metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 11 °C

Čtvrtek 25. dubna 2024. Svátek má Marek

Nejznámější konspirační teorie

  16:51
Pozor! K přečtení tohoto textu vás přesvědčila vláda aneb konspirační teorie nedávají lidem spát. Vybrali jsme deset nejrozšířenějších mýtů, které stále přežívají ve společnosti.
Teroristický útok na Světové obchodní centrum 11. září 2001 v New Yorku. | foto: Profimedia.cz

Věříte, že AIDS vymyslela v šedesátých letech CIA jako prostředek pro vyhlazení černochů či gayů? Že jsou bílé stopy, které za sebou na obloze zanechávají letadla, ve skutečnosti chemikálie, pomocí kterých vlády tajně bojují s globálním oteplováním? Či jste podlehli dojmu, že je naše planeta vlastně placatá...? Magazín Metro se podíval na zoubek několika nejznámějším konspiračním teoriím. V odhalování jejich původu pomohl specialista na mýty a městské legendy Petr Janeček.

1. Finsko neexistuje, Země je plochá
Právě tyto dvě konspirační teorie uvedl britský deník The Guardian jako ty, které internet nyní nejvíce miluje. Opravdovou renesanci zažívá na webu teorie, že Země je plochá. Ale ani britský deník nedovedl odpovědět na otázku, zda ve světě skutečně existuje generace lidí, která věří tomu, že je zeměkoule placatá, nebo zda jde vždy jen o internetový žertík. Na sociální síti Reddit zase vznikla teorie, že Finsko neexistuje. To, co je na mapě nakresleno jako severská země, je jen kus Baltského moře, který Japonsko spolu s Ruskem využívají pro lov ryb. Chudákům Finům pak namluvili, že bydlí ve Finsku. Ve skutečnosti přitom přebývají ve východním Švédsku.

2. 11. září 2001
O tom, že byla americká vláda ohledně výsledků oficiálního vyšetřování teroristických útoků z 11. září 2001 ke svým občanům zcela upřímná, dodnes pochybuje více než šedesát procent Američanů. Krátce po útocích před sedmnácti lety vznikly dva nesmiřitelné tábory zastánců, nebo chcete-li fanoušků, konspiračních teorií. První se domnívá, že americká vláda v rámci pořízení záminky pro budoucí válčení na Blízkém východě úmyslně dopustila, aby se útok uskutečnil. Druhá zašla ještě dál. Americká vláda podle nich za útoky stojí a zorganizovala je jako operaci pod vlajkou cizí země a teroristické skupiny.

Podobná teorie se dodnes šíří také o útoku na Pearl Harbor. „O pravosti těchto teorií má další stoupence přesvědčit celá řada odborníků, kteří vystupují v mnoha inscenovaných dokumentech. To je jeden z typických prvků rozšiřování konspirací. Za vším musí být nějaká příčina, nehoda nikdy není náhoda a každá teorie spiknutí má za sebou své rozšiřovatele, kteří razí přístup: Přesvědč mě, že nemám pravdu. Nikdy ne naopak,“ říká pro magazín Metro Petr Janeček.

3. Globální oteplování
Teorie o globálním oteplování má za to, že pokud vůbec dochází k oteplování planety, lidská činnost v tom nehraje hlavní roli. Jde jen o různé skupiny a vědce, kteří se snaží využít informace pro výnosný obchod a nástroj manipulace.

4. Virus HIV byl stvořen v laboratoři
Mnoho lidí věří teoriím dr. Williama Campbella Douglasse a mnoha dalších odborníků, kteří tvrdí, že byl virus HIV geneticky upraven Světovou zdravotnickou organizací. Douglass věří, že to byl chladnokrevný pokus vytvořit zabijácký virus, který byl pak úspěšně použit během experimentu v Africe. Jiní tvrdí, že virus HIV vytvořila CIA jako prostředek ke snížení světové populace. „Několik mých kolegů mi popsalo situaci, že když o absurditě podobných teorií přednášeli v zahraničí, často se zvedla vlna nevole od skupiny přítomných černošských studentů, kteří tvrdili, že jde o autentickou teorii. Pro ně šlo o legitimní argument,“ vzpomíná Janeček.

5. Atentát na J. F. Kennedyho
O atentátu na amerického prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho se opět začalo mluvit poměrně nedávno, a to v souvislosti se zveřejněním tajných dokumentů. I v seriózních médiích se pak přehnala řada konspiračních teorií o této vraždě. Kennedy bývá nazýván nejoblíbenějším americkým prezidentem, takže spekulace, kdo a proč jej vlastně zabil, vždy fascinovala nejen Američany. Drby kolem jeho soukromého života a údajného poměru se zpěvačkou Marilyn Monroe jsou dodnes rovněž oblíbeny. „Podle jiné konspirační teorie stál za její smrtí právě Kennedy. Nebo to byla CIA?“ usmívá se Janeček.

6. Dvojníci celebrit
Beatles v podobě, v jaké je znaly miliony fanoušků po celém světě, nikdy neexistovali. Všichni je sice možná někdy slyšeli či alespoň viděli, podle zastánců konspirační teorie byla proslulá britská skupina ale natolik plodná, a hlavně všudypřítomná, že každý ze čtyř jejích členů, takzvaných Brouků, musel mít nutně svého dvojníka. Mnoho vyznavačů konspiračních teorií také uvěřilo, že svou smrt fingoval také Elvis Presley, Michael Jackson a další umělci. Podle jiných zaujala dvojnice místo také oblíbené americké zpěvačky Avril Lavigne. V říjnu se zase debatovalo o tom, že se i americká první dáma Melania Trumpová nechává dvojnicí zastupovat. „Jako klíčový důkaz je například předkládán měnící se tvar obočí Paula McCartneyho nebo obaly jejich desek. Oblíbenou kratochvílí bylo v době největší slávy Beatles hledat v jejich tvorbě skrytá poselství, která měla zasvěcené varovat, že je již některý jejich člen dávno po smrti,“ vzpomíná Janeček.

7. Konspirace NASA a UFO
Američané ve skutečnosti nepřistáli na Měsíci. Všechno byl detailně připravený podvod. Více než čtyřicet let poté, co američtí astronauti Neil Armstrong a Buzz Aldrin vstoupili na povrch Měsíce, se stále šíří konspirace, že tato historická událost byla pouhý podfuk. Teorii přiživil především Bill Kaysing, který pracoval pro firmu Rocketdyne, jež pro NASA vyráběla raketové motory. Ten napsal knihu s názvem: „Podvod za 30 miliard dolarů: Na Měsíc jsme se nikdy nedostali.“ Existují dokonce záběry pořízené tři dny před smrtí Stanleyho Kubricka, kde režisér tvrdí, že měl falešné přistání na Měsíci natáčet. Střízlivější teorie ale říkají, že se přistání na Měsíci sice odehrálo, ale Amerika potřebovala filmovou zálohu, kterou by pustila Sovětům. Kdyby to náhodou nevyšlo.

8. Ilumináti, Nový světový řád a Lví král
Nový světový řád je konspirační teorie, která tvrdí, že malá skupina mezinárodních elit kontroluje a manipuluje vlády, průmysl a mediální organizace po celém světě a že primárním nástrojem, který používá k ovládnutí národů, je centrální bankovnictví. Jde o teorii, která se stala populární v devadesátých letech. Teorie tvrdí, že skupina konspirátorů financovala a v některých případech i způsobila většinu velkých válek za posledních 200 let, a to zejména prováděním útoků pod falešnou vlajkou. Také má rozhodující vliv na světovou ekonomiku a úmyslně způsobuje inflaci a krize. „Manipulace nějakého skrytého společenství lidstvo odjakživa fascinovala. Ať je řeč o zednářích, templářích či iluminátech,“ doplňuje Janeček. Lidé zásahy těchto skupin hledají všude. Také v oblaku prachu zvedajícím se ve filmu Lví král vidíte znak tajného společenství Iluminátů?

9. Chemtrails
Představte si, že bílé stopy za dopravními letadly nejsou jen shlukem plynů. Jde o různé chemikálie nebo bakterie (obvykle troušené asi 8 až 12 kilometrů vysoko), s jejichž pomocí chtějí vlády zastavit oteplování atmosféry, zredukovat populaci na únosnou míru či proměnit lidstvo v poslušné domácí mazlíčky. „Teorie funguje skvěle díky své jednoduché struktuře. Pracuje totiž s odnepaměti rozšířenou lidskou obavou z vlád, celosvětových spiknutí mocných proti lidstvu, a především organizovaných skupin, které by mohly mít vliv na celé lidstvo,“ objasňuje Janeček.

10. Protokoly sionských mudrců
Jedna z nejstarších konspiračních teorií vůbec, která se nazývá protokoly sionských mudrců, vypráví o jakési soupisce plánů na dosažení globální nadvlády židovského národa. V některých encyklopediích se ale už dnes můžeme dočíst, že jde o podvodné dokumenty, které měly na počátku dvacátého století zdůvodnit vlnu antisemitismu. Protokoly jsou obecně považovány za počátek soudobé literatury konspiračních teorií.

„Někteří tento text považují za pravý, a to zejména v těch částech světa, kde je rozšířený antisemitismus, antijudaismus či antisionismus,“ komentuje Petr Janeček. Text protokolů je něčím jako příručkou či manuálem pro nového člena starších a popisuje, jak Židé jednoho dne ovládnou svět prostřednictvím kontroly financí, nahrazení tradičního společenského pořádku sociálním pořádkem založeným na masové manipulaci. „Později se na soupisku z pochopitelných důvodů přidala média,“ uzavírá Janeček.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Generace Z snižuje průměr ve sjednávání životního pojištění. Co k tomu mladé lidi vede?

vydáno 25. dubna 2024  16:07

Mladá generace se mnohým může zdát jako nezodpovědná. Podle nové analýzy se ukazuje, že tomu tak není. Její zástupci totiž snižují průměr ve sjednávání...  celý článek

Dáte si lážo i plážo? Na kole za pivem, houpačkami, trampolínami i klobáskami

vydáno 25. dubna 2024  12:58

Vezměte děti na výlet v bezprostřední blízkosti Vltavy. Čekají na vás tři pecky, které jsou trochu gastronomické, trochu punkové a především velmi...  celý článek

Zemřel kardiochirurg Šantavý, špičkový lékař zachránil nespočet životů

vydáno 25. dubna 2024  16:42

Fakultní nemocnice v Olomouci oznámila, že v pátek 19. dubna náhle zemřel lékař a někdejší přednosta zdejší kardiochirurgické kliniky Petr Šantavý....  celý článek

Podvody přesáhly pět milionů, žalobce viní pojišťováka i jeho otce lékaře

vydáno 25. dubna 2024  16:32

Z pojistných podvodů s celkovou škodou přesahující pět milionů korun obžaloval krajský státní zástupce lékaře Zdeňka Šose z Domažlicka a jeho syna Petra,...  celý článek