metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 16 °C

Pondělí 4. března 2024. Svátek má Stela

Dalších 16 fotografií v galerii
Vnitřek historické tramvaje | foto: DPP

Výstava ukáže, jakou tramvají jezdili pražští primátoři

  11:53
Řadu novinek si připravili na letošní sezonu ve střešovickém muzeum MHD. Zimní přestávku tam využili k rozšíření expozice, která láká na láká na motor z petřínské lanovky, ale i svářecí V3S.

„Novým exponátem je třeba dobře známý svářečský vůz Praga V3S, který dopravní podnik využívá již šedesát let,“ řekl vedoucí muzea Milan Pokorný. Do bývalé vozovny zamířila i „hranatá“ tramvaj KT8D5 zvaná Kačena, kterou si návštěvníci mohou prohlédnout v původní podobě.

Upravená expozice umožní poprvé nahlédnout do salonního vozu č. 200, který byl v minulosti využíván pražskými primátory. Populární Terezka je nejkrásnější pražskou tramvají.

Další nový exponát už tolik půvabný není, je to hlavní motor z petřínské lanovky. Zatímco její podvozky z roku 1932 jezdí dodnes, motor už je jen muzejním exponátem.

„Historie pražské hromadné dopravy je nesmírně zajímavá a dlouhá. Každoročně proto muzeum přiláká v průměru 21 tisíc návštěvníků,“ připomíná Pokorný. Nové návštěvníky má do muzea přivést i další novinka, jíž jsou komentované prohlídky s průvodcem, které se budou odehrávat každou středu, vždy od 9, 11 a 13 hodin. Muzeum je otevřeno každý víkend a státní svátek od 9 do 17 hodin.

Komentáře

Hlavní zprávy

Vědmy mají konkurenci. Věštit už umí také umělá inteligence a nemýlí se

vydáno 4. března 2024  12:00

V současném digitálním světě se umělá inteligence (AI) zarývá čím dál více do kůže společnosti.  celý článek

Říkáte, že žijete zdravě? Opravdu? Vaše lednička prozradí celou pravdu

vydáno 4. března 2024  6:00

O nedostatek pacientů se nemusejí bát v Česku kardiologové, odborníci na alkoholismus, plicní specialisté a také obezitologové. Přitom jejich zaměření...  celý článek

Svědkové minulosti. Mizejí poštovní schránky, vypařily se taky tradiční trafiky

PRAHA? AHA!
vydáno 3. března 2024  11:03

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Komerční sdělení

Senioři, zatočte s dluhy, které vás tíží!

vydáno 3. března 2024

Pan Karel žije sám, je mu 71 let a má problém, který mu nedává spát. Hrozí mu, že kvůli nesplacenému úvěru přijde o byt. Nyní mu svitla naděje, že...  celý článek