metro.cz

Počasí v Praze

20 °C / 31 °C

Neděle 21. července 2024. Svátek má Vítězslav

Zimní noclehárny pro bezdomovce skončily. Otevřou se zase až v prosinci

  18:39
Celoroční noclehárny s 345 lůžky zůstávají otevřené, ale ty zimní se pro bezdomovce už uzavřely. Z odhadovaných až tisícovky lidí bez domova je v zimě využívá asi 80 procent z nich.
Loď Hermes pro pražské bezdomovce | foto: Praha.eu

Ředitel Centra sociálních služeb Praha Tomáš Ján řekl, že největší z celoročních nocleháren může přijmout 233 klientů. Je to loď Hermes, která kotví u Štefánikova mostu a v současné době ji využívá průměrně kolem 110 lidí.

„Kdyby bylo opravdu mrazivo, tak jsme schopni navýšit kapacitu v jídelně nebo společných prostorách, kde by lidé mohli přečkat noc aspoň na židli. Ale myslím, že už to nebude potřeba,“ řekl Ján.

Zimní noclehárny byly čtyři

Letošní zimu podobně jako loňskou hodnotí Ján z pohledu péče o lidi bez domova jako lehkou a bezproblémovou. Zimní noclehárny byly v provozu čtyři, už minulý týden se uzavřela v Hostivaři, v úterý ve Vysočanech, Michli a v Malešicích na Vackově. Celkem nabízely necelých 300 lůžek.

Obsazenost nocleháren hlídal tuto zimu nově speciální dispečink. „Věděli jsme, kde je plno a kde je volno. Klienty jsme tam posílali cíleně, aby nebloudili po Praze,“ sdělil ředitel Ján. Volná místa lidem na ulici doporučovali i terénní pracovníci. „Klienti nespali po nádražích, na lavičkách, v tramvajích. Bylo to zřetelně vidět,“ dodal.

Bezdomovci podle něj do nocleháren sami chtějí. „Mohou se vykoupat, dostanou najíst nebo čisté oblečení,“ uvedl Ján. Zároveň se jim tam dostane základního ošetření. Nemocní pak mohou na pár dní využít služeb azylového domu s ošetřovatelskou službou. „Chybí ale nemocnice pro bezdomovce,“ myslí si ředitel centra.

Praha bezdomovcům během uplynulé zimy zajistila téměř 52 tisíc noclehů. Za zimní opatření zaplatila 7,4 milionu korun, což je kvůli mírnému počasí výrazně méně, než se předpokládalo.

Autor: ČTK

Hlavní zprávy

Mosty pro Prahu jezdívají po Vltavě. Už dřív takhle přijel ten železniční na Výtoň

vydáno 21. července 2024  11:41,  aktualizováno  11:59

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Řadová garáž? Před pěti lety za 150 tisíc, teď dokonce za půl milionu

vydáno 21. července 2024  5:04

Když Československo zasáhla vlna automobilismu, vzrostl zájem o garáže. Ulice se začaly plnit auty, najednou nebylo kde parkovat a také při permanentním...  celý článek

RECENZE: V hlavě 2 je nejúspěšnějším filmem roku. Baví, je to ale klasická dvojka

vydáno 20. července 2024  16:58

Ještě ani neběžel v některých zemích a už bylo jasné, že jde o nejvýnosnější dílo značky Pixar. Animák V hlavě 2 je první a dosud jedinou letošní...  celý článek

Stověžaté středověké město se konečně nadechlo a rozepjalo svá křídla

vydáno 20. července 2024  5:40

Před 150 lety, 20. července 1874, začalo bourání hradeb, které chránily Prahu před útoky a ostřelováním. Začalo se ve čtyři hodiny ráno na procitající...  celý článek