metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 10 °C

Pondělí 26. února 2024. Svátek má Dorota
Prezident Václav Klaus se dnes setkal se svým nástupcem Milošem Zemanem. | foto: ČTK

Zeman bude nejspíš bydlet na Hradě, přivítá ho vojenská přehlídka

  17:47
Budoucí prezident Miloš Zeman bude po svém nástupu do funkce bydlet zřejmě v prezidentském apartmá na Pražském hradě. V úvahu připadá i Lumbeho vila na Brusnici, kterou využívá i jeho předchůdce Václav Klaus. Informoval o tom člen Zemanova štábu a předseda SPOZ Vratislav Mynář. Zeman se již dříve nechal slyšet, že by bydlením na Hradě ušetřil čas.

Bydlení na Hradě

Masarykovo apartmá v jižním křídle Nového královského paláce upravil pro prvního československého prezidenta slovinský architekt Josip Plečnik.

Ústřední částí bytu bylo impluvium, kontemplační prostor inspirovaný římskými vilami. V poslední době sloužilo k setkávání prezidenta s novináři.

Za vlády socialistických prezidentů bylo apartmá, podobně jako vše spojené s Masarykovým jménem poničeno, zmíněné prostory sloužily třeba jako sklady nebo garáže a doznaly i stavebních úprav. Interiéry byly rekonstruovány až v 90. letech, vybaveno je však jen pět z 12 místností.

V úvahu by ale vedle bytu mohly přicházet i prostory ve výběžku jižního křídla, který se používal k ubytování státních návštěv. Podle historika architektury Zdeňka Lukeše mají tyto prostory veškeré zázemí a mohly by sloužit i pro bydlení prezidenta.

Podle Mynáře si Zeman chce možné varianty svého budoucího bydlení nejprve osobně prohlédnout. Zeman o bydlení v hradním areálu už hovořil se šéfem Správy Pražského hradu Ivo Velíškem. 

Přímo na Pražském hradě bydleli jen prezidenti T.G. Masaryk a Edvard Beneš. Ti komunističtí využívali takzvaný Domeček, tedy rezidenci v areálu Pražského hradu. Václav Havel bydlel po většinu funkčního období ve vlastní vile v Dělostřelecké ulici v Praze 6, jeho nástupce Václav Klaus nechal pro prezidentské bydlení přestavět Lumbeho vilu, která se měla stát rezidencí i příštích hlav státu. 

Prezidenta přivítají vojáci

Vedle slibu a nástupního projevu by se v den inaugurace nového prezidenta Miloše Zemana měla konat rovněž vojenská přehlídka čestné jednotky na nádvoří Pražského hradu. Zeman by též měl uctít prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, a to položením věnce u sochy na Hradčanském náměstí. Předpokládá to ředitel hradního protokolu Jindřich Forejt.

Zeman bude 8. března prezidentský slib skládat na společné schůzi poslanců a senátorů tradičně ve Vladislavském sále, v tom naváže na historickou tradici. Hostů by mohlo být asi 500, přítomen bude i jeho předchůdce Václav Klaus, dále se inaugurace zúčastní zástupci státní správy a diplomatického sboru.

Uskuteční se i pobožnost v chrámu sv. Víta

Po zasedání ve Vladislavském sále bude následovat akce, která je věnována armádě, neboť prezident je vrchní velitel ozbrojených sil. "Na třetím nádvoří, opět tradičně od roku 1934, prezident vykonává přehlídku čestné jednotky, kterou tvoří několik útvarů naší armády," přiblížil Forejt.

Vedle inaugurace se chystá krátká pobožnost v katedrále sv. Víta, kde by Zeman uctil sv. Václava, patrona českých zemí, předpokládá pražské arcibiskupství. Památce patrona se poklonil v roce 2008 i Klaus. O tom, že by se konalo Te Deum, děkovná bohoslužba, se nyní podle arcibiskupství nejedná.

Komentáře

Hlavní zprávy

Motorka jako držák na láhev. Jak vlastně vypadá typický český suvenýr z Prahy?

PRAHA? AHA!
vydáno 25. února 2024  11:54

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Pomáhám zlobivějším dětem, ty hodné nechávám modelkám, říká Jonáš Motyčka

vydáno 25. února 2024  7:00

Už přes 10 let se věnuje projektům, které pomáhají dětem z dětských domovů začlenit se do běžného života. Jonáš Motyčka za tu dobu doprovodil desítky...  celý článek

Honí vás lékaři od čerta k ďáblu? Objevit příčinu nemoci je někdy těžké

vydáno 24. února 2024  14:00

Lékař není bůh. Nebo jako student nedával při přednáškách pozor. Lidské tělo se ale nechová jako motor auta. Je složitější.  celý článek

Na bolest jsem zvyklá. Nekňourám, bojuji, říká kaskadérka Hanka Dvorská

vydáno 24. února 2024  8:00

Na srdci má kardiostimulátor a na mozku jí doktoři našli nádor. I přesto každý den běhá po Praze a mimo jiné vede fitness lekce. Nejstarší česká...  celý článek