metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / -1 °C

Sobota 2. prosince 2023. Svátek má Blanka
Parkovací automat. | foto: Vladimír JirásekMetro.cz

Vzdušné zámky nebudou. Zóny počkají na dokončení okruhu

  11:22
Město chystá dvojí zóny. Příští rok ale začnou platit jen ty parkovací. Nízkoemisní zóna nevznikne v hlavním městě dřív, než bude dostavěn Pražský okruh. Proti jejímu vyhlášení před dokončením okruhu se postavilo podle náměstka primátorky pro dopravu Petra Dolínka zhruba dvacet z celkem 57 městských částí.

Vyhláška o zřízení nízkoemisní zóny měla od 1. ledna 2017 omezit vjezd vozů, které by nesplňovaly emisní podmínky, do některých částí metropole. „Máme za sebou připomínkové řízení a řada městských částí dala výtku, že bez vnějšího okruhu pro ně nízkoemisní zóny nejsou akceptovatelné. Jsou to především městské části na pravém břehu Vltavy,“ řekl Dolínek. Právě odpor části radnic přiměl město odložit zavedení zóny.

„U nich by byly objízdné trasy po stávajících komunikacích, které nemají parametry okruhu. Myslím si, že bojovat s městskými částmi je zbytečné, proto vyhlášku připravím a následně předám paní primátorce,“ řekl Dolínek.

Město tak sice bude mít vyhlášku, ta ale bude čekat na dostavbu okruhu. Jak dlouho to bude trvat, není jasné. V rámci výstavby Pražského okruhu chybí dokončit část od D1 do Běchovic a na severu úsek od Ruzyně přes Suchdol či Březiněves. Investorem stavby je stát prostřednictvím Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Stavbu dosud blokují protesty obyvatel v Běchovicích nebo v Suchdole.

Ředitelství předpokládá, že první část okruhu od D1 do Běchovic by se mohla začít stavět už v roce 2020, s termínem dokončení v roce 2024. „Jedná se o přibližný termín, který se může ještě změnit,“ popisuje mluvčí ŘSD Nina Ledvinová.

Příští rok naopak začnou platit v metropoli nové parkovací zóny. Vyznačeny budou od dubna postupně v Praze 4, 5, 6 a 9. Parkovací karta vyjde na 600 korun za rok, pokud bude městská část rozdělena na sektory. Pokud ne, bude stát 1200 korun. Rozdělení do sektorů odmítla Praha 4 a 6. „O podobě a ceníku zón rozhodovaly samy radnice,“ uvedl Dolínek. Zóny budou vyznačeny i na Jarově, kde se připojí už k vyznačeným zónám Prahy 3.

Komentáře

Hlavní zprávy

Slibované kontroverze i férovost hledejte jinde! Hra na oliheň: Výzva překonává očekávání

Strážce streamu
vydáno 1. prosince 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Zbohatni nebo chcípni. Předtím si ale zahraj sérii v tuzemsku většinou neznámých dětských her. A buď v nich nejlepší ze všech. Tohle jednoduché motto se...  celý článek

Čtyři roky s covidem. Rozhovor s epidemiologem Rastislavem Maďarem Poučili jsme se?

vydáno 1. prosince 2023  5:25

Čas šíleně letí. Právě dnes jsou tomu čtyři roky, co v Číně odhalili neslavně proslulý virus covid-19. Deník Metro přináší rozhovor s epidemiologem...  celý článek

Přízračná oblaka páry v Hostivaři dosyčí. Na Vánoce po nich nebude památky

vydáno 30. listopadu 2023  16:59

Žádná díra není pro deník Metro a jeho čtenáře málo významná. Zní to jako nadsázka, ale tento fakt platí zejména tehdy, když se z ní skoro dva roky valí...  celý článek

Je tu prostě příliš mnoho aut. Praha není nakufovací, líčí náměstek primátora Zdeněk Hřib

vydáno 30. listopadu 2023  11:00

Magistrát chystá reformu zón placeného stání. Účinnost nového nastavení systému by měla začít 1. října 2024.  celý článek