metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 17 °C

Pátek 22. září 2023. Svátek má Darina
Václav Čížkovský | foto: Archiv

Výpověď jsme dosud nedostali, říká principál Branického divadla

  12:57
Hádky, nejasnosti a exkrementy ve foyer. Osud stoletého Branického divadla je nejasný.

Nad tím, zda si budou moci místní z Prahy 4 zajít příští rok za kulturou do Branického divadla, visí velký otazník. Podle radnice čtvrté městské části totiž jeho nájemce – společnost BCD CZ principála Václava Čížkovského – neplatil sjednané nájemné a bude se tak brzy muset stěhovat. Sám Čížkovský, který se spolu se svým týmem divadla před dvěma lety ujal, má ale na věc jiný názor.

Podle něj nehraje radnice čtvrté městské části férově. „Její zástupci vypouštějí vyjádření ohledně výpovědi nás jako provozovatele, aniž jsme do dnešního dne obdrželi výpověď. Prohlášení o neplacení nájemného je slušně řečeno vytržené z kontextu, pouze se zápočtem kompenzovaly škody způsobené technickým stavem budovy divadla. Pravidelně totiž v divadle praskaly stoupačky, z městského řadu nám několikrát (jednou dokonce během představení) vnikly exkrementy do prostor divadla. V důsledku toho jsme museli rušit několik představení,“ říká pro deník Metro Čížkovský.

Branické Divadlo je v rukou Čížkovského a jeho kolegyně Barbory Hanychové od léta roku 2016. „Od počátku jsme věděli, že to nebude lehké. Ani ve snu nás však nenapadlo, že naším hlavním nepřítelem nebudou ani tak čas či finanční, respektive provozní problémy, ale teď již bývalí zástupci odboru pro kulturu. Ti se nás po celé dva roky pokoušeli likvidovat,“ říká Čížkovský. Po neuvěřitelných peripetiích se po dvou výběrových řízeních stal nájemcem divadla. „Díky průtahům jsme se však ocitli v situaci, kdy jsme měli pouze srpen a září na přípravu divadelní sezony a včetně října nazkoušení první premiéry. Věděli jsme, že se jedná o téměř sebevražednou akci, ale zvládli jsme to a věřili, že nastane konečně klid na vlastní práci, což se ukázalo jako holá naivita,“ dodává Čížkovský.

Nejasnosti kolem divadla

  • Rozhodnutí o ukončení nájemní smlouvy učinilo bývalé vedení čtyřky 19. září. Důvěra místních se dělí na dvě půlky.
  • Principál je dle bývalého vedení radnice dlužen na nájmu a jeho ansámbl nemá v budoucnu v divadle co dělat. Několik herců ho také obvinilo z nevyplácení honorářů.
  • Pro fakt, že je Čížkovský obětí zlovůle bývalého vedení Prahy 4, svědčí dle místních způsob, jakým se ho snaží úředníci z budovy dostat. Stejně jako principál se totiž o svém vyhazovu dozvěděli z médií také zástupci Zemského pivovaru, kteří měli v nájmu Dominikánský dvůr.

Start Branického divadla, byl před dvěma lety „okořeněn“ ještě jednou skutečností. Dle zjištění deníku Metro totiž v červnu a srpnu 2016 Čížkovského tým postavil a zahájil projekt letní scény – Letní divadelní dvůr v Dominikánském dvoře v Braníku, který se nachází v těsné blízkosti divadla. Hned následující sezonu však firma, která měla areál v nájmu, dostala od radnice výpověď. Spolu s ní však ve dvoře musel skončit také Čížkovského ansámbl.

„Samozřejmě jsme počítali, že první dvě sezony nebude v Dominikánském dvoře o finanční rentabilitě řeč, ale překvapil nás divácký ohlas, zvlášť, když jsme zjistili, že někteří diváci navštěvují naše představení opakovaně,“ doplňuje Čížkovský, podle kterého tak již v počátcích firma prodělala jeden a půl milionu korun.

Dojednaní sponzoři či donátoři nyní dávají dle Čížkovského od divadla ruce pryč. Řada z nich tak činí především proto, že neví, co bude s divadlem dál. Podle mluvčího radnice čtvrté městské části Jiřího Bigase rozhodne o osudu divadla nově zvolené zastupitelstvo městské části.

„Nejsme bohatí lidé a do projektu Branického divadla jsme vstupovali s entuziasmem a pouze vizí samostatné činoherní scény a vysokými ambicemi. Letošní sezonu zahajujeme konečně ve spolupráci se špičkovými režiséry Davidem Czesaným, Olgou Dabrowskou, Petrem Nikolaevem, hostování přijala francouzská režisérka a scénografka Gilon Brunová, které za zásluhy o francouzskou kulturu a divadlo bude zanedlouho udělen dokonce rytířský řád. Máme tedy co nabídnout,“ vysvětluje Čížkovský.

Komentáře

Hlavní zprávy

Každý může být hrdinou. Inspirujte se! Můžete setkat s těmi, kteří nám pomáhají

vydáno 22. září 2023  17:02

Osmý ročník oblíbené akce Den hrdinů na Výstavišti představí v rámci celodenního bohatého programu složky integrovaného záchranného systému. Akce proběhne...  celý článek

Soulož s kostlivcem nemusí být hned Konec světa. Nebe s.r.o. baví i napočtvrté

Strážce streamu
vydáno 22. září 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Děj komediálního seriálu Nebe s.r.o., neboli Miracle Workers se ve čtvrté sérii přesunul do postapokalyptické budoucnost. V ní čelí pouštní válečník Sid...  celý článek

RECENZE: Stallonea budete postrádat. Banda akčních veteránů je potřetí zpátky v kinech

vydáno 22. září 2023  6:00

Je to celé poněkud smutné. Na jednu stranu je člověk rád, že se série Postradatelní dočkala i čtvrtého závěrečného pokračování. Zároveň je však nasnadě,...  celý článek

Češi s dluhy. Nejvíce je tíží „dluhy pro dobrou věc“ - hypotéky. Z EU jsou na tom nejhůře Řekové

vydáno 21. září 2023  12:11

Zastavte se někde na ulici a začněte počítat. První, druhý, první, druhý. Statisticky tak každý druhý chodec, který kolem vás projde, patří k lidem,...  celý článek