metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 2 °C

Pátek 13. prosince 2024. Svátek má Lucie

Ženský cyklus v jedné hodině. Představení přibližuje proměnlivost ženských nálad

  16:34
Ivana Kolcunová je milovnice pohybu, vzdušná akrobatka a vystudovaná psycholožka. Když tohle všechno dala dohromady a k tomu přidala chuť předat více informací o ženském sebepřijetí pomocí uměleckého počinu, začala se rodit vizuálně hudební show The Same Self. Nyní je šance ji vidět ve čtvrtek a pátek od 19.00 v Divadle Bravo!
Ivana Kolcunová v představení The Same Self | foto: VÍT ŠTAIF

„Co asi v našem představení zapůsobí na diváka nejvíc, je to, že se v jedné hodině protočí celá škála emocí, které jsou spjaté s menstruačním cyklem. Síla je právě v tom, že se v relativně krátkém čase můžete z nadhledu podívat na to, jak se mění prožívání a energie ženy. Dají se zde vypozorovat čtyři hlavní nálady a divák si zrychleně uvědomí, že to tak je i v životě,“ líčí Kolcunová.

Kromě ní, která tráví téměř polovinu představení na šále, jsou na pódiu ještě další čtyři ženy. Kdo na scéně zůstává prakticky celou dobu, je zpěvačka a autorka písní k představení Michaela Jonczy. Dovysvětlující slovní doprovod obstarává herečka Katarína Zatovičová.

„V původním tvůrčím týmu byla i francouzská tanečnice a choreografka Fanny Barrouquéreová. Převzala i režisérskou roli a až do letošního června s námi i tančila. Já neměla zkušenosti s tvorbou představení, takže mi pomohla s tím, aby divák měl opravdu z inscenace silnou emoci. Místo ní tančí Tereza Holubová, protože Fanny se stala stálou tanečnicí souboru Lenky Vágnerové,“ vysvětluje Kolcunová. Na klávesy obstarává živou hudbu další nováček Jana Otáhalová.

Výrazně přispěli i muži
Původně totiž hudební složku včetně původního skládání obstaral muž. Viktor Kracik-Bartha. Kolcunová si mužský element pochvaluje a přiznává, že v těžkých momentech po vypuknutí pandemie koronaviru jí s představením především o ženském tématu pomohli právě muži. „Loni, když se nemohlo hrát, tak jsme v polovině listopadu celé představení natočili, a to díky významnému přispění a podpoře dvou mužů – Libora Kasíka z Uffo Trutnov a kameramana Dušana Mihalečka. Natočení byl právě nápad Dušana a Libor Kasík nám zdarma zapůjčil prostory i štáb. Měla jsem radost, že i muži v mém nápadu viděli hodnotu a podpořili nás. Pouštěli jsme to v rámci různých on-line festivalů a nyní je záznam na našich webovkách k zakoupení za 144 korun,“ říká Kolcunová.

Výbuch plynu v Kanadě

  • Ivana Kolcunová se odmala do 18 let věnovala voltiži. Pak šla studovat psychologii na vysokou školu do Brna, kde zkoušela tanec a akrobatický rokenrol. „Pak jsem vyjela na Work and Travel do Kanady. Jela jsem opět za koňmi a dělala tam turistického průvodce. Po měsíci se stala nehoda. V ubytování, kde jsme byli u stájí, unikal plyn, až to jednoho večera celé bouchlo. Byla jsem celá polámaná – ruce, nohy i páteř,“ říká Kolcunová.
  • Přes půl roku se dávala dohromady. Nejdříve měsíc v Kanadě, později v Česku, kde strávila tři měsíce v rehabilitačním ústavu v Hrabyni. „Tam jsem přijela na vozíku a odtud odešla po svých. Potom jsem začala s jógou, protože jsem chtěla tělo zase rozpohybovat. Rok po nehodě jsem objevila vzdušnou akrobacii,“ dodává.

Podle ní by mohli právě muži po zhlédnutí představení pochopit trochu lépe své partnerky a jejich nálady. „Ale nechci, aby to vyznívalo tak, že my ženy mužům řekneme, jak nás mají vnímat. Muži při ohlasech oceňovali to, že tam vidí komplexnost a fakt, že co prožívají doma, mají všechny ženy podobně.“

Lepší sebepřijetí žen
Sama původně nevyhledávala ženská témata či kolektivy, ale postupem času se dostala do kontaktu s ženami, které o svých cyklech mluvily a navíc o problematice dost věděly. Znělo to třeba takto: „Když jsem v určitém týdnu, tak se mi dobře pracuje s lidmi, když se mi blíží menstruace, tak si neplánuji žádné pracovní schůzky.“ Intenzivně se s tím Kolcunová setkala na jógovém pobytu v Indii a řekla si, že na tom asi něco bude.

„Začala jsem se o to více zajímat. Že je až osvobozující, vnímat, že se jako žena točím v určitých cyklech. A že se to dá využít i v běžném životě. Je super mít náhled, že všechny ty nálady a emoce mají své důvody. Klíčové je větší porozumění sobě samé, díky kterému můžu lépe komunikovat s okolím. Jednoduše všechny okolnosti přijmout.“

Kolcunová radí, že pokud žena začne citlivěji vnímat a respektovat sebe sama, promítne se to i k okolí. „Když předem vím, že v týdnu, kdy mám menstruaci toho tolik nezvládnu, nebudu říkat na všechno ano. Třeba se omluvím , že to udělám později,“ dává příklad Kolcunová. Uvědomuje si ale, že se nedá takový recept paušalizovat. Přesto se tento postoj snaží divákům předat pomocí The Same Self a z ohlasů je patrné, že to má smysl. „Nejvíce ženy po představení říkají: viděla jsem se v tom. Je v pořádku, že se mi nálady mění. Navíc je naše forma srozumitelná. V jedné hodině zažijete něco, co byste v knihách četli mnohem déle.“ 

Autor: Pavel Urban Metro.cz

Hlavní zprávy

Děti otevřou dveře tam, kam bychom sami nešli, říkají neobyčejní cestovatelé

vydáno 13. prosince 2024  5:36

Dva cestovatelé, Matouš Vinš a Pavla Trávníčková, se svými rodinami cestují po světě. Jejich životy se propletly mimo jiné při tvorbě nedávno publikované...  celý článek

Každý čtvrtý Čech má problém porozumět obsáhlejšímu textu. Učňáky jsou tragické

vydáno 12. prosince 2024  19:30

V rámci mezinárodním srovnání dosáhlo Česko průměrných výsledků ve čtenářských dovednostech a schopnosti adaptivně řešit problémy. Horší výsledky však...  celý článek

Grinchův „táta“ měl problémy kvůli ginu. Než vytvořil zlého skřítka, kritizoval Hitlera

vydáno 12. prosince 2024  16:30

Je chlupatý a zelený a všichni se ho bojí. Tedy alespoň v knihách a filmech. V reálném světě ho naopak každý miluje. Zlý skřítek Grinch se na nás mračí z...  celý článek

Fenomén Winter Arc. Další trend na TikToku, nebo pořádná zimní výzva?

vydáno 12. prosince 2024  11:50

Venku je zima, brzo tma, může nám připadat, že je stále tma. Znáte ten pocit, když se vám nic nechce a třeba takové pomyšlení, že ráno vstanete a jdete...  celý článek