metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 24 °C

Čtvrtek 20. června 2024. Svátek má Květa

Ženská lakrosová reprezentace se připravuje na mistrovství světa

  17:47
Lakros vznikl v Severní Americe mezi indiány před několika staletími. A právě do zámoří se před pár lety vydala také Anna Lottmann. Pětadvacetiletá reprezentantka přitom začala s lakrosem až v patnácti letech. Nyní ale patří k domácí špičce a se spoluhráčkami se připravuje na mistrovství světa.

Další 3 fotografie v galerii
Anna Lottmann v červeném dresu. | foto: Ondřej MikaMetro.cz

„Předtím jsem hrála individuální sporty, kde to prostředí nebylo moc příjemné. Lakros je takový, že máme partu. Hrajeme sice pro zábavu, ale třeba právě v Americe se můžete dostat na jinou úroveň,“ říká studentka medicíny a dodává: „Do Ameriky bych poslala všechny naše holky, protože se potřebují trochu otrkat. Bylo to nejlepších pět let mého života.“

Nyní se Anna se spoluhráčkami ze tří pražských klubů dvakrát týdně v partě a téměř denně individuálně připravuje na mistrovství světa, které se hraje za rok v Anglii.

Pomáhá jim v tom zatím na dálku kouč Will Mraz, jehož rodina pochází z Čech, a přímo v Praze také jeho pravá ruka, Američanka Tierney Larson. Tu Will dřív trénoval.

Druhy lakrosu

Interkros: hraje se většinou v hale 4+1, téměř bezkontaktní, vhodný pro děti.

Fieldlakros: na fotbalovém hřišti, pro muže i ženy, které mají méně chráničů.

Boxlakros: jen pro muže, hraje se na hokejovém hřišti 5+1, hodně kontaktní.

„Vím o českém lakrosu, že není tak rozvinutý jako v USA. Vím, že si dříve vedl český národní tým celkem slušně a že se snažíte tento sport dále rozšiřovat. Byla jsem příjemně překvapená, na jak dobré úrovni jsou tu hráčky po technické stránce. Řada z nich by mohla hrát v USA,“ chválí dívky Larson.

Podle Anny Lottmann se všechny holky pod vedením Tierney víc snaží. „Americký přístup je, že se musí všechno dělat na sto procent,“ vysvětluje Anna.

Podobnou filozofii volí v tréninku i Anna Dočkalová, která má také zkušenosti z různých zemí světa. Bývalá hráčka se před třemi lety rozhodla založit nový lakrosový tým na Zbraslavi.

Kde lze v Praze hrát lakros

LCC Radotín, muži i ženy všech věkových kategorií (www.lcc-radotin.cz)

LC Jižní Město, muži i ženy všech věkových kategorií (www.lcjm.cz)

TJ Sokol Smíchov, muži i ženy různých kategorií (www.tjsis.cz/oddily/lakros)

TJ Malešice, muži všech věkových kategorií (www.malax.cz)

TJ Sokol Zbraslav, kluci a holky od 5 do 12 let (www.lacrossecoachanna.com)

„Do klubu jsem vložila nejen čas a energii, ale hlavně pozitivní přístup a nadšení, které strhlo okolí,“ nabízí Dočkalová cestu. Ze začátku se s dětmi soustředí na základní pohybové dovednosti a předává jim především podstatu a smysl lakrosu.

„Dbáme na týmovou spolupráci a maximální nasazení při trénincích a zápasech, což vychází od zakladatelů našeho sportu – indiánů. A to je na tom vlastně to nejhezčí: když se děti společně hýbou a baví,“ usmívá se trenérka.

Autor: Pavel Urban Metro.cz

Hlavní zprávy

Železnice se rozrůstá příliš pomalu. Hrozí kolaps, varují mnozí odborníci

vydáno 20. června 2024  5:14

Organizátor dopravy si nechal vypracovat podrobnou analýzu kapacity tratí. Kritické přetížení hrozí v první řadě velmi využívaným vlakům z Prahy do...  celý článek

Český James Bond se jmenoval Ladislav Bittman. Kariéru začal před 60 lety

vydáno 20. června 2024  12:20

Komunisti vylovili nacistický archiv! Žabím mužům se povedl nález desetiletí! Americký magazín Life přinesl před 60 lety sérii senzačních odhalení z...  celý článek

Stopy po okupačních kulkách, které vydržely na fasádě a také vlajkodržáky na Letné

vydáno 16. června 2024  11:30

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

České pivovary kráčejí k udržitelnosti a zároveň se snaží šetřit životní prostředí

vydáno 15. června 2024  8:32

Radegast chce zadržet v krajině více vody, než sám spotřebuje. Tento projekt přijde na miliony korun. Plzeňský Prazdroj zase vyvinul úspornější chladič...  celý článek