metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 8 °C

Pondělí 22. dubna 2024. Svátek má Evženie

Výpověď jsme dosud nedostali, říká principál Branického divadla

  12:57
Hádky, nejasnosti a exkrementy ve foyer. Osud stoletého Branického divadla je nejasný.
Václav Čížkovský | foto: Archiv

Nad tím, zda si budou moci místní z Prahy 4 zajít příští rok za kulturou do Branického divadla, visí velký otazník. Podle radnice čtvrté městské části totiž jeho nájemce – společnost BCD CZ principála Václava Čížkovského – neplatil sjednané nájemné a bude se tak brzy muset stěhovat. Sám Čížkovský, který se spolu se svým týmem divadla před dvěma lety ujal, má ale na věc jiný názor.

Podle něj nehraje radnice čtvrté městské části férově. „Její zástupci vypouštějí vyjádření ohledně výpovědi nás jako provozovatele, aniž jsme do dnešního dne obdrželi výpověď. Prohlášení o neplacení nájemného je slušně řečeno vytržené z kontextu, pouze se zápočtem kompenzovaly škody způsobené technickým stavem budovy divadla. Pravidelně totiž v divadle praskaly stoupačky, z městského řadu nám několikrát (jednou dokonce během představení) vnikly exkrementy do prostor divadla. V důsledku toho jsme museli rušit několik představení,“ říká pro deník Metro Čížkovský.

Branické Divadlo je v rukou Čížkovského a jeho kolegyně Barbory Hanychové od léta roku 2016. „Od počátku jsme věděli, že to nebude lehké. Ani ve snu nás však nenapadlo, že naším hlavním nepřítelem nebudou ani tak čas či finanční, respektive provozní problémy, ale teď již bývalí zástupci odboru pro kulturu. Ti se nás po celé dva roky pokoušeli likvidovat,“ říká Čížkovský. Po neuvěřitelných peripetiích se po dvou výběrových řízeních stal nájemcem divadla. „Díky průtahům jsme se však ocitli v situaci, kdy jsme měli pouze srpen a září na přípravu divadelní sezony a včetně října nazkoušení první premiéry. Věděli jsme, že se jedná o téměř sebevražednou akci, ale zvládli jsme to a věřili, že nastane konečně klid na vlastní práci, což se ukázalo jako holá naivita,“ dodává Čížkovský.

Nejasnosti kolem divadla

  • Rozhodnutí o ukončení nájemní smlouvy učinilo bývalé vedení čtyřky 19. září. Důvěra místních se dělí na dvě půlky.
  • Principál je dle bývalého vedení radnice dlužen na nájmu a jeho ansámbl nemá v budoucnu v divadle co dělat. Několik herců ho také obvinilo z nevyplácení honorářů.
  • Pro fakt, že je Čížkovský obětí zlovůle bývalého vedení Prahy 4, svědčí dle místních způsob, jakým se ho snaží úředníci z budovy dostat. Stejně jako principál se totiž o svém vyhazovu dozvěděli z médií také zástupci Zemského pivovaru, kteří měli v nájmu Dominikánský dvůr.

Start Branického divadla, byl před dvěma lety „okořeněn“ ještě jednou skutečností. Dle zjištění deníku Metro totiž v červnu a srpnu 2016 Čížkovského tým postavil a zahájil projekt letní scény – Letní divadelní dvůr v Dominikánském dvoře v Braníku, který se nachází v těsné blízkosti divadla. Hned následující sezonu však firma, která měla areál v nájmu, dostala od radnice výpověď. Spolu s ní však ve dvoře musel skončit také Čížkovského ansámbl.

„Samozřejmě jsme počítali, že první dvě sezony nebude v Dominikánském dvoře o finanční rentabilitě řeč, ale překvapil nás divácký ohlas, zvlášť, když jsme zjistili, že někteří diváci navštěvují naše představení opakovaně,“ doplňuje Čížkovský, podle kterého tak již v počátcích firma prodělala jeden a půl milionu korun.

Dojednaní sponzoři či donátoři nyní dávají dle Čížkovského od divadla ruce pryč. Řada z nich tak činí především proto, že neví, co bude s divadlem dál. Podle mluvčího radnice čtvrté městské části Jiřího Bigase rozhodne o osudu divadla nově zvolené zastupitelstvo městské části.

„Nejsme bohatí lidé a do projektu Branického divadla jsme vstupovali s entuziasmem a pouze vizí samostatné činoherní scény a vysokými ambicemi. Letošní sezonu zahajujeme konečně ve spolupráci se špičkovými režiséry Davidem Czesaným, Olgou Dabrowskou, Petrem Nikolaevem, hostování přijala francouzská režisérka a scénografka Gilon Brunová, které za zásluhy o francouzskou kulturu a divadlo bude zanedlouho udělen dokonce rytířský řád. Máme tedy co nabídnout,“ vysvětluje Čížkovský.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Závodili na Letné pštrosi? O Praze se lze stále dozvídat něco nového, říká spisovatelka

vydáno 22. dubna 2024  12:19

Nové putování Prahou. Právě vychází druhé pokračování Pražských okének – průvodce netradičními místy a událostmi Prahy od spisovatelky Stanislavy...  celý článek

Billie Eilish, Katy Perry, Bon Jovi a další mají konkurenci. Jmenuje se umělá inteligence

vydáno 22. dubna 2024  4:42

Stále se vyvíjející technologie pobouřila zahraniční umělce. Umělá inteligence (AI) ale hýbe celou společností. Někteří se jí bojí, jiní se s ní učí...  celý článek

Herci neustále bojují o práci, je to kolotoč pádů a vzestupů, říká agentka Daňková

vydáno 21. dubna 2024  7:00

Lenka Daňková vystudovala germanistiku a hudební vědu na MUNI v Brně, poté se věnovala hudební produkci jak v Česku, tak v rakouském Grazu a od roku 2010...  celý článek

Poslední adresa Jaroslava Klabíka byla na Hradčanech. Prožil život dobrodruha

vydáno 21. dubna 2024  11:53

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek