metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 19 °C

Pátek 14. června 2024. Svátek má Roland

Vybírat si architekty světového jména je velká výhoda, říká manažerka developera

  15:05
Původem český developer UDI Group podniká převážně v zahraničí. Kromě Česka rozvíjí projekty v Polsku, Maďarsku a Srbsku, ale třeba i v Panamě a Kostarice.
Ke spolupráci na latinskoamerickém trhu skupina vybrala předního dánského...

Ke spolupráci na latinskoamerickém trhu skupina vybrala předního dánského architekta Mortena Schmidta. | foto: UDI GROUP

Ke spolupráci si často UDI Group vybírá architekty v mezinárodních soutěžích, do kterých zve přední jména světové architektury. Šanci dává ale také místním ateliérům. „U velkých projektů pořádáme architektonické soutěže, do nichž zveme slavná jména z celého světa. Chceme tak najít neotřelý design, který bude zároveň efektivní a funkční,“ vysvětlila ředitelka strategie UDI Group Marcela Fialková.

Věhlasní architekti vybraní v soutěži jsou autory koncepce a designu, ale samozřejmě na místním trhu pak spolupracují s tamním ateliérem, který jejich vize zasazuje do místních podmínek. To je obvyklý koncept, který původem česká developerská skupina v zahraničí na významných projektech používá. Primární je pro developera to, že spolupracuje se zkušenými praktiky, kteří mají za sebou mnoho velkých projektů o stovkách nebo tisících bytů. Právě na takové projekty se totiž UDI Group zaměřuje. Preferuje tak partnery a architekty, u nichž se může spolehnout na profesionalitu a zkušenosti s nejnáročnějšími podmínkami v různých zemích světa.

Dánský architekt v Panamě, britský v Srbsku
Spolupráce autora konceptu se světovým renomé s místním ateliérem, který zná perfektně lokální podmínky, zákony, ale třeba také poptávku, se skupině osvědčila například na projektech v Latinské Americe. Tam se developer rozhodl diverzifikovat své podnikání proto, aby měl fungující trh v případě, že na Evropu dopadne stagnace. To se v uplynulých letech nakonec stalo, takže rozhodnutí jít podnikat do Ameriky bylo velmi prozíravé.

Zkušená odbornice

  • Marcela Fialková je ředitelkou strategie mezinárodní developerské skupiny UDI Group.
  • Začínala jako ekonomická novinářka, později pracovala v komunikaci Českých aerolinií, managementu Central Group nebo jako poradkyně ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové na přípravě nového stavebního zákona.

„Rozhodli jsme se tam jít s konceptem, který navrhl dánský architekt Morten Schmidt. Zakladatel slavného dánského ateliéru SHL – Schmidt Hammer Lassen přišel s unikátním designem, který naše projekty velmi odlišuje od tamní produkce, a co je hlavní, lidem se líbí,“ dodala Fialková. Podle ní Schmidt spolupracuje s lokální společností Urbanismo v Panamě a Sauma v Kostarice. Pro UDI Group navrhuje tři projekty. První z nich Square 72 by společnost chtěla začít stavět již za pár měsíců. Byty v Latinské Americe mohou být velmi zajímavou investicí i pro české investory. Jsou levnější než v Praze a je možné je pronajímat pro místní manažery nebo je i využít pro rekreační pobyty.

Také největší projekt skupiny UDI Group – novou čtvrť Duga v srbském Bělehradu – navrhuje přední světový architekt Ian Bogle. Skupina si ho vybrala v mezinárodní soutěži. Do projektu, v jehož rámci vznikne víc než 1800 bytů, 50 tisíc m2 kanceláří a hotel, ale třeba i mateřská škola, bude developer investovat řádově 14 miliard korun. Koncept Iana Bogla vybral z téměř desítky návrhů od špičkových architektů z celého světa. Zabodoval nejen moderním designem, ale i udržitelným řešením. Hlavně však nejlépe vyřešil požadavky na výhledy z budov jak na nově vznikající lineární park na jedné straně, tak na Dunaj na straně druhé.

S předními architekty ale UDI Group spolupracuje i na dalších trzích včetně Česka. V Polsku projekt s tisícovkou bytů navrhuje přední polský ateliér Kurylowicz & Associates. Do Maďarska zase UDI Group na práci na svém projektu kancelářské budovy, bytů a hotelu přivedla přední rakousko-německý ateliér ATP.

Vertikální zahrada v pražských Lužinách
V Česku nyní UDI Group staví kromě logistických center také rezidenční projekt Bytové domy Lužiny. Jeho autorem je ateliér Hlaváček & Partner. Tam se skupina zaměřila hlavně na zeleň. Projekt nemá jako jiné stavby rozsáhlé okolí, které by bylo možné zkultivovat zelení, a tak ji developer umístil na střechy a fasádu. Přímo na domě tak bude v kontejnerech víc než desítka stromů a stovky rostlin v integrovaných truhlících na balkonech. Dům tak bude vypadat jako vertikální zahrada o 15 podlažích. Na střeše bude intenzivní zeleň na půdě o mocnosti až jeden metr, tedy opravdu poměrně bujná střešní zeleň.

Také u českých projektů začala skupina vybírat autory architektury pomocí soutěže. V tendru tak letos zvolila například ateliér Arch.Design, který pro ni připraví druhou fázi brněnského projektu s více než 900 ubytovacích jednotek na střednědobý a dlouhodobý pronájem. A nyní hledá architekty na další své projekty v Praze.

Hlavní zprávy

Být gamer už není stigma, říká muž, jenž pamatuje válku mezi Levelem a Score

vydáno 14. června 2024  5:17

Kde jsou ty časy, když si vývojáři videoher museli na všechno přijít sami – od napsání programu až po jejich vydání. Jak vznikly legendy jako Dungeon...  celý článek

Nájemní zabijáci neexistují? Vrah naoko je romantická komedie šmrncnutá krimi zápletkou

Strážce streamu
vydáno 14. června 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Skutečnými událostmi inspirovaná komedie o učiteli a policejním důstojníkovi v jednom, který se pro úspěch tajných akcí musí vydávat za nájemné zabijáky...  celý článek

Benjamin Netanjahu je pro Izrael větší hrozba než Hamás, říká muž, který sloužil v Gaze

vydáno 13. června 2024  18:20

David Shorf sloužil v izraelské armádě, byl zástupcem šéfredaktora Lidových novin, hrál v kapele Raketa Bořka Slezáčka, nyní se pohybuje v marketingu,...  celý článek

Pořádná kontrola spotřeby je lepší než další solární panely na střeše, radí odborník

vydáno 13. června 2024  10:02

Zjednodušení instalací fotovoltaických elektráren a jejich vzájemné propojení mezi soukromými osobami nebo třeba obcemi zajistilo boom střešních...  celý článek