metro.cz

Počasí v Praze

20 °C / 24 °C

Středa 24. července 2024. Svátek má Kristýna

Vůni dálek si můžete užít i v Praze. Třeba v Klubu cestovatelů

  9:04
Když si cestovatelé David Gladiš a Filip Kerekeš si se svými přáteli před šesti lety otevírali svou restauraci a Klub cestovatelů možná netušili, jak budou úspěšní. Oba už měli projetou celou planetu a chtěli kus té exotiky přenést i do Prahy. A daří se jim to. Navíc je jejich restaurace rozšířena i o klub, kde spolu s dalšími dobrodruhy pořádají nejrůznější cestovatelské přednášky s promítáním fotografií.

Další 1 fotografie v galerii
Klub cestovatelů voní dálkami. U jednoho z oken tu visí i masožravá láčkovka. | foto: Metro.cz

"Chtěli jsme otevřít místo vhodné pro setkávání cestovatelů, které nám v Praze chybělo. Samozřejmě s dobrým autentickým jídlem z nějaké exotické části světa," říká David Gladiš, který spolu s dalšími kamarády stojí za veleúspěšnými projekty jako Expediční kamera nebo za Festivalem zimních sportů.

Chtěli svět přenést do Prahy

Za zážitky

  • Klub cestovatelů najdete na Masarykově nábřeží 22
  • Několikrát měsíčně se tu konají cestovatelské přednášky
  • Vaří tu vynikající libanonskou kuchyni
  • Více na www.hedvabnastezka.cz

Nakonec se rozhodli, že ve své restauraci budou vařit libanonskou kuchyni. "Je chuťově odlišná od té evropské, ale přitom si na ní každý snadno zvykne. Narozdíl například třeba od pálivé indické kuchyně," říká Gladiš s tím, že tam vaří podle autentických receptů. Některé koření a zelenina není v Praze k sehnání, proto si jí nechávají dovážet.

Gladiš je jedním z těch, kteří pořádají veleúspěšný festival Expediční kamera. "Jeho úspěch tkví v tom, že se koná ve více než stovce měst po celém Česku a v dalších pětatřiceti na Slovensku. Snažíme se tak dostat i do malých městeček ty nejlepší outdoorové a cestovatelské filmy z celého světa a lidé to velmi oceňují,“ pochvaluje si Gladiš. Sám je velkým cestovatelem. "Je to můj velký koníček a vášeň. Je skvělé, že svůj koníček můžu spojit s prací," doplňuje Gladiš.

Chcete cestovat?

  • V Klubu cestovatelů se můžete při přednáškách, které se tu konají několikrát do měsíce seznámit se zkušenými dobrodruhy. Pokud se s nimi domluvíte, můžete vyrazit s nimi.
  • Co by mohlo být cílem vaší cesty? Jeden z majitelů Klubu cestovatelů doporučuje: "Nejzajímavější byly určitě dvě cesty, kdy jsem projel po zemi napříč Asií, tedy z Istanbulu přes Turecko, Írán, Afghánistán, Pákistán, Čínu a nakonec přes Laos do Thajska. Nezapomenutelná byla také výprava do pralesů Surinamu nebo zakázaného východního Tibetu."
Autor: Marek Peška Metro.cz

Hlavní zprávy

Nejočekávanější komiksový snímek roku je tu. Na úspěchu Deadpoola vydělají fandové i producenti

vydáno 24. července 2024  15:56

Výbuchy, kulky i utržené končetiny létající vzduchem, proklatě černý humor. To vše nabídla v kinech dvojice snímků Deadpool (2016) a Deadpool 2 (2018)....  celý článek

Kde je mé mlžítko? Rozmístění sprch a osvěžítek lze snadno naklikat v mapách na internetu

vydáno 24. července 2024  11:00

Pítka, fontány, brouzdaliště i zrekonstruované pumpy. To jsou místa, kde se mohou Pražané svlažit přímo v ulicích rozpáleného města. Nejvíce trendy jsou...  celý článek

Než bych se hýbal, to si raději nesundám tričko. Kila nad limit na plážích i schováváme

vydáno 24. července 2024  5:00

Vystavit tělo veřejnému obdivu, nebo ho skrýt pod hladinou? Tak může znít dilema, které mnohdy trápí lidi ve chvíli, kdy mají pocit, že jejich postava...  celý článek

První chytrá tramvaj jezdí v Plzni. Umí reagovat na překážky a v provozu pustit spěchající hasiče

vydáno 23. července 2024  15:17

Hned v úvodu si řekněme, že doba, kdy se českými městy budou prohánět tramvaje bez řidiče, není úplně za rohem. Přesto je v dohlednu. Jak by mohla...  celý článek