Letos město zaplatilo za služby spojené s ubytováním bezdomovců o 3,4 milionu více než v loňském roce. Loni to bylo za 52 tisíc noclehů asi 7,4 milionu korun, letos za 35 tisíc noclehů 10,8 milionu.
„Celkově nebyl den, kdy by se na člověka, který ubytování hledal, nedostalo,“ uvedl Klinecký. Kdyby město podle šéfa odboru otevřelo ještě další tři až čtyři noclehárny zdarma, pravděpodobně by je také ze 75 až 80 procent naplnily. „Pravděpodobně jsou tam na zimu i zahraniční dělníci, to ale nejde nijak odlišit, protože služba je anonymní,“ doplnil Klinecký.
Město platí i za bezdomovce z jiných měst a zemí
Městská radní pro sociální věci Irena Ropková uvedla, že si město uvědomuje, že se na své náklady stará o bezdomovce i z jiných krajů či zemí. „Dokud se to nevyřeší legislativně, tak nemáme možnost to nějak řešit,“ uvedla radní.
Asi polovinu nákladů na uplynulou zimu stál provoz ubytoven, které spravuje Centrum sociálních služeb Praha a ty pronajímané od soukromníků. Zbylé peníze byly vynaloženy na služby od neziskových organizací. Ušetřit ale podle Klineckého na této službě příliš nejde. „Můžeme redukovat počet ubytoven, pokud nebude mrznout. Ušetřily by se dva pracovní úvazky, ale ne nájem,“ vysvětlil. Ani minimální poplatek za zimní ubytovny není možné vybírat, pokud Praha nemá ubytovny registrované jako sociální službu.
Z odhadovaných až tisíce lidí bez domova využívá ubytovny asi 80 procent, ostatní zůstávají na ulici, třeba kvůli psům nebo alkoholu. Zimní noclehárny byly v provozu čtyři, v Hostivaři, ve Vysočanech, Michli a na Vackově.