metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 24 °C

Středa 1. května 2024. Svátek práce

Pro českého developera UDI Group pracují přední architekti z celého světa

  14:31
Původem český developer UDI Group dnes podniká převážně v zahraničí. Kromě Česka rozvíjí projekty v Polsku, Maďarsku a Srbsku, ale třeba i v Panamě a Kostarice. Na tak vzdálený trh se nevydal stavět bytové domy žádný jiný český developer. Hranice nezná UDI Group ale ani při výběru architektů svých projektů. Na ty vlajkové si vybírá autory v mezinárodních soutěžích, do kterých zve přední jména světové architektury. Šanci dává ale také místní ateliérům.
Největší projekt skupiny UDI Group Duga v srbském Bělehradu navrhl přední...

Největší projekt skupiny UDI Group Duga v srbském Bělehradu navrhl přední britský architekt Ian Bogle, celkem zde skupina bude investovat 14 miliard korun. | foto: UDI GROUP

„U velkých projektů pořádáme architektonické soutěže, do nichž zveme slavná jména z celého světa. Chceme tak najít neotřelý design, který bude zároveň efektivní a funkční,“ vysvětlila ředitelka strategie UDI Group Marcela Fialková. Věhlasní architekti vybraní v soutěži jsou autory koncepce a designu, ale samozřejmě na místním trhu pak spolupracují s tamním ateliérem, který jejich vize zasazuje do místních podmínek. To je obvyklý koncept, který původem česká developerská skupina v zahraničí na významných projektech používá.

„Primární je pro nás to, že spolupracujeme se zkušenými praktiky, kteří mají za sebou mnoho velkých projektů o stovkách nebo tisících bytů, na které se zaměřujeme. Můžeme se tak spolehnout na profesionalitu a zkušenosti s nejnáročnějšími podmínkami v různých zemích světa,“ vysvětlil ředitel developmentu UDI Group Jan Chromeček.

Dánský architekt v Panamě, britský v Srbsku
Spolupráce autora konceptu se světovým renomé s místním ateliérem, který zná perfektně lokální podmínky, zákony, ale třeba také poptávku, se skupině velmi osvědčila například na projektech v Latinské Americe. Tam se developer rozhodl diverzifikovat své podnikání proto, aby měl fungující trh v případě, že na Evropu dopadne stagnace. To se v uplynulých letech nakonec i stalo, takže rozhodnutí jít podnikat do Ameriky bylo velmi prozíravé.

Ke spolupráci na latinskoamerickém trhu skupina vybrala předního dánského architekta Mortena Schmidta.

„Rozhodli jsme se tam jít s konceptem, který navrhl dánský architekt Morten Schmidt. Zakladatel slavného dánského ateliéru SHL - Schmidt Hammer Lassen přišel s unikátním designem, který naše projekty velmi odlišuje od tamní produkce a co je hlavní, lidem se líbí,“ dodala Fialková. Podle ní Schmidt spolupracuje s lokální společností Urbanismo v Panamě a Sauma v Kostarice. Pro UDI Group navrhuje tři projekty. První z nich Square 72 by společnost chtěla začít stavět již za pár měsíců.

Také největší projekt skupiny UDI Group – novou čtvrť Duga v srbském hlavním městě Bělehradu navrhuje přední světový architekt Ian Bogle. Skupina si ho vybrala v mezinárodní soutěži. Do projektu, v jehož rámci vznikne víc než 1800 bytů, 50 tisíc m2 kanceláří a hotel, ale třeba i mateřská škola, bude developer investovat řádově 14 miliard korun. Koncept Iana Bogla vybral z téměř desítky návrhů od špičkových architektů z celého světa. Zabodoval nejen moderním designem, ale i udržitelným řešením. Hlavně ale nejlépe vyřešil požadavky na výhledy z budov jak na nově vznikající lineární park na jedné straně, tak na Dunaj na straně druhé.

S předními architekty ale UDI Group spolupracuje i na dalších trzích včetně ČR. V Polsku projekt s tisícovkou bytů navrhuje přední polský ateliér Kurylowicz & Associates. Do Maďarska zase UDI Group na práci na svém projektu kancelářské budovy, bytů a hotelu přivedla přední rakousko-německý ateliér ATP.

Vertikální zahrada na českém projektu UDI Group v Praze na Lužinách
V Česku nyní UDI Group staví kromě logistických center také rezidenční projekt Bytové domy Lužiny. Jeho autorem je ateliér Hlaváček & Partner. Tam se skupina zaměřila hlavně na zeleň. Projekt nemá jako jiné stavby rozsáhlé okolí, které by bylo možné zkultivovat zelení, a tak ji developer umístil na střechy a fasádu. Přímo na domě tak bude v kontejnerech víc než desítka stromů a stovky rostlin v integrovaných truhlících na balkónech. Dům tak bude vypadat jako vertikální zahrada o 15 podlažích. Na střeše bude intenzívní zeleň na půdě o mocnosti až jeden metr, tedy opravdu poměrně bujná střešní zeleň.

Na střechách projektu Bytové domy Lužiny vzniknou zelené zahrady se stromy.

Také u českých projektů začala skupina vybírat autory architektury pomocí soutěže. V tendru tak letos zvolila například ateliér Arch.Design, který pro ni připraví druhou fázi brněnského projektu s více než 900 ubytovacích jednotek na střednědobý a dlouhodobý pronájem. A nyní hledá architekty na další své projekty v Praze.

Hlavní zprávy

Domeček hříbeček. Betonová lobby o byznys nepřijde, ale zdroje ubývají

vydáno 1. května 2024  11:00

Nic není nemožné. Vedle obnovitelných energií mají lidé i obnovitelné stavební materiály. Není to jen dřevo. Kámen, písek, cement, beton, štěrk. Převaha...  celý článek

Zdravim, zdravim, dobré dopo. Pražské ostrovy na čtyři dny ovládne hudba

vydáno 30. dubna 2024  10:00

Pokud jste na sociálních sítích, zřejmě vás neminul pozdrav „zdravim, zdravim, dobré dopo“. Hláška je dílem hudebníka Rohonyho, který v oboru rozhodně...  celý článek

Co krok, to dopravní značka či tabulka se zákazem. Česko se „výhrůžkami“ jenom hemží

vydáno 29. dubna 2024  11:59

Možná si ještě vybavíte pražskou „aféru“, kdy strážníci vykazovali ze svahů Petřína sáňkující děti. Aby pak udělalo město výjimku, když nechalo drobotinu...  celý článek

Umělá inteligence by se ráda stala psychoterapeutem. Opravdu dokáže pomoci?

vydáno 29. dubna 2024  5:53

Textů o AI jste už určitě četli mnoho. Umělá inteligence se snaží rozvíjet doslova v každém oboru. Jistě už jste slyšeli o AI v soudnictví, v IT...  celý článek