metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / -1 °C

Pátek 8. prosince 2023. Svátek má Květoslava

Dalších 15 fotografií v galerii
Dvounápravový vůz 2172 z roku 1929 je posledním přírůstkem ve sbírce Muzea MHD. | foto: Metro.cz

VIDEO: Jaké novinky připravuje Muzeum MHD ve Střešovicích? To budete koukat!

  9:20
V muzeu MHD je rušno, i když tu nejsou žádní návštěvníci. Zatímco vchod pro veřejnost se do muzea otevře opět až na počátku dubna, pro redaktory deníku Metro se exkluzivně zpřístupnil muzejní depozitář i přes zimu a mohli se podívat na některé připravované exponáty pro příští sezóny.

Stačilo otevřít malé plechové dveře vedle velkých vrat, kudy vjíždějí do haly střešovické vozovny tramvaje, a vejít do světa, ve kterém se tají dech nejednomu milovníku MHD. Hned za dveřmi příchozí skoro vrazí do dvounápravového vozu 2172. Je to poslední vůz, jehož odstavením v roce 1974 v Praze skončila éra dvounápravových tramvají a velký přírůstek ve sbírkách muzea, kam se po náročné rekonstrukci zařadil. Potkat ho mohou lidé v ulicích i dnes, dopravní podnik ho totiž i přes zimu příležitostně využívá k historickým jízdám.

Vzácný exemplář byl na zahrádce

V takovém stavu se v lepších případech do muzea dostávají historické vozy. Pak
V roce 2015 by měli návštěvníci muzea možnost spatřit právě renovovaný přívěsný

Už příští rok (2015) by ho měl do soupravy doplnit přívěsný vůz, na kterém budou celý letošní rok pracovat v dílnách muzea. Z takzvané "stodoly" ale zatím stojí jen základní konstrukce. Unikátních přívěsných vozů, o něco vyšších než standardní přívěsné vozy, bylo v roce 1930 vyrobenou pouhých 10 kusů. Do dnešních dnů se dochoval jediný. Muzejníci ho objevili až v Českém ráji, kde byl "pohozený" v zahrádce u Sobotky. "Samotné nás překvapuje, kde všude se dají najít staré vyřazené vozy," potvrzuje ředitel muzea MHD Milan Pokorný.

Zatímco dříve se vyřazené, tehdy ještě dřevěné vozy prodávaly, dneska se na muzeum obrací lidé, kteří se tramvaje, přestavěné na nejrůznější zahradní stavby chtějí zbavit. "Situace se změnila, ze zahrádky na periferii je po letech lukrativní parcela a lidé nás prosí: Ddvezte si je, nám tady překáží," popisuje Pokorný. Cesta za unikáty je ale mnohdy velmi svízelná. "Museli jsme počkat až bude sucho a vagon doslova vyřezat motorovou pilou z bezinek," přibližuje Pokorný cestu za unikátní "stodolou".

Do muzea přijede i dřevěný autobus

Dalším chystaným exponátem je autobus Škoda 506N z roku 1929. Oprava bude trvat 10 tisíc hodin.

Dvounápravový vůz 2172 se "stodolou" ale není jedinou novinkou, kterou Muzeum MHD připravuje pro budoucí návštěvníky. Ve vedlejší dílně chystají překvapení pro ty, co mají radši vůni benzínu než cinkání tramvají. V roce 2015 by se mohl v expozici objevit zrenovovaný autobus Škoda 506N z roku 1929. "Odhadujeme to na 10 tisíc hodin práce," přiblížil náročnost rekonstrukce Pokorný.

Ve sbírkách muzea ale nejsou jen exponáty z dob dávno minulých. Jeden velký přírůstek mají muzejníci schovaný v hostivařské vozovně. Zde se pro muzeum zrovna repasuje tramvaj KT8D5, která ještě loni brázdila po kolejích metropoli.

Komentáře

Hlavní zprávy

Vražda na samém konci světa je moderní vykrádačkou Agathy Christie

Strážce streamu
vydáno 8. prosince 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Už měsíc nám streamovací platforma Disney+ každý týden servíruje novou epizodu seriálu Vražda na samém konci světa. Dva závěrečné díly nás ještě čekají....  celý článek

Nacvičování sletové skladby s sebou nese i práci na sobě samé, říká Machů

vydáno 8. prosince 2023  5:00

Cvičit v Sokole začala nyní 30letá Kateřina Machů ve svých přibližně deseti letech. V současnosti je pro ni ale komunita České obce sokolské jako druhá...  celý článek

Zpěv, fazole a LSD. Rozervané srdce Jima Morrisona dobilo nad Seinou

vydáno 7. prosince 2023  15:07

Jim Morrison by oslavil 80 let. Byl vtělením báječného doktora Jekylla, kterého flaška whisky měnila v odpudivého pana Hyda.  celý článek

Frajeři ze Slovenska učí radnice „kecat“ s místními. Pomůže i asistent Charlie

vydáno 7. prosince 2023  10:00

Po úspěšných českých projektech typu Avast či Rohlík se podobně perspektivní startup objevil i u sousedů. Aplikace má být k dispozici uživatelům...  celý článek