metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 22 °C

Středa 29. května 2024. Svátek má Maxmilián, Maxim

Most nad mostem se obyvatelům Hrdlořez nelíbí, bojují proti němu peticí

  18:00
Nad přírodním parkem Smetanka v Praze 9 – Hrdlořezech se má už za pár let tyčit další železniční most. Ten zde má vzniknout nad nyní již existujícím dvojitým přemostěním oblíbeného rekreačního areálu v rámci modernizace traťového úseku mezi Libní a Malešicemi.
Petici proti stavbě lze podepsat i elektronicky na webu e-petice.cz. | foto: HRDLOŘEZSKÁ ZVONIČKA

Stavba, respektive Správa železnic chce v dohledné době získat územní rozhodnutí a stavební povolení. Proti záměru se však již nyní bouří místní obyvatelé.

„Vznikla i petice, která má za několik týdnů již stovky podpisů. Chystaná stavba ve své navrhované megalomanské podobě způsobí nevratnou devastaci unikátního pražského přírodního parku, naruší stav tohoto cenného území a je v rozporu se zákonem o ochraně přírody a krajiny. Příroda přijde téměř o tři tisíce stromů a bude smýceno tři tisíce metrů čtverečních další zeleně. Navíc ale budou zcela vážně ohroženy i chráněné druhy zvířat a rostlin,“ uvádí autorka petice a místní obyvatelka Leona Hornová.

O novém přemostění, které se má tyčit do výšky až čtyř desítek metrů, se toho zatím moc neví. Místní jsou zmatení také z toho, proč chce Správa železnic most vůbec stavět. V původním záměru byl totiž jako hlavní důvod nutnosti výstavby uveden předpoklad nárůstu nákladní dopravy. To se v nových výpočtech změnilo.

„Ve zprávě, která vznikla pro akustickou studii, je uveden nárůst nákladní dopravy zanedbatelný a zmiňována je naopak doprava osobní,“ dodávají zástupci spolku Hrdlořezská zvonička, kteří se na deník Metro obrátili s tím, že pochybnosti budí také roky neměnný odhadovaný rozpočet přesahující podle petentů dvě miliardy korun. Podle zástupců Správy železnic je projekt ještě v plenkách. Na řadu otázek, které místní kladou, proto ještě nelze s jistotou odpovědět. Financování bude podle nich však řešeno v závěrečných stupních přípravy celého projektu. Výše rozpočtu však údajně rozhodně není neměnná.

„Souhrnný rozpočet podle nejnovější verze dokumentace pro územní rozhodnutí po zapracování připomínek dotčených orgánů činí necelé dvě a půl miliardy korun. Případné zvýšení se neodrazí v realizaci projektu, rozpočet je průběžně aktualizován dle platných cenových soustav,“ uvádějí zástupci Správy železnic. Stejně tak podle jejich mínění není pravda, že dojde k devastaci přírody v takovém rozsahu, jak uvádějí petenti. Správa se také v minulosti ohrazovala proti kritice faktu, že chce trať v budoucnu rozšířit o třetí kolej.

„Hlavní smysl nového úseku spočívá v tom, že je možné vůči sobě nekolizně provozovat vlaky z Prahy hlavního nádraží a Masarykova nádraží, do Prahy-Běchovic, Prahy-Holešovic a Prahy-Malešic. Tříkolejný úsek sám o sobě nejenže řeší jinak neřešitelnou nedostatečnou kapacitu stanice Praha-Libeň, kde se bez přesmyku ruší po směru a protisměrně jízdní cesty, ale zvyšuje samotnou kapacitu úseku Praha-Libeň – Praha-Malešice. Ten je dnes kompletně jednokolejný a výhledovému rozsahu nedostačující,“ vysvětluje Správa.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Hnědásek na Hané i můry na Karlštejně. Svaz ochránců si přichystal exkurze do přírody

vydáno 28. května 2024  19:39

Český svaz ochránců přírody přichystal pro zájemce komentované exkurze do přírody. První se koná koncem týdne. Chcete se vydat po stopách nočních motýlů?...  celý článek

Lázně nejsou jen pro seniory. Člověk by tam měl podle expertů zajet už ve čtyřiceti

vydáno 28. května 2024  16:00

„Do lázní jezdí důchodci.“ „Nic mě nebolí, nepotřebuju tam jet.“ „Nikdo mě tam nedostane, je tam nuda.“ Tyto a další domněnky panují u mnoha Čechů. Lázně...  celý článek

Obecním domem se polinou vetřelčí, vesmírné i muší tóny. Pražský filmový orchestr je zpět

vydáno 28. května 2024  8:00

Sedmdesátičlenný soubor Pražského filmového orchestru (PFO) začal jako první v Česku hrát hudbu ze slavných filmů, a to výhradně z původních notových...  celý článek

Bitcoin bude brzy stejně běžný jako psaní e-mailů, říkají bratři Kuchařovi

vydáno 27. května 2024  19:00

Bratři Martin a Matyáš Kuchařovi dostanou již v polovině příštího měsíce do Prahy nejvlivnější jména bitcoinového, respektive kryptoměnového světa. Po...  celý článek