metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 27 °C

Čtvrtek 20. června 2024. Svátek má Květa

Vzdušné zámky nebudou. Zóny počkají na dokončení okruhu

  11:22
Město chystá dvojí zóny. Příští rok ale začnou platit jen ty parkovací. Nízkoemisní zóna nevznikne v hlavním městě dřív, než bude dostavěn Pražský okruh. Proti jejímu vyhlášení před dokončením okruhu se postavilo podle náměstka primátorky pro dopravu Petra Dolínka zhruba dvacet z celkem 57 městských částí.
Parkovací automat. | foto: Vladimír JirásekMetro.cz

Vyhláška o zřízení nízkoemisní zóny měla od 1. ledna 2017 omezit vjezd vozů, které by nesplňovaly emisní podmínky, do některých částí metropole. „Máme za sebou připomínkové řízení a řada městských částí dala výtku, že bez vnějšího okruhu pro ně nízkoemisní zóny nejsou akceptovatelné. Jsou to především městské části na pravém břehu Vltavy,“ řekl Dolínek. Právě odpor části radnic přiměl město odložit zavedení zóny.

„U nich by byly objízdné trasy po stávajících komunikacích, které nemají parametry okruhu. Myslím si, že bojovat s městskými částmi je zbytečné, proto vyhlášku připravím a následně předám paní primátorce,“ řekl Dolínek.

Město tak sice bude mít vyhlášku, ta ale bude čekat na dostavbu okruhu. Jak dlouho to bude trvat, není jasné. V rámci výstavby Pražského okruhu chybí dokončit část od D1 do Běchovic a na severu úsek od Ruzyně přes Suchdol či Březiněves. Investorem stavby je stát prostřednictvím Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Stavbu dosud blokují protesty obyvatel v Běchovicích nebo v Suchdole.

Ředitelství předpokládá, že první část okruhu od D1 do Běchovic by se mohla začít stavět už v roce 2020, s termínem dokončení v roce 2024. „Jedná se o přibližný termín, který se může ještě změnit,“ popisuje mluvčí ŘSD Nina Ledvinová.

Příští rok naopak začnou platit v metropoli nové parkovací zóny. Vyznačeny budou od dubna postupně v Praze 4, 5, 6 a 9. Parkovací karta vyjde na 600 korun za rok, pokud bude městská část rozdělena na sektory. Pokud ne, bude stát 1200 korun. Rozdělení do sektorů odmítla Praha 4 a 6. „O podobě a ceníku zón rozhodovaly samy radnice,“ uvedl Dolínek. Zóny budou vyznačeny i na Jarově, kde se připojí už k vyznačeným zónám Prahy 3.

Autor: Robert Oppelt

Hlavní zprávy

Železnice se rozrůstá příliš pomalu. Hrozí kolaps, varují mnozí odborníci

vydáno 20. června 2024  5:14

Organizátor dopravy si nechal vypracovat podrobnou analýzu kapacity tratí. Kritické přetížení hrozí v první řadě velmi využívaným vlakům z Prahy do...  celý článek

Japonská Mazda MX-5 je nesmrtelná. Její milovníci zažijí o víkendu Rozkoš

vydáno 19. června 2024  17:20

Už za pár dní se bude okresem Náchod ozývat zvuk stovek motorů automobilů značky Mazda MX-5. Po pěti letech si tu totiž předposlední červnový víkend dají...  celý článek

Z Dlážděné je asfaltová. Rekonstrukci tratě u Masarykova nádraží se povedlo dokončit dřív

vydáno 19. června 2024  11:00

V Havlíčkově a Dlážděné ulici se má dnes brzy ráno po necelých dvou měsících opět začít ozývat cinkání tramvají. Dopravní podnik (DPP) zde totiž...  celý článek

Stopy po okupačních kulkách, které vydržely na fasádě a také vlajkodržáky na Letné

vydáno 16. června 2024  11:30

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek