemnou novinkou pro ty, kteří by se chtěli občas zdržet v Děčíně a naopak, je zařazení posledního večerního rychlíku z Děčína do Prahy ve 21.46. Ten tu dříve jezdil pouze v neděli, což mělo za následek stovky stížností cestujících. Nově bude pendlovat denně.

Jihočeská města Třeboň a České Velenice budou mít po letité přestávce přímé spojení s Prahou, a to zhruba čtyřikrát denně. U vybraných spojů, například rychlíků Rožmberk linky R 11, dojde k navýšení počtu jízd. Některé totiž jezdily jen ve vybrané dny v týdnu.

Brno a Praha
Celostátní změna řádů od 15. prosince potká také ty brněnské. Jde však o drobné úpravy, které jsou srovnatelné s těmi, jež budou řešit v Praze. Hlavní změny navíc Brňané pocítili již začátkem prosince. Dopravní podnik města Brna otevřel tramvajovou trať v Zábrdovické ulici a obnovil tak linky na Starou osadu. Zároveň zprovoznil úsek trolejbusové trati mezi zastávkami Novolíšeňská a Jírova. Tato novinka s sebou nese i úpravu tras autobusových linek na východě města.

Protože chce brněnský dopravce potěšit také početný zástup těch, kteří prosili o zachování linky X27 mezi Dělnickým domem a sídlištěm Vinohrady, bude jezdit dál. Spojení tu nově zajistí linka 78. Ta obslouží sídliště Vinohrady a také zastávku Strnadova.

Pražský dopravní podnik již spustil většinu změn. Mezi ně patří například linka 192 z Nemocnice Pod Petřínem na Florenc, kterou nahradí linka 194. Se začátkem prosince se také přejmenovaly dvě zastávky. Krausova je nově Sídliště Letňany a Milovice, Rozc. Zbožíčko nese název Milovice, Třešňová.

Jedinou významnější změnou je spuštění integrace Rakovnicka, která zahrnuje autobusové linky na trase Praha– Rakovník a regionální linky mezi Kladnem, Berounem a Rakovníkem. Na nových linkách bude platit tarif PID stejně jako v hlavním městě, včetně využití Lítačky.

Další změny jízdních řádů v Praze a okolí

  • I železniční stanice si jednou začas zaslouží omladit, hlavně proto, aby mohly dál bezpečně fungovat. V pražských Vršovicích tohle potřebné omlazení přinese od neděle pořádnou výluku. A to až do srpna 2021. „Za komplikace se omlouváme,“ uvádí organizátor dopravy Ropid.
  • Vlivem probíhající modernizace vršovické stanice Pražany od 15. prosince do odvolání čekají následující změny: vlaky linek S8 a S88 ve směru Vrané nad Vltavou budou vedeny na nově zprovozněné čtvrté nástupiště (koleje číslo 6 a 7), přístup ke kolejím číslo 6 a 7 bude dočasně možný pouze z Bartoškovy ulice. 
  • Při přestupu mezi linkami S8 nebo S88 a ostatními vlaky bude potřeba ve Vršovicích počítat s delším přestupem (zhruba 20 minut). Při cestě ke kolejím číslo 6 a 7 bude zároveň možné využít bus 193 do zastávky Náměstí Bratří Synků. 
  • V rámci aktuální etapy integrace Rakovnicka do Pražské integrované dopravy dochází ke změnám nejen v okolí Rakovníka a Kladna, ale také v blízkosti metropole. Ukázkou toho, jak pět set metrů navíc může významně zlepšit dopravní obsluhu města, je podle Ropidu linka 347, která nově spojí obyvatele Hostivice s jejich nádražím. Všechny její spoje budou ve stanici Hostivice po celý den navázány na vlaky ve směru Praha. „A nemusíte se bát, že byste se do vlaku již nevešli. V rámci nového řádu na železnici dochází k navýšení kapacity špičkových spojů téměř o 50 sedadel na spoj,“ píše Ropid.
  • l Drobné změny se chystají také v pojmenování vlaků napříč republikou. Dosavadní spoje Hradečanu v trase Praha – Hradec Králové – Trutnov ponesou nově jméno Krakonoš a v jízdních řádech se tak výrazně odliší.
Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Nejočekávanější komiksový snímek roku je tu. Na úspěchu Deadpoola vydělají fandové i producenti

vydáno 24. července 2024  15:56

Výbuchy, kulky i utržené končetiny létající vzduchem, proklatě černý humor. To vše nabídla v kinech dvojice snímků Deadpool (2016) a Deadpool 2 (2018)....  celý článek

Kde je mé mlžítko? Rozmístění sprch a osvěžítek lze snadno naklikat v mapách na internetu

vydáno 24. července 2024  11:00

Pítka, fontány, brouzdaliště i zrekonstruované pumpy. To jsou místa, kde se mohou Pražané svlažit přímo v ulicích rozpáleného města. Nejvíce trendy jsou...  celý článek

Než bych se hýbal, to si raději nesundám tričko. Kila nad limit na plážích i schováváme

vydáno 24. července 2024  5:00

Vystavit tělo veřejnému obdivu, nebo ho skrýt pod hladinou? Tak může znít dilema, které mnohdy trápí lidi ve chvíli, kdy mají pocit, že jejich postava...  celý článek

První chytrá tramvaj jezdí v Plzni. Umí reagovat na překážky a v provozu pustit spěchající hasiče

vydáno 23. července 2024  15:17

Hned v úvodu si řekněme, že doba, kdy se českými městy budou prohánět tramvaje bez řidiče, není úplně za rohem. Přesto je v dohlednu. Jak by mohla...  celý článek