metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 24 °C

Pondělí 27. května 2024. Svátek má Valdemar

Za hodinu hotovo? Kdepak. Oprava Hlávkova mostu, který teď trápí kolony, bude trvat

  18:24
Nově předlážděnou vozovku Hlávkova mostu přes Štvanici zachrání až velká rekonstrukce. Do stavby zatéká.

Další 2 fotografie v galerii
Díra se nachází u zastávky Štvanice ve směru z centra města. | foto: TSK

„Tak tohle nás opravdu nemile překvapilo.“ Tuhle větu si vyslechl redaktor deníku Metro z úst bezradně vypadajících dělníků ve chvíli, kdy náhodou procházel přes Hlávkův most. Kdyby jel autem, musel by v těchto dnech přejíždět dopravní stavbu nikoli po vozovce, ale po tramvajových kolejích. Do mostu totiž po vydatných deštích zateklo a dlažební kostky tu doslova plavaly.

„V médiích i na Facebooku jste si mohli přečíst, jak stačí dva dělníci a za hodinu je hotovo. Pojďme si uvést věci na pravou míru. Na mostě vznikla vanová propadlina. Kvůli intenzivnímu dešti byly kostky doslova na vodě. Za vinu to má špatné odvodnění mostu, o kterém víme díky naší přesné diagnostice před dvěma lety,“ uvádí na svém facebookovém profilu náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr.

Druhý nejvytíženější

  • Denně projede přes Hlávkův most 70 tisíc aut. Je tak druhým nejvytíženějším přemostěním v hlavním městě.
  • První je Barrandovský most, po kterém denně projede asi 140 tisíc aut.
  • Kvůli tomu patří oba mosty mezi vůbec nejvytíženější úseky silniční sítě v celém Česku.

Rychlá oprava podle něj nebyla a není možná. „Pokud bychom to hned zadláždili, nový povrch by nevydržel ani dvacet čtyři hodin. Museli jsme počkat, až přestane pršet, provrtat díru do uliční vpusti a dostat vodu pryč jinou cestou než odvodněním mostu,“ dodává Scheinherr.

Podle mluvčí Technické správy komunikací (TSK), kterou deník Metro oslovil, se závada na mostě poprvé projevila v pondělí po víkendových intenzivních deštích, kdy se vozovka začala poprvé výrazně propadat a rozvolnila se dlažba.

„Nyní zjišťujeme míru poškození konstrukčních vrstev i na dalších místech. Po dohodě s příslušným silničním správním úřadem je doprava z uzavřeného pruhu převedena na tramvajové těleso, aby byl zachován provoz ve dvou jízdních pruzích,“ vysvětluje pro deník Metro Lišková a dodává, že zástupci města museli i přenastavit signalizace a dočasně zrušit tramvajovou zastávku.

Dalo se tomu předejít?
Podle náměstka pro dopravu se nastalé situaci nedalo předejít. „Na vině není špatně opravený nový povrch, díky kterému už Hlávkův most nepřipomíná tankodrom, ale stoleté špatné odvodnění. S ním se dá něco udělat až při generální rekonstrukci, kterou připravujeme,“ popisuje Scheinherr a upřesňuje, že je nyní mimo jiné třeba vybourat část betonové desky.

„Následně využijeme speciální plastobeton na drenáž, díky kterému se toto místo odvodní. Za komplikace se řidičkám a řidičům omlouvám. Udělali jsme vše pro to, aby se situace co nejrychleji vyřešila,“ doplňuje Scheinherr.

Neschopnost, či kampaň?
„Praha není schopna rychle opravit deset rozházených kostek a nechává tak v kolonách tisíce řidičů.“ Podobné titulky se v některých médiích skutečně objevily. Kritizuje se také fakt, že převedení provozu na tramvajové těleso trvalo příliš dlouho.

„A takhle je to se vším: hodně powerpointových prezentací, hodně fotografií pana primátora na Facebooku, ale deset kostek dlažby nikdo není schopen opravit,“ komentovala situaci na sociální síti Twitter opoziční zastupitelka a starostka Prahy 2 Alexandra Udženija.

Předláždění nebylo zbytečné?
Před téměř dvěma lety završená diagnostika ukázala, že most je celý notně zchátralý a vyžaduje generální rekonstrukci. Nosná konstrukce mostu je na klasifikační škále na stupni VI, tedy velmi špatný, horší už je jen havarijní sedmička. Spodní stavba je na tom o trochu lépe, když je označena stupněm V, tedy špatná. Slibovaná generální oprava je zatím stále v nedohlednu.

Zpožděné opravy mostů

  • Letošní oprava Barrandovského mostu, která měla původně skončit 2. září, má asi 27 dní zpoždění. Důvodem je mimo jiné to, že ocelových výztuží stavebních nosných prvků je v mostě více a jsou silnější, než se očekávalo.
  • Ani radotínská lávka se neotevře včas. Dostavba lávky za 50 milionů korun spojující Radotín s Lipencemi a Zbraslaví měla být hotová 14. července. Podle radnice Prahy 16 však v červenci přestala komunikovat dodavatelská firma a zastavila zde stavební práce. Problém přitom podle nich není v nedostatku materiálu.
  • V Praze se řeší i opravy dalších mostů. Kromě Libeňského se řeší i stav Palackého mostu. Nová trojská lávka slouží chodcům a cyklistům od prosince 2020. Vznikla jako náhrada z tu, která se zřítila v prosinci 2017.

„Bohužel věci často nejsou tak jednoduché, obzvláště u sto let staré konstrukce, jak se může na první pohled zdát. A těchto pár kostek svědčí hlavně o tom, že se o mosty v Praze nikdy nikdo pořádně nestaral,“ komentuje Scheinherr, podle něhož nebylo nedávné předláždění druhého nejvytíženějšího pražského mostu zbytečné. Podle mluvčí TSK Liškové zde silničáři od března do května předláždili plochu o rozměru 3350 metrů čtverečních. Dlažbu nejprve kompletně rozebrali, vyrovnali nerovnosti a poté vraceli původní žulové kostky zpět na místo.

Hlávkův most je de facto sestava několika mostů. Stavba je památkově chráněná a právě památkáři si zachování původní dlažby u TSK vymohli. Původní část soumostí má celkem sedm klenbových polí, která přemosťují Vltavu a ostrov Štvanice a pocházejí z roku 1912.

V roce 1962 byl historický most výrazně rozšířen. Na obou jeho koncích byly později doplněny další prvky, které tu vídáme dodnes.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Rostlinné výrobky provází mnohé mýty. Přitom jsou zdravé a dá se z nich uvařit chutné jídlo

vydáno 27. května 2024  12:00

Když se řekne tofu, málokdo si v duchu řekne „mňam“. Spíš si představí náhražku masa bez chuti. Jenže ve skutečnosti jde spíš o mýty, které dnes už nemají...  celý článek

Skládat v touze vytvořit hit je cesta do pekel, říká hudebník Michal Prokop

vydáno 27. května 2024  5:00

Není čas ztrácet čas, jako by si řekl Michal Prokop, když si plánoval aktivity na letošní rok. Na jaře se pustil do nahrávání své desáté řadové desky a od...  celý článek

Papoušek si ze stresu vytrhal peří, svého zachránce teď zahrnuje polibky

vydáno 27. května 2024  13:02

Nejen pro radost, ale i jako záchranná stanice pro papoušky funguje chov exotických ptáků Martina Procházky z Chebu. Má jich už na pět desítek a zatím...  celý článek

„Fotím přírodu s úctou a pokorou“

vydáno 27. května 2024  13:00

Amatérský fotograf Jindřich Škopek se už v mládí naučil, aby nedělal zbytečně fotky navíc. Citlivý je na úpravu snímků.   celý článek