metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 19 °C

Středa 12. června 2024. Svátek má Antonie

Za dům na náměstí Republiky zaplatila firma Lagerris. Stát získá víc než 821 milionů

  14:43
Areál bývalého kláštera na náměstí Republiky, který stát vydražil na konci září, je už splacený. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových dnes uvedl, že firma Lagerris již zaplatila.

Další 1 fotografie v galerii
Trojkřídlá budova na rohu náměstí Republiky stojí na půdorysu o rozměrech přibližně 40 x 50 metrů. | foto: uzsvm.czMetro.cz

Prostory společnost vydražila za 790 milionů korun. Navíc státní rozpočet obdrží i 31,6 milionu korun daně z nabytí nemovitých věcí, celkem tak připadne do rozpočtu 821,6 milionu korun.

Při dražbě kupce zastupoval advokát Josef Hlavička z kanceláře Havel, Holásek & Partners. Ten tehdy uvedl, že kupcem je zahraniční společnost. Podle obchodního rejstříku ovládá pražskou akciovou společnost Lagerris firma HHP SE-ready sídlící na stejné adrese. Ta má akcie na majitele. Členem představenstva HHP je David Neveselý, partner v advokátní kanceláři Havel, Holásek & Partners.

Veřejná dražba proběhla přímo v prodávaném areálu a zúčastnili se jí tři zájemci. Lhůta pro splacení vydražené částky byla stanovena na 60 dnů. „V nejbližší době proběhne zápis do katastru nemovitostí, fyzické předání budov novému majiteli a další potřebné administrativní úkony,“ uvedl úřad.

O prodeji těchto budov rozhodla na začátku letošního dubna vláda. V prostorách bývalého barokního kláštera sídlilo regionální pracoviště ÚZSVM pro střední Čechy. Loni se v rámci úsporných opatření přemístilo do ústředí úřadu na Rašínově nábřeží v Praze 2.

„Jsem velmi ráda, že se prodej areálu úspěšně uzavřel. Jedná se o rekordní částku z prodeje nemovitostí za celou historii našeho úřadu,“ uvedla generální ředitelka ÚZSVM Kateřina Arajmu.

Komplex tvoří dvě budovy, které stojí na parcelách o rozloze 3000 metrů čtverečních. Za jeden metr tak budoucí majitel zaplatí zhruba 263 tisíc korun, což je víc než dosud rekordních 243 tisíc korun za pozemek na rohu Národní třídy a Mikulandské ulice. Tam však šlo o nezastavěný pozemek v proluce. Celková podlahová plocha obou budov u Hybernie je 7964 metrů čtverečních, za jeden metr je tak cena zhruba 99 200 korun.

Další velkou nemovitostí, kterou úřad získal, je barokní objekt bývalé Invalidovny v Karlíně. ÚZSVM ji zatím nenabízí k prodeji. Areál je kulturní památkou a zahrnuje zastavěnou plochu a nádvoří o výměře přes 12 tisíc metrů čtverečních a zahrady, které mají rozlohu téměř 10 tisíc metrů čtverečních.

Autoři: ČTK, Metro.cz

Hlavní zprávy

Zelená oáza v pražské Troji slaví kulaté výročí. O rostliny uvnitř se starají i potápěči

vydáno 12. června 2024  18:27

Skleník Fata Morgana zná velmi dobře. V Botanické zahradě hl. m. Prahy pracuje přes dvanáct let. Začínal tu jako brigádník, nyní zahradu vede. Bohumil...  celý článek

Scházejí už jen tovaryši a povinné právo várečné. Změnit v Česku obor není snadné

vydáno 12. června 2024  16:36

Daň ze všeho, poplatek za nic a členství ve všem. Přílišná regulace českého pracovního trhu brzdí rozlet ekonomiky. Připomíná to středověkou cechovní éru.  celý článek

Karlín je vlastně Karolín. Jméno získal podle manželky císaře Františka I.

vydáno 12. června 2024  13:29

Miluju Prahu a deník Metro vybírají nejkrásnější pražské veduty. Vraťte se s námi do Prahy, která ještě nebyla Prahou a stála až za hradbami.  celý článek

Umělá inteligence. Není to jen jiný Velký bratr? Obavy i těšení se na AI

vydáno 12. června 2024  6:15

Když kapitalisté začali v 19. století zavádět ve velkém strojovou výrobu, dělníci „čertovské“ mechanismy rozbíjeli. Tak se báli o práci. Máme se nyní bát...  celý článek