Podívat se třeba na ručně vyřezávané i několik století staré postavičky Ježíška, Josefa a Marie můžete během prosince na mnoha místech po Praze.
Vyrazit prohlédnout si tradiční výjev Vánoc můžete už v těchto dnech. Především jde o různé výstavy. Jedna probíhá v Muzeu Karlova mostu. K vidění je zde až do začátku února třeba slaměný betlém v životní velikosti polského umělce Andrzeje Wrzecionka, Vltavský rybí betlém zapsaný v České knize rekordů, Africký z ebenového dřeva nebo také betlém z kukuřičného šustí.
„Letošní výstava sestává i z předmětů zapůjčených Muzeem Vysočiny Třebíč, které tvoří například stavěcí a skříňové betlémy převážně z 19. až 20. století nebo tabla Muzejního spolku Třebíč z roku 1943 s ukázkou prací třebíčských betlémářů,“ říká k výstavě kurátor výstavy Michal Cihla.
Další tradiční expozice se nachází v Betlémské kapli. Letos jde o jubilejní čtyřicátý ročník výstavy, který ukáže to nejlepší z předchozích let. Jsou zde betlémy z nejrůznějších materiálů i oblastí. Součástí výstavy jsou také ukázky klasických řemesel, vánočních zvyků nebo pestré vánoční ozdoby.
Od roku 2000 se koná výstava také v areálu kostela Panny Marie Sněžné na Jungmannově náměstí. Mapuje současnou tvorbu betlémů jak v otázce tvůrců, tak v rozsahu použitých materiálů. Výstavu tvoří i mnoho historických betlémů.
„Nejpoutavější je mechanický betlém pana Jiřího Votruby, který je v současné době již 4,5 metru dlouhý, a betlém postavený podle Třešťských betlémů s historickými figurkami řezbáře Boudného, který s rozměry 3 x 2,5 metru patří k největším v Praze,“ lákají na expozici pořadatelé.
Pražské Jezulátko zve od začátku tohoto týdne na deskový malovaný betlém před kostelem i na svatou rodinu uvnitř. Tradiční výstava pak probíhá celoročně v muzeu kostela, kde jsou k vidění betlémy třeba z Jižní a Střední Ameriky, Kanady nebo Filipín. Další jesličky lze spatřit ve Chvalském zámku, kde je výstava jihočeských betlémů, nebo v Ořechu, kde si svůj betlém staví i postavičky Pat a Mat.
V bazilice sv. Petra a Pavla na Vyšehradě je typický betlém z 19. století k vidění už od 1. prosince. Tři dny před tím Štědrým začne tradiční výstava více než dvou stovek betlémů z různých materiálů a koutů světa v prostorách Gymnázia Jana Keplera.
Dalších několik desítek kostelů po celé metropoli nabídne své výjevy se svatou rodinou především přes Vánoce a v dalších dnech až do začátku příštího roku. Jde například o klasický betlém u Lorety s téměř padesáti figurami v životní velikosti. Své ukážou třeba i v katedrále sv. Víta, Vojtěcha a Václava na Hradě nebo v kostele Nejsvětějšího Srdce Páně na náměstí Jiřího z Poděbrad.
Kam vyrazit v Praze za betlémy?
|