metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 23 °C

Neděle 16. června 2024. Svátek má Zbyněk

Za pivo tu můžete dát klidně bůra, přesto se baru Big Lebowski daří

  7:00
"Vypij kolik chceš, zaplať kolik chceš," tenhle slogan se před několika lety šířil pražskou hospodskou scénou jako lavina. Na tu dobu dosud nevídané. Tuto nabídku pro své hosté zavedl žižkovský bar Big Lebowski, který je podobný spíše lokálům v zahraničí. Jak se mu daří dnes? Není tento podnik plný lidi, kteří nemají ani vindru?
Bar Big Lebowski je v Praze malým unikátem.

"Cože, to můžu za pivko zaplatit třeba pět korun?," řekl tenkrát udiveně můj kamarád Dan. O tento zajímavý model se pokoušely, alespoň jako o akční nabídku, také další pražské hospody a restaurace, nicméně bez většího úspěchu. Zkrátka takové nabídky patří spíše k rodinným pubům. Tedy tam, kam chodí štamgasti a nebo komunity lidí - tak jak je to v případě právě baru Big Lebowski. Od té doby uběhlo pár let a my jsme chtěli zjistit, jak se tomuto podniku daří.

Odpoledne na kávu, večer na "džžžezaný" pivo s robotem

Útulná hospůdka se pozdě odpoledne stává místem, kam lidé chodí na kávu a za hluboké noci se mění na místo šílených mejdánků, kde pivo a alkohol teče proudem. Potkáte tu byznysmeny v kravatách, mladé ajťáky a osazenstvo tvoří především cizinci. Je to takový metropolitní bar, kde na jednom místě potkáte lidi z různých koutů světa. Rozlohou nevelký lokál, kde na nějakých 50 metrech čtverečných, potkáte s nadsázkou řečeno -  největší koncentraci cizinců v Praze. A nebývá tu prázdno.

Bar Big Lebowski je v Praze malým unikátem.
Bar Big Lebowski je v Praze malým unikátem.

Je zajímavé sledovat, jak tu Češi poučují cizince. "Znáš slovo robot? Znáš! Tak to už trochu umíš česky," haleká jeden z nich. Cizinci zase konverzují ve svých jazycích, takže si tu místní mohou oprášit třeba angličtinu, francouzštinu nebo španělštinu. "Dáš si džžžezaný, oukhej?" ptá se sympatický barman sedících kluků, debatujících o moderních technologiích. "Hele, já už mám v drobnejch vosumnáct korun," koukne jeden z nich na druhého. "Nevadi," odvětí s úsměvem mladý barman.

Našemu baru šéfuje The Dude

"Akce se jmenuje Pay as you feel - tedy Zaplať, kolik chceš. Bar je spíše mou zábavou, stačí, aby pokrýval náklady na provoz, neděláme to pro kšeft, ale spíš pro zábavu," říká jeden z majitelů Fabrice Contrel - Francouz, který před 10 lety přišel do Prahy a dříve pracoval v telekomunikační firmě. I když nutno podotknout, jak Fabrice tvrdí - bar Big Lebowski vlastně žádného majitele nemá. "Šéfuje nám tady The Dude, tedy hlavní hrdina z filmu Big Lebowski," uvádí velký fanoušek tohoto slavného amerického filmu.

I proto tu jako výzdobu najdete kuželky, obrázky z filmu a v horním patře nad barem můžete mastit karty nebo si zahrát hry jako Activity nebo třeba typicky českou hru Člověče, nezlob se. "A chystáme tu prodej triček, plakátů a brýlí z tohoto filmu," říká Fabrice.

Bar Big Lebowski je v Praze malým unikátem.
Bar Big Lebowski je v Praze malým unikátem.

Bar je rozdělen do dvou částí - dole trafika s barem, nahoře kavárna. Tam vystoupáte po velmi úzkých schůdcích, snad možná těch nejužších, po kterých můžete v pražských podnicích jít. A nahoře se můžete vznášet nad barem s kávou a novinami. Můžete si je tady přečíst jen odpoledne. Večer tu pochopitelně na klidné spočinutí nebývá atmosféra.

Jsou rozumní a platí, problém tu s násoskami bez peněz nemají

Bar Fabrice Contrel rozjel zhruba před 3 lety, kdy jeho předchozí majitel už neutáhl nájem. Přišel s myšlenkou, která se málem stala revolucí v pražském pohostinství. "Nechodili sem lidi a mě napadlo zavést tuhle cenovou politiku a jak se zdá, daří se nám," říká Fabrice. Podle něj ale nehrozí, že by bar okupovali lidé, kteří nemají ani vindru. Snaží se totiž udržovat stálou klientelu a vítá nové příchozí, hlavně cizince. "Naši hosté jsou zvyklí platit, proto nám tahle akce funguje bez problémů. Snaží se být rozumní a nevyužívají toho," tvrdí.

Podle něj je každý den (zvláště večer) v Big Lebowski zajímavý, hlavně tím, že se tu setkávají různí lidé, z různých zemí, kteří se živí nebo baví různými činnostmi. "Lidé k nám nepřicházejí jen kvůli naší speciální akci, ale kvůli tomu, že tu funguje jakási sociální interakce," uzavírá "The Dude".

Přijďte se pobavit a pokecat s cizinci

  • Abyste to měli trochu dobrodružnější, celou adresu vám neprozradíme. Přecejen vám jednu indícii dáme: bar najdete ve Slavíkově ulici.
  • Odpoledne si tu můžete dát kávu, večer tu lítají panáky.
  • Dobrou zprávou je, že se tu nekouří, tedy kromě voňavých tabáků z vodní dýmky. S cigaretou se chodí hezky pěkně ven na chodník.
  • Čepují tady pivo Rohozec, které hodně rychle stoupá do hlavy, tak pozor.
  • Mají tu specialitku - drink White Russian, který ve filmu Big Lebowski popíjel Jeff Bridges coby "The Dude".
  • K dobré zábavě patří i dobrá muzika, a tak celým lokálkem zní rock and roll, swing, známé hity zmixované do jiných známých hitů nebo balkánská hudba.

Autor: Marek Peška Metro.cz
Témata: fenomén, Káva, Lavina, Pivo, Robot

Hlavní zprávy

Stopy po okupačních kulkách, které vydržely na fasádě a také vlajkodržáky na Letné

vydáno 16. června 2024  11:30

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

České pivovary kráčejí k udržitelnosti a zároveň se snaží šetřit životní prostředí

vydáno 15. června 2024  8:32

Radegast chce zadržet v krajině více vody, než sám spotřebuje. Tento projekt přijde na miliony korun. Plzeňský Prazdroj zase vyvinul úspornější chladič...  celý článek

Benjamin Netanjahu je pro Izrael větší hrozba než Hamás, říká muž, který sloužil v Gaze

vydáno 13. června 2024  18:20

David Shorf sloužil v izraelské armádě, byl zástupcem šéfredaktora Lidových novin, hrál v kapele Raketa Bořka Slezáčka, nyní se pohybuje v marketingu,...  celý článek

Tradice s chutí pohanky. Nikdy se nepřejí, říká frenštátský mlynář Šmajstrla

vydáno 16. června 2024  17:12

Romantika starých dob sice nechybí, ale na rozjímání nebo dojímání nemá Pavel Šmajstrla čas. Stará se totiž o mlýn, ve kterém se spolupracovníky mele...  celý článek