metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 10 °C

Pondělí 26. února 2024. Svátek má Dorota
Planetární stezka | foto: Pavel Hrabica, Metro.cz

Výlet. Za planetami k Vltavě

  7:53
Sluneční soustavou jedna ku miliardě se můžete projít nebo projet po nové Planetární stezce v Praze.

Téměř padesát planet, planetek a měsíců startuje kousek od psího útulku v pražské Troji. Míří podél vltavských břehů směrem na Máslovice. Slunce, největší z těles na samotném počátku trasy, má průměr přes metr, ostatní jsou v porovnání s ním leckdy až trpasličí. Největší má průměr 143 milimetrů, nejmenší z měsíců jen jeden milimetr.

Stezku má pod patronací sdružení Hvězdolet a Kosmoklub, třináctikilometrová vesmírná expozice vznikala přibližně rok. Jednotlivá tělesa jsou od Slunce, kterým procházka začíná, vzdálená v metrech úměrně tomu, jak daleko jsou ve vesmíru. Chyby jsou podle tvůrců stezky řádově maximálně v metrech, někdy bylo nutné brát v úvahu, že v cestě stojí stromy a další objekty podél řeky.

Kdo s nápadem přišel? Autor myšlenky Tomáš Kocourek se přiznává, že nebyl zcela originální. „Jeli jsme s dětmi z Hradce Králové, kde taková stezka už je, a v autě na dálnici mě napadlo, že by šlo totéž udělat i v Praze,“ říká iniciátor pražské Planetární stezky. Hledat prý místo nemusel, protože mu navigace podél Vltavy vytanula na mysli ihned.

Zbývalo jen dojednat podmínky „zapůjčení“ místa s Povodím Vltavy. „Povodí by nám možná místa, kam jsme jednotlivé objekty pak instalovali, asi i darovalo, ale bylo by to právně hodně složité,“ říká Tomáš Kocourek. A tak mají provozovatelé stezky místa na planety a další vesmírné objekty jen pronajatá.

Stezka vyšla shodou okolností téměř od jednoho přívozu k druhému, lze ji absolvovat buď pěšky, nebo na kole. Protože se nachází v záplavové zóně, už předem vyloučili planety a podstavce pod ně z plastu nebo ze dřeva. Zvítězila varianta nerezových stojanů, které jsou ukotvené do země v betonu. Každý podstavec obsahuje kolem sto kilogramů betonu a je asi osmdesát centimetrů v hloubce.

Většina modelů je vysoustružená z nerezové oceli, jedině slunce je betonové. Měří v průměru 1393 milimetrů a váží solidní tři tuny. Také jeho ukotvení na pěti nohách je těžší než zbylé planety a planetky – betonové základy váží tunu.

Komentáře

Hlavní zprávy

Česká republika je jednou z nejlepších zemí pro život, říká cestovatel Petr Horký

vydáno 26. února 2024  5:35

Právě se pouštíte do rozhovoru, který vznikal na vzdálenost 14 tisíc kilometrů. Cestovatel, spisovatel a režisér Petr Horký totiž zrovna dlí na ostrově...  celý článek

Motorka jako držák na láhev. Jak vlastně vypadá typický český suvenýr z Prahy?

PRAHA? AHA!
vydáno 25. února 2024  11:54

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Pomáhám zlobivějším dětem, ty hodné nechávám modelkám, říká Jonáš Motyčka

vydáno 25. února 2024  7:00

Už přes 10 let se věnuje projektům, které pomáhají dětem z dětských domovů začlenit se do běžného života. Jonáš Motyčka za tu dobu doprovodil desítky...  celý článek

Honí vás lékaři od čerta k ďáblu? Objevit příčinu nemoci je někdy těžké

vydáno 24. února 2024  14:00

Lékař není bůh. Nebo jako student nedával při přednáškách pozor. Lidské tělo se ale nechová jako motor auta. Je složitější.  celý článek